Advert
Advert
Advert

CHP’Lİ GİRGİN’DEN KRİZE SERT ELEŞTİRİ…

CHP’Lİ GİRGİN’DEN KRİZE SERT ELEŞTİRİ…
Bu içerik 835 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye’de son günlerde yaşanan ekonomik kriz ile ilgili görüşlerini sert dille eleştirdi…

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan ekonomik krizi ve krizin vatandaşlar üzerindeki etkisini yaptığı yazılı açıklama ile gündeme getirdi. “Paramız her geçen gün eriyor ve halkımız her geçen gün fakirleşiyor. Ekonomi liyakatsiz ellerde can çekişirken, iktidar bir iki kuru lafla yılların meydana getirdiği yıkımı durdurulabileceğini sanıyor” diyen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Yaşanan Ekonomik çöküş; 80 sonrası başlayan ve AKP döneminde vahşileşen neoliberal ekonomik politikaların bir sonucudur. Devlete ait tüm kurumlar acımasızca satılmış, Cumhuriyet döneminde ve sonrasında yapılan Fabrikalar, limanlar, Enerji santralleri, Şeker fabrikaları gibi dev tesisler yerli yabancı ortaklıkların olduğu konsorsiyumların eline geçmiştir. Ülkemiz yabancı sermayenin pazarı haline getirilmiş, piyasaya sıcak para enjekte edilerek kaçınılmaz son ertelenmeye çalışılmıştır. Bu durum 1839 Baltalimanı anlaşmasıyla Osmanlı ekonomisinin dışa bağımlı hale getirildiği ve sonunda Duyun-i Umumiyenin kurulmasıyla sonuçlanan süreci hatırlatmaktadır. Ne yazık ki Osmanlı Padişahları o dönemde dışarıdan aldıkları borçlarla Saraylar, konaklar yaptırmış, zevk sefa içinde yaşamış, devletin borç batağı içinde iflasa sürüklenmesine seyirci kalmışlardır” dedi.

Açıklamasına devam eden Girgin; “Bugün de yaşanan aynıdır. Halk fakirleşirken iktidar saltanat içinde saraylar yaptırmakta, 3000 kişilik koruma orduları ve yüzlerce lüks makam araçları, fuzuli harcamalarla halkın rızkını yemektedir. İktidar ‘Bu kriz değil, ekonomik savaş’ diyor... Durum buysa; bu ekonomik savaşın müsebbibi de; ülkemizi borç batağına saplayan da AKP iktidarıdır. 16 Yılda ülkenin dış borcu 130 milyar dolardan 467 milyar dolara çıktı. Her şey ithal ve dışa bağımlı bir durumdayız. Bize ne dolardan diyemeyiz. Ülkede her şey teker teker dolara bağlandı. Her doğan çocuk 6 bin dolar borçla doğuyor. Bu borcu kapatacak ekonomik kaynaklar birbir satıldı.16 yılda bir tek fabrika kurulmadı iktidar çareyi; ağır vergilerle ve yapılan zamlarla vatandaşın sırtına yüklemekte arıyor. Yaşadıklarımızın sorumlusu saray rejimi ve rantçı sermayedir ve faturayı da onlar ödemelidir. Batarsak birlikte batarız palavraları ile çöküşün faturasını emekçi halka yüklemeye çalışanlar, memleketin varını yoğunu satıp talan edenlerdir. Milyar dolarları olanlar ile evine ekmeği zar zor götürenler bir olur mu? Peki ne yapılmalı? Öncelikle sabit gelirli vatandaşı dolar lobisine ezdirmemek için maaşlara, artan döviz oranında zam yapılsın. (Eşel mobil sistemi uygulansın!)  Kibiri bırakıp meclisi acilen toplantıya çağırın! Çağırın muhalefeti ve güven arttırıcı tedbirler elbirliği ile alınsın. Krizle ilgili konuşturtmayarak krizden çıkılabileceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500