Advert
Advert
Advert

CEVAP VAR… İCRAAT YOK!...

CEVAP VAR… İCRAAT YOK!...
Bu içerik 2859 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemiz Kayadere Mahallesi’nde ikamet eden yaklaşık 12 hane devletten yol, 4 ikamet ise hem yol hem de elektrik, telefon hizmeti bekliyor… Hizmetten mağdur kalan vatandaşlar, birçok kuruma başvursa da ortaya yazışmalardan başka bir şey çıkmış değil…

Kayadere Mahallesi, Dereboyu Yelimçik Mevkii’nde ikamet eden vatandaşlar yol, elektrik ve telefon sorunu yaşadıklarını iddia ederek, 2014 yılından itibaren yetkili makamlara ulaşmaya çalışıp, sorunların çözümü için çalışma başlatılmasını talep ediyorlar.

Yaptıkları girişimler ve başvurular hakkında bilgi aktaran Rifat Külahlı, “Yıllardan beri yol, elektrik ve telefon sorunumuz çözülmedi. Nereye başvuru yaptıysam sonuçsuz kaldı. Bu yerleşim yeri köy sınırları içerisinde ama orman yolu olarak geçiyor. Onun için belediyede hizmet yapmıyor. 50 yıldır elektrik ve telefon yok. Yelimçik mevkiinde özellikle kış aylarında ulaşım sorunu had safhada yaşanıyor. Bazı aileler çözülme kavuşturulmayan sorunlar nedeniyle ikametgahlarını taşıdılar. Yıl olmuş 2018, Muğla gibi bir ilin yerleşim yerlerinde halen daha yol, elektrik ve iletişim sorunu yaşanıyor. Yetkililerden bu konuda yardım istiyoruz. Gelsinler görsünler. Elektriksiz ve iletişimsiz bir yaşamanın nasıl olacağını, kışın ne zorluklarla şehre gidildiğini… Allah korusun başımıza bir kaza gelse ambulansın ulaşması çok zor. Zaten telefon iletişimde yok. Cep telefonu bile çekmiyor. Gelsinler buraya o zaman anlarlar yaşadığımız zorlukları” dedi.

Şikayetlerini ilk olarak kurumlara bildirdiğini, daha sonra BİMER aracılığı ile de yetkili kurumlara yazılar yazıldığını belirten Külahlı, “Belediye, kaymakamlık ve orman ‘bu yol bize ait değil’ dedi. Bu yolun asfalt olabilmesi için nereye başvuracağımızı bilemedik. Yaptığımız son araştırmalara göre yolun ormana ait olduğunu öğrendik. Biz bu yolun orman vasfından çıkarılarak belediyeye aktarılıp asfalt veya sathi kaplama olmasını istiyoruz. Ayrıca bölgedeki trafo enerji kaynağı açısından yetersiz... Biz yolun belirli bölümüne aydınlatma direklerinin de konulmasını talep ettik. Yetkililer 2017 yılında direklerin değişip, bakım yapılacağını söyledi. Yaklaşık bir yıl oldu hiç bir ses çıkmadı. Hiçbir kurum bu köye sahip çıkmıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Külahlı tarafından BİMER’e yapılan müracaat sonrasında kurumlar tarafından verilen resmi cevaplar ise şöyle:

Milas Belediye Başkanlığı - Fen İşleri Müdürlüğü…

İlgi BİMER yazısında talep edilen yol belediyemiz 2018 yılı asfalt sathi kaplama çalışma programına alınmıştır. İlgi BİMER yazısında talep edilen diğer konularda Müdürlüğümüzce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

ADM Elektrik Dağıtım…

BİMER üzerinden, 01.11.2017 tarih ve 1701635830 sayı ile yaptığınız Muğla ili Milas ilçesi Kayadere Mahallesi Dereboyu yolunun aydınlatılması ve mevcut direklerin değiştirilmesi talebiniz incelenmiştir. Bahse konu bölgede iyileştirme ve aydınlatma çalışmalarının başlayabilmesi için, gerekli kadastral paftaların temin edilmesiyle arazide etüt ve planlama çalışmalarına başlanacaktır. Gerekli planlama ve izin çalışmalarının tamamlanmasına müteakip talebiniz uygun görülmesi halinde elektrik tesis çalışmalarına başlanabilecektir.

Milas Orman İşletme Müdürlüğü…

İdaremize iletilmiş olan şikayetiniz ilgili şefliğimize aktarılmış olup, yapılan inceleme neticesinde Kayadere Köyü Dereboyu yolu olarak adlandırılan yolun asfaltlanarak aydınlatma talep edilmiştir. Bahsi geçen yol Orman İdaremiz tarafından yapılarak şebeke planımızda bulunan orman yoludur. Her sene orman yollarımızda Greyder ile Tamir - Bakım çalışmaları yapılmakta olup, bu yolda da bakım çalışması yapılmıştır. Ayrıca 2017 senesi içerisinde bu yolun büyük bölümünde Sanat Yapısı ile Üst yapı çalışması yapılmıştır. Orman İdaresi olarak asfaltlama ve aydınlatma işi, yapacağımız iş kolları içerisinde yer almamaktadır.

İdaremize ulaşan şikayetiniz incelenmiş olup, İdaremizin yol çalışmalarında Asfaltlama Çalışması mümkün değildir. Orman Yollarında yıl içinde yol tamir - bakım çalışması yapabilmektedir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Musa GöKTEPE     0000-00-00 Haberin konusu doğru fakat eksiktir.Kayadere mahallesinin ;Gökbel,çayır,kerdime ve yelimcik mevkilerinin asfalt ve bazı yerlerin kilit taş döşenmesi uygun olacaktır.Yetkililerin vatandaşla (mağdur) iletişim sağlamaları ve mağduriyet konularını yerinde görüp öncelik sırasını belirlemelidir.