Advert
Advert
Advert

SEMPOZYUM 10 /11 AĞUSTOS'TA...

SEMPOZYUM 10 /11 AĞUSTOS'TA...
Bu içerik 968 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bu yıl 11'incisi yapılacak Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan ile İtalyan Arkeolog Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit'in onuruna düzenlenecek.

Ana teması "Karia'da Mimarlık" olan sempozyumda Türk, İtalyan, Alman, Fransız ve ABD'li arkeologlar 26 bildiri sunacaklar. 11. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu 10 / 11 Ağustos, Cuma ve Cumartesi günleri Milas'ta, Milashan Otel'de yapılacak. Sempozyumun bu yılki ana teması "Karia'da mimarlık" olarak belirlendi. Her yıl Karia arkeolojisine emek veren arkeologlara adanarak düzenlenmekte olan sempozyumu bu yıl Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan ile İtalyan Arkeolog Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit'in onuruna düzenleniyor. Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Mimarlar Odası Milas Temsilciliği'nin işbirliğinde, her yıl Olcay Akdeniz tarafından düzenlenmekte olan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumlarının bu yıl 11'incisi düzenleniyor. Sempozyum, 10 / 11 Ağustos Cuma ve Cumartesi günleri Milas'ta, Milashan Otel'de yapılacak ve saat 10.00'da başlayacak.

 Sempozyumda, Muğla, Aydın ve Denizli illerinin büyük bir bölümünü kapsayan Karia bölgesinde araştırmalar ve arkeolojik kazılar yapmakta olan Türk, İtalyan, Alman, Fransız ve ABD'li 26 arkeolog sunum yapacaklar.  Sempozyuma Milas ve Aydın Arkeoloji Müzeleri de birer sunumla katılacaklar. Öte yandan; dünyada ve Türkiye'de aynı ilçede böylesine geniş ve uluslararası bir katılımla bu kadar uzun süredir düzenli olarak yapılmakta olan tek bilimsel çalıştay olan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumlarına her yıl katılımcı ilgisi daha da artıyor. Geçen yıl 22 bildirinin sunulduğu sempozyuma bu yıl 32 başvuru oldu ve zaman darlığı nedeniyle sunum sayısı 26 olarak donduruldu. Sempozyumda bu yıl; Muğla, Aydın ve Denizli illerinin büyük bölümünü kapsayan antik çağın Karia bölgesinden kazı başkanları ile birçok üniversitenin arkeoloji bölümünden bölüm başkanları ve öğretim üyeleri de katılacaklar ve sunumlar yapacaklar.

Dünyada ve Türkiye'de bir ilçede böylesine geniş ve uluslararası katılımlı olarak her yıl düzenli bir şekilde yapılmakta olan tek sempozyum olan Karia, Karialılar ve Maylasa Sempozyumları programları kapsamında her yıl yakın çevredeki bir antik kente yapılmakta olan sempozyum gezisi bu yıl, sunum başvurularının yoğunluğu nedeniyle programdan çıkarıldı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Mimarlar Odası Milas Temsilciliğinin desteği ve işbirliğinde yapılmakta olan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu'na bu yıl BP'nin Milas bayi Mehmet Mehlül Zenger Petrol Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti de sponsor olarak destek veriyor.

 11. KARİA, KARİALILAR VE MYLASA SEMPOZYUMU’NUN PROGRAMI ŞÖYLE;

10 / 11 Ağustos 2018 - 10.00 Milashan / MİLAS

Onur ödülü: Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan Lagina Kazısı eski Başkanı - Konya Selçuk Üniversitesi eski Dekanı

Onur ödülü: Prof. Raffaella Pierobon Benoit

Onur konukları: Dr. Fede Berti İasos Kazısı eski Başkanı, Ferrarra Ulusal Müzesi eski Müdürü / İtalya

Prof. Dr. Chirstof Berns Ruhr Üniversitesi Arkeolojik Bilimler Enstitüsü - Bochum / Almanya

Prof. Dr. Kadir Pektaş Beçin Kazısı Başkanı

Prof. Dr. Maria Andaloro Tuscia Üniversitesi  - Viterbo / İtalya

Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Ömer Özyiğit Fokai Kazısı Başkanı

Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Üna Beçin Kazısı eski Başkanı

Prof. Dr. Wolfgang Blümel Köln Üniversitesi  - Almanya

Prof. Dr. Zeynep Mercangöz Anai Kazısı Başkanı - Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı

10 Ağustos 2018, Cuma 10.00 - 10.30

Açılış töreni

OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Ömer Özyiğit

10.30 - 11.00 Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan Lagina Kazısı eski Başkanı - Konya Selçuk Üniversitesi eski Dekanı

Sunum: Prof. Dr. Bilal Söğüt Stratonikeia Kazısı Başkanı / Pamukkale Üniversitesi

11.00 - 11.30 Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit Napoli II. Federico Üniversitesi, Klasik Kültürler Bölümü Öğretim Üyesi - İtalya

Sunum: Prof. Dr. Maria Andaloro Tuscia Üniversitesi  - Viterbo - İtalya

11.30 - 12.00 Prof. Mustafa Hamdi Sayar Güneydoğu Avrupa Araştırmaları Merkezi Müdürü (Milaslı Mimar Perikles ve eserleri)

