Advert
Advert
Advert

ÖDÜLLÜ ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİNDEN VEFALI DAVRANIŞ…

ÖDÜLLÜ ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİNDEN VEFALI DAVRANIŞ…
Bu içerik 2180 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Zeytindostu Derneği tarafından bu yıl Gaziantep'te düzenlenen zeytinyağı yarışmasında ödül alan Seçil-Münir Tireli çifti zeytin hasadını birlikte yaptıkları köylüleri ziyaret ederek ödülü paylaştılar.

Zeytindostu Derneği tarafından bu yıl Gaziantep'te 11’ncisi düzenlenen Zeytinyağı Oscarları’nda ödül alan Milaslı üretici Seçil-Münir Tireli çifti, kusursuz zeytinyağını önemseyen dostları Gıda Yüksek Mühendisi Funda Şentürk ile Milas'ın Fesleğen Köyü’ne giderek, hasatlarını yapan köylüleri ziyaret ederek, kazandıkları belgenin bir nüshasını köylülere hediye ettiler.

BU ÖDÜLDE SİZİN EMEĞİNİZ VAR...

Hasatlarını yapan köylülerle sohbet eden Milaslı üreticiler Seçil-Münir Tireli çifti, köylülere gösterdikleri gayretli çalışma ve azimlerinden ötürü teşekkür ettiler. Bu ödül de köylülerin payının çok büyük olduğunu belirten üreticiler, her şeyin düzenli ve planlı çalışma sayesinde gerçekleştiğini ifade ettiler. Eski üretim ve yeni üretim arasındaki farka da değinen üreticiler, geleneksel tarım yöntemleriyle istenilen verim ve randımanın alınamadığını, bir an önce modern tarım yöntemlerine geçilip ürünün kalitesinin ve veriminin arttırılması gerektiğini ifade ettiler.

YENİ BİLGİLER ÖĞRENDİK...

Bu bölgede zeytin hasadının önemine değinen köylüler ise, zeytinin genellikle 2 yılda bir meyve veren ve düzenli bir bakım isteyen ürün olduğunu belirterek, daha önce geleneksel tarım yöntemleriyle üretim yapıldığını, üreticilerin bilgi ve deneyimleri sayesinde onlardan yeni bilgiler öğrenerek bu hasat işlemlerini artık modern yöntemler sayesinde daha verimli bir şekilde yaptıklarını ifade ettiler. Üreticiler sayesinde yeni hasat yöntemleri hakkında bilgi sahibi olan köylüler, erken hasat, soğuk sıkım kaliteli ve sağlıklı yağ üretimi hakkında öğrendiklerinin kendilerinin ufkunu açtığını ve bu öğrendikleri  bilgileri kendi zeytinleri üzerinde de uygulanacaklarını, bu yöntemin ileriki hasatlarda istenen kalite için umut verdiğini ifade ettiler.

HASAT ZAMANINDA GÖRÜŞMEK ÜZERE VEDALAŞTILAR...

Bu ziyaretin sonunda üreticiler ve köylüler birbirlerine iyi dileklerini ileterek, birlikten kuvvet doğduğunu, üretici ve köylünün el ele vererek bu başarıların devamının geleceğini ve daha kaliteli, sağlıklı ürünler yetiştirmek için bu çalışmanın devam edeceğini belirttiler.

Seçil-Münir Tireli çifti ve köylüler; “Bu sene Kasım ayında yine hasat zamanı görüşürüz" diyerek, el sıkıştılar, sözleştiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2018-08-07 Hasan Yüce, o senin dediğin, habere konu olan kişiler için değil. Sen sektörün içinde olmayan ve sektördeki böyle güzel gelişmelerden uzak olan birisi gibi duruyorsun.
Hasan YÜCE     2018-08-06 Köylünün zeytin yağını 11lira dan 12 liradan alıyorsunuz sonra organik diye 45 lira .