escort izmir

Advert
Advert

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOKSA DEMOKRASİ DE YOKTUR…

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOKSA DEMOKRASİ DE YOKTUR…
Bu içerik 1393 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, basın özgürlüğünün, bir ülkede demokrasinin olup olmadığının en önemli göstergesi olduğunu belirterek, “Çağdaş, demokratik rejimlerin en temel özelliği, basının özgürce haber ve yorum yapabilmesi ile halkın haber alma hürriyetinin güvence altına alınmasıdır” dedi.

CHP’li Alban yazılı, görsel, işitsel ve internet medya çalışanlarının ‘24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutladı. Kutlama mesajında toplumun, özgür ve tarafsız basın sayesinde gerçekleri öğrendiğini ve yorumladığını vurgulayan Alban, basının aydınlık bir gelecek yaratmaya çalışan ulusların en önemli gücü olduğunu ifade etti.

Basın özgürlüğüne karşı yapılan saldırıların demokrasiye ve toplumun bütün kesimlerinin haklarına karşı açılmış bir savaş olduğunu belirten Alban, “AKP yönetimi, basının özgürce kendini ifade etmesiyle oluşacak sağlıklı bir kamuoyunu, tehdit olarak görmektedir. Oysa bir ülkede basın bağımsız ise, o ülkede demokrasinin kesintiye uğraması da o kadar zordur” dedi.

Gazetecilerin halkın sesi ve kulağı olduğunu, basını özgür olmayan bir toplumun, özgür kalamayacağını kaydeden Alban, AKP iktidarı gibi toplumu yandaş basınla şekillendirmeye çalışanların da bir gün, özgür basına ihtiyacı olacaklarını söyledi.

Gazetecilerin özgürce haber yaptığı, köşe yazarlarının özgürce eleştirdiği ülkede siyasetin, halk adına denetlenmiş olacağını belirten CHP’li Alban, basına karşı yapılacak baskı ve gözdağının her zaman karşısında olacaklarını vurguladı. Alban, “Ülkemizde bir iki gazete ve televizyon dışında, neredeyse özgür basın kalmadı. AKP iktidarlarının baskısı sonucu, medya el değiştirdi ve yandaş hale getirildi. Tüm bunlara rağmen özgür basının yaşaması ve gelişmesi için çalışacağız” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500