12.00 - 12.30 Prof. Dr. Angelos Chaniotis İleri Araştırmalar Enstitüsü - Princeton Üniversitesi - New Jersey / ABD (Synktizein ten polin: An epigraphic contribution to the architecture of Aphrodisias Aphrodisias şehrinin mimarisine epigrafik bir katkı)

ARA

OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal

13.30 - 14.00 Prof. Dr. Adnan Diler Pedasa Kazısı Başkanı - Muğla S. Koçman Üniversitesi, Ed. Fak., Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı (Karia Teorileri, Lelegler ve Termera)

14.00 - 14.30 Prof. Dr. Bilal Söğüt Stratonikeia Kazısı Başkanı / Pamukkale Üniversitesi (Stratonikeia Kazıları ve restorasyonları  - 2017)

14.30 - 15.00 Prof. Dr. Taner Korkut Tlos Kazısı Başkanı - Akdeniz Üniversitesi, Arekoloji Bölümü, Klasik Arkeolaji Anabilim Dalı (Tlos antik kenti kazısı ve arkeolojik araştırmaları)

15.00 - 15.30 Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner Nysa Kazısı Başkanı - Ankara Üni. DTCF. Arkeoloji Böl. Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı (Nysa antik kentinde mimari)

OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Zeynep Mercangöz

15.30 - 16.00 Prof. Dr. Suat Ateşlier A. Menderes Üniversitesi Fen Ed. Fak. Arkeoloji Bölümü (Arapapıştı kaya mezarı)

16.00 - 16.30 Dr. İnci Türkoğlu Hieropolis Antik Kenti Kazısı Başkan Yardımcısı (Stratonikeia ve çevresinde kilise mimarisi)

16.30 - 17.00 Aydın Müzesi: Md. V. Yılmaz Akkan (Latmos Bölgesinin UNESCO Dünya Mirası ölçütleri bağlamında değerlendirilmesi)

17.00 - 17.30 Milas Müzesi Md. Gülnaz Savran & Ark. Seda Eryılmaz (Milas ilçesi kurtarma kazıları)

11 Ağustos 2018 Cumartesi

OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan 

10.00 - 10.30 Prof. Dr. Asuman Baldıran İasos Kazı Başkanı - Selçuk Üni., Ed. Fak., Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı (İasos'ta kazı çalışmaları - 2017)

10.30 - 11.00 Prof. Dr. Ahmet Yaraş Allianoi Kazısı eski Başkanı - Trakya Üni., Ed.Fak., Ark. Böl., Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı & Hasat Akgün (Batı Anadolu'da antik ılıca mimarisi)

11.00 - 11.30 Prof. Dr. Sevinç Günel Tepecik Höyüğü Kazısı Başkanı - Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı (Karia Bölgesinin Tunç Çağlarına ışık tutan bir merkez; Çine - Tepecik)

11.30 - 12.00 Prof. Dr. Sema Atik Korkmaz Letoon Antik Kenti Kazısı Başkanı - Başkent Üniversitesi & Dr. Banu Özdilek Tıbıkoğlu (Letoon Apollon Tapınağı'na ilişkin yeni gözlemler / New Observations on the Letoon Temple)

12.00 - 12.30 Dr. Baki Demirtaş Başkent Üniversitesi (Hermogenes'in Mimari Özellikleri Işığında Letoon Leto Tapınağı Üzerine Gözlemler Observations on the Temple of Leto in Letoon in the Light of Architectural Features of Hermogenes)

ARA

OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Christof Berns

13.30 - 14.00 Dr. Sinan Mimaroğlu Başkent Üniversitesi (Yeni veriler ışığında Letoon manastırı / The Letoon Monastery in the light of latest data)

14.00 - 14.30 Prof. Dr. Numan Tuna Burgaz Kazısı Başkanı & Dr. Nadire Atıcı (Burgaz Klasik Dönem konut mimarisi)

14.30 - 15.00 Prof. Dr. Celal Şimşek Laodikeia Kazısı Başkanı - Pamukkale Üni. Fen Ed. Fakültesi. Ark. Bölümü Başk. ve Arkeoloji Enst. Md. (Laodikeia Kuzey (Kutsal) Agorası restorasyonu)

OTURUM BAŞKANI: Nezih Başgelen

15.00 - 15.30 Doç. Dr. Olivier Can Henry Labranda Kazısı Başkanı (Labraunda'nın Andronları, anıt yemekhane mi, taht odası mı?)

15.30 - 16.00 Doç. Dr. Ali Yalçın Tavukçu Alabanda Kazısı Başkanı - Erzurum Atatürk Üniversitesi Ark. Böl. Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı (Alabanda antik kenti kazısı - 2017)

16.00 - 16.30 Dr. Coşkun Daşbacak Pamukkale Üniversitesi F.E. Fak. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi (Lagina kurtarma kazıları - Baca mevkii)

OTURUM BAŞKANI: Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu

16.30 - 17.00 Mimar Prof. Dr. Fikret Yegül Kalifornia Üniversitesi - Santa Barbara - ABD (An Architect for Sardis: The Temple of Artemis and the Man from Vine-Rich Tmolos "Sardes'den bir Mimar: Artemis Tapinagi ve Tmolos'dan Gelen Adam,")

17.00 - 17.30 Nezih BaşgelenArkeolog / Arkeoloji ve Sanat Yayınları Yönetmeni (Batı Anadolu seyahatnamelerinde Karya'nın antik harabeleri ve duvarları)

18.00 - 18.30 Ödül töreni ve kapanış

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500