Advert
Advert
Advert

MİLLETVEKİLİ GİRGİN’DEN 24 TEMMUZ MESAJI…

MİLLETVEKİLİ GİRGİN’DEN 24 TEMMUZ MESAJI…
Bu içerik 1253 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Basında Sansürün Kaldırılışı’nın ve Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü olan 24 Temmuz’da kamuoyuna önemli mesajlar verdi…

Milletvekili Girgin, 24 Temmuz’un Türk milleti için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak; “24 Temmuz basında sansürün kaldırılmasıyla özgürlüğün, Lozan’la bağımsızlığın bayraklaştığı, Türk tarihinin en önemli günlerinden biridir. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu süreçte bu günün önemi bir kez daha anlaşılmaktadır” dedi.

Girgin açıklamalarına şöyle devam etti; “Basında sansürün en yoğun şekilde yaşandığı, basın kuruluşlarının şaibeli ihalelerle havuz şirketleri haline getirildiği, basın, yayın organlarının siyasi baskılarla sindirildiği, gazete ve televizyon editör ve yöneticilerinin iktidardan gelen telkin ve tavsiyelerle işten çıkarıldığı, basın mensuplarının sadece işlerini yaptıkları için tutuklandığı ve Türkiye Gazeteciler Sendikasının 2017 yılı verilerine göre 142 gazeteci ve medya çalışanının tutuklu bulunduğu bu kara dönemde ‘Basında Sansürün Kaldırılışının 110. Yıldönümü’ü olan 24 Temmuz’un önemine bir kez daha vurgulamak istiyorum. Özgür basın demokrasinin sigortasıdır. Birileri kendi iktidarlarını güçlendirmek için 4. Erk olarak gördüğümüz basını, yani toplumun ortak bilinç ve vicdanını sürekli yaralamaktadırlar. Oysa bilmedirler ki basın özgürlüğü sadece bizlerin değil, toplumun tüm kesimlerinin ortak sesi ve güvencesidir. Belki baskıyla basını günü birlik yönlendirebilirsiniz ama toplum vicdanını, toplumun sesini asla sürekli olarak kısamazsınız. Ayrıca 24 Temmuz’un birilerinin tartışmaya açmaya, karalamaya çalıştığı Lozan, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tam bağımsız Türkiye’yi dünyaya kabul ettirdikleri bir önemli gündür. ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatük’ün savaş meydanlarında Türk halkıyla birlikte kazandığı büyük zaferi, İsmet Paşa Lozan’da taçlandırmıştır. Lozan barış antlaşmasının 95. Yıldönümünü yürekten kutluyor, cumhuriyeti kuran Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500