Advert
Advert
Advert

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, EN İDDİALI BİRLİKLERİNDEN BİRİYİZ…

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, EN İDDİALI BİRLİKLERİNDEN BİRİYİZ…
Bu içerik 731 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Radyo Gözlem’in konuğu oldu…

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı - Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin 3 Temmuz 2018 Salı günü saat 17’de Radyo Gözlem’de yayınlanan haber bültenine konuk oldu.

Yaklaşık 3 bin üyesi bulunan Milas Süt Birliğinin kuruluş aşaması hakkında bilgi veren Başkan Ali İhsan Gezgin; “Milas Süt Birliği, üreticilerin ihtiyaçlarından doğan bir birliktir. Milas süt Birliği kurulmadan önce yani 2007 yılında üreticiler sütlerini pazarlayamıyordu ya da sattığı sütlerin ücretini tahsil edemiyordu. 2007 yılı Ekim ayında Milas Süt Birliği kuruldu. Kuruluşundan itibaren hep yukarıya doğru bir ivmeyle, üreticilerimizi en iyi şekilde temsil etmek çalıştık. Kurulduğu günden itibaren üreticisinin hakkını arayan bir birlik oldu. Milas Süt Birliği 2007 yılında kurulduğunda zor şartlarda, imkansızlıklar içinde kurulan bir Birlikti. Üreticisinin parasını ödemekte bile zorlanan bir Birlikken bu gün Türkiye’nin en büyük, en iddialı Birliklerinden biri haline gelmiştir. Özellikle üreticilerimize bizlere inandıkları için teşekkür ediyorum. Milas Süt birliği olarak üyelerimize verdiğimiz hizmetler var. Uygun şartlarda yem üretimi ve temini, makine-ekipman desteği, danışmanlık hizmetleri, bakanlık ve üniversitelerle işbirliği yaparak seminerler düzenledik. Üyelerimizin bilinçlenmesi için bu eğitimleri düzenledik. Pazarlama sorununu çözdük. Ayrıca tüm üyelerimize ferdi kaza sigortası yaptık” dedi.

Birliğin yatırımları ve projeleri hakkında da bilgi veren Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin; “Başarı geldikçe biz de üyelerimiz ve Milas adına yatırımlar yapmaya başladık. Koru Mahallesi’nde bir lojistik Merkezimiz var. Burada tüm üyelerimizin yem ve makine-ekipman ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Baharlı Süt Toplama Merkezimiz var. Burada laboratuar ve yem deposu bulunuyor. Süt toplama merkezi olarak kullanıyoruz. 500 metre kara alan üzerine kurulu güzel bir tesis oldu. Milas merkezde bulunan çiftlik ürünleri marketimiz var. Üyelerimizin çiftlik malzemelerine daha güvenilir ulaşabilmesi için çiftlik ürünleri marketimizde satışlarımız devam ediyor. İlçemizin 62 mahallesinde süt toplama merkezi yaptık. Üreticimiz sabah hayvanını sağdığında bu merkezimize sütünü teslim ediyor. Hem tüketiciye kaliteli süt sunmuş oluyoruz hem de üreticimizle iç içe olup onların dertlerini, sorunlarını daha yakından takip edebiliyoruz. Yine Milas merkezde hizmet binamızı satın aldık. Burada tüm üyelerimize hizmet veriyoruz. Son olarak kasap ve şarküteri ürünlerinin yer aldığı Birliğim Gıda Kasap ve Şarküteri’yi kurduk. Sadece üretici için değil tüketici için de önemli olan bir şarküteri oldu. Birliğim Gıda’da üreticiden aldığımız ürünleri kaliteli ve hijyenik bir biçimde işlem yapıldıktan sonra tüketiciye sunuyoruz. Bu şarküteri de aynı zamanda yöresel ürünlerimiz de bulunuyor. Milas’ın balı, zeytin, zeytinyağı, süt, yumurta, et ürünleri her şeyi mevcut. Pazarda bacılarımız sattığı sütler var. Sabah erken saatte sağılan sütler pet şişelere koyarak, öğlen sıcağında bekliyor. Süt en kısa zamanda 4 derece düşmek zorunda. 4 derece düşürülmeyen süt mikrobu ikiye katlar. Biz bu şarküterimizde üreticiden tüketiciye en sağlıklı şekilde sütü sunmaktayız. Sokak sütü dediğimiz sütten daha ucuza 1.95 TL’ye satıyoruz. İleride Milas’ın, birçok noktasına, Muğla, Bodrum’a sütmatiklerimizi yerleştireceğiz. 10 yılda Süt birliği bu başarıyı yakaladıysa, 10 yıl sonrasını hayal bile edemiyoruz. Biz de amaç kar değil. Kar amacı gütmeyen bir Birliğiz. Bizim amacımız üreticiyi ve tüketiciyi korumak, onlar adına yatırımlar yapmak. Bunun en güzel örneğini de Birliğim Gıda’da gösteriyoruz. Birliğim Gıda’da yer alan şarküteri de bugün Milas’ta 27-28 TL’ye dana kesilirken, biz de 29 TL’ye kesimi yapılıyor. Tüketici kıymayı 40-42 TL’ye alırken Birliğimizde 34 TL’ye satışı