Advert
Advert
Advert

CHP VE ADD’DEN ZAFER BAYRAMI KUTLAMASI…

CHP VE ADD’DEN ZAFER BAYRAMI KUTLAMASI…
Bu içerik 482 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ilçemizde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Milas Şubesi tarafından bir çelenk sunma programı düzenlendi… Etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşma CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu tarafından yapıldı…

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümüdolayısıyla ilçemizde yapılan resmi törenin ardından Cumhuriyet Halk Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesitarafından dabir çelenk sunma programı düzenlendi.

Etkinliğe CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, eski dönem milletvekili Fevzi Topuz,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar ve Faik Karagöz, İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, Milas Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, Milas Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur, Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda partili ve davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından düzenlenen etkinlikle ilgili CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu bir konuşma yaptı. Çöllüoğlu;“ Bugün Mustafa Kemal Atatürk‘ün Başkomutanlığında 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkumandanlık Meydan Muharebesinin 96. yıldönümü nedeniyle çelenk sunma töreni gerçekleştireceğiz. 3 kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu’nun yanlış yönetilmesi neticesinde topraklarını kaybetmiş. 1.Dünya Savaşı sonrasında Mondros Ateşkes Müzakeresi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuzun büyük bir bölümü fiilen işgal edilmişti.Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşman elindeydi. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla Kurtuluş Savaşı için hazırlıklar başladı. Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongresi daha sonra 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla Kurtuluş Savaşı hazırlıkları devam ederken savaşın merkezi Ankara oluyordu.Misak-ı Milli sınırları içerisinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı ilkesiyle düşmanla mücadele kararı alındı.Doğuda Ermeni çetelerine karşı başarılar kazanıldı. Yunanlılara karşı 1.ve 2. İnönü savaşları yapıldı. Bu savaşlardan büyük darbe alan Yunan ordusu yeniden toparlanıp saldırıya geçti. 23 Ağustos ile 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle 1699 Karlofça Antlaşması’ndan beri Türk Milleti ilk defa toprak kazanıyordu.1922 yılı Ağustos’una kadar bütün hazırlıklar tamamlandı. 26 Ağustos 1922 de düşman mevzileri ele geçirildi.Büyük fedakarlıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşı zaferi, Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu olduğu ilanıdır.Atalarımız bu toprakları canlarıyla, kanlarıyla vatan yaptılar. Vatanın her karış toprağı için kadını, erkeği genci-yaşlısı, doğulusu-batılısıyla herkes omuz omuza vererek savaştı.Bu savaş Atatürk’ün Başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırılır. Tarihimizdeki bu önemli zaferin 96.yıl dönümü tüm halkımıza kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, bu topraklarda özgür ve bağımsız bir şekilde yaşamamız için canlarını feda eden şehitlerimize rahmet, gazilerimize saygı, minnet ve şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından CHP Milas İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şube yöneticileri Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak, saygı duruşunda bulundular. Başkan Çöllüoğlu,etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, katılımcıları akşam düzenlenecek olan fener alayı yürüyüşüne ve Grup Pusula konserine davet etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500