Advert
Advert
Advert

HAYVAN PAZARINDA HAREKETLİLİK ARTTI…

HAYVAN PAZARINDA HAREKETLİLİK ARTTI…
Bu içerik 1598 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilçemizde Labranda Bulvarı üzerinde yer alan Hayvan Pazarında kurbanlık hayvan satışlarında hareketlilik arttı…

Bu yıl, 21-24 Ağustos 2018 tarihleri arasında yaşanacak olan Kurban Bayramı ile ilgili hazırlık çalışmaları başladı. Ülkemizin çeşitli illerinde ve ilçemize bağlı köylerde yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvanlar, geçtiğimiz günlerden itibaren Milas Belediyesi Hayvan Pazarına getirilerek satışı yapılan kurbanlık hayvan satışlarında hareketlilik arttı. Hayvan pazarına akın eden vatandaşlar satıcılarla pazarlık halinde bulunurken, en uygun fiyatlı kurbanlığı almak için yarışıyorlar.

Kurbanlık alırken dikkat edin…

Kurbanlık alımı sırasında vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyle: Koyun ile keçi ya birer yaşını doldurmalı veya koyunlar yedi-sekiz aylık olduğu halde birer yaşında imiş gibi gösterişli olmalıdır. Deve, en az beş yaşını, sığır da en az iki yaşını bitirmiş olmalıdır. İki gözü veya bir gözü kör, dişlerinin çoğu dökülmüş veya kulakları kesilmiş, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış, kulağının veya kuyruğunun yarıdan fazlası veya memelerinin başları kopmuş, kulakları veya kuyruğu bulunmayan bir hayvan kurban olamaz. Kurbanlık hayvanın şaşı, topal ve uyuz olmasında, doğuştan boynuzlu veya boynuzsuz veya boynuzunun azı kırık bulunmasında, kulaklarının delinmiş veya enine yarılmış olmasında, kulaklarının uçlarından kesilip sarkık bir halde bulunmasında, dişlerinin azının düşmüş olmasında, cinsel organı bulunmamasında, burulmuş olarak bulunmasında bir sakınca yoktur. Bu hayvanlar kurban edilebilirler. Kurbanın temiz olması daha faziletlidir. Kemikleri içinde iliği kalmamış derecede zayıf veya aksak ayağını yere basıp kesileceği yere kadar topal veya aşikar bir halde hasta bulunan bir hayvan da kurban olamaz.

Dolandırıcılara da dikkat…

Kurban pazarlarında alışveriş ve pazarlıklar kızışmaya başlarken, güvenlik güçleri vatandaşları özellikle sahte para konusunda uyardı.

Bayram tatili 9 gün…

9 günlük bayram tatili hükümet tarafından kabul edilirken, resmi kurum çalışanları için tatil bugün başladı. 18 Ağustos 2018 Cumartesi günü başlayan bayram tatili, 19 Ağustos Pazar gününü de kapsayarak devam edecek.

Kurban Bayramı’nın arifesine denk gelen 20 Ağustos Pazartesi günü resmi tatil olarak sayılırken, Kurban Bayramı’nın 1. günü 21 Ağustos Salı, 2. günü 22 Ağustos Çarşamba, 3. günü 23 Ağustos Perşembe ve 4. günü 24 Ağustos Cuma günü bayram olarak kutlanacak.

25 Ağustos Cumartesi ile 26 Ağustos Pazar günü de bayram tatili olarak sayılacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500