Advert
Advert
Advert

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ NEDEN ANILMADI?..

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ NEDEN ANILMADI?..
Bu içerik 1654 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber Gizem KAPUSUZ...

İlçemize birçok eğitim kurumu kazandıran Dr. Mete Ersoy ölüm yıldönümünde anılmadı…

İlçemizde eğitim alanında merhume annesinin adını taşıyan Havva Ersoy Anaokulu'ndan başlamak üzere, bir ilkokul, bir ortaokul, bir Anadolu Lisesi ve kapalı spor salonu, 5'er bin kitaplık iki ayrı kütüphane, birçok okula Atatürk büstü,  Sabahattin Akyüz Fen Lisesi'ne önemli maddi katkıda bulunan Dr. Mete Ersoy ölüm yıldönümü olan 28 Temmuz’da maalesef ilçemizde anılmadı.

İzmir doğumlu olan hayırsever Dr. Mete Ersoy, eğitim hayatını İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ihtisasını tamamlayarak, Mütehassıs (uzman) Doktor oldu. 1966 yılında “Ersoy Tıbbi Tahliller Laboratuarı”nı açarak, İstanbul ve Türkiye genelinde büyük başarı sağladı.

1996 yılından itibaren, eğitim alanında Milas'a merhume annesinin adını taşıyan Havva Ersoy Anaokulu'ndan başlamak üzere, bir ilkokul, bir ortaokul, bir Anadolu Lisesi ve kapalı spor salonu yaptırdı.

Bunlarla birlikte 5'er bin kitaplık iki ayrı kütüphane, birçok okula Atatürk büstü yaptıran, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi ve Sabahattin Akyüz Fen Lisesi'ne önemli maddi katkıda bulunan DR. METE ERSOY, 2010 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü ve 28 Temmuz 2017 yılında vefat etti. İlçemize kazandırdığı ölümsüz eserlere rağmen Dr. Mete Ersoy unutuldu ve ölüm yıldönümünde adına küçükte olsun bir etkinlik düzenlenmedi. Dr. Mete Ersoy anadolu Lisesi'nin her yıl çıkardığı Turkuaz isimli dergiyi bu sene Dr. Mete Ersoy anısına çıkarılmış ve yine Dr. Mete Ersoy'un yaptırdığı okullarda eğitim-öğretim gören öğrenci ve öğretmenler Dr. Mete Ersoy'u doğum gününde kabri başında ziyaret etmişlerdi. Gerek eğitim camiasının içinde yer alanlar, gerekse çocukları bu okullarda eğitim gören vatandaşlar Dr. Mete Ersoy'u unutmamalı, ölüm yıldönümünde anmalıydı.

Gerek yaptırdığı okullarda, gerekse ilçemizde yapılacak küçük bir anma etkinliği, eğitim alanına bundan sonra destek olmak isteyen vatandaşlarımıza da ilham olabilirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
aali     2018-08-06 il ve ilçe milli eğitim lerde böyle güzel insanlar anılmaz.onlar kendi reklamları için birsey yapar
Takipci     0000-00-00 Tatildeyken akıllarına gelmez çalışma saatinde gelir
Mehmet z.Aksoy.     0000-00-00 İlden tutun ilçeye kadar tüm milli eğitimin ayıbı.Çok yazık!!!!