Advert
Advert
Advert

LAVANTA BİTKİSİ MİLAS’A UYUM SAĞLADI…

LAVANTA BİTKİSİ MİLAS’A UYUM SAĞLADI…
Bu içerik 2192 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, ilçemiz Hayıtlı Mahallesi Şeftali İrimi Mevkii’ndeki bir dönümlük arazide Nisan ayında başlatılan Lavanta bitkisi yetiştirme çalışması yerinde incelendi…

Ahmetçavuş-Hayıtlı Mahalle Muhtarı Ayhan Demirçivi’ye ait araziye ekilen Lavanta, Muğla genelinde ilk kez Seydikemer’de denenmiş ve yüksek oranda verim alınması nedeniyle bu kez ilçemizde denenmeye başlanmıştı. Tarım gelirlerini ve ürün çeşitliğini artırmak amacıyla Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Milas Kaymakamı Eren Arslan'ın desteğiyle başlatılan çalışmada 1600 kök lavanta toprakla buluşmuştu.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ve Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, lavanta ekiminin sonuçlarını görmek için lavanta bahçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İnceleme ziyaretinde bulunan Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik projelerimizden biri olan “Lavanta Yetiştiriciliği” projemiz kapsamında örnek tarla oluşturduk. Kozmetikte ve ilaç sanayisinde kullanılan, bitkisel çay olarak tüketilebilen, bal üretimini arttıran lavanta bitkisinin bölgemize uyum sağladığını memnuniyetle gördük. Bu örnek çalışmayı gerçekleştiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan’a ve tüm personeline, bu güzel çalışmanın gerçekleşmesi için tarlasını gönüllü olarak projemize tahsis eden Ahmetçavuş-Hayıtlı Mahalle Muhtarı Ayhan Demirçivi’ye çok teşekkür ediyorum. İnşallah ekim alanlarının genişlemesiyle birlikte ilçe ekonomisi için alternatif bir ürün olacak” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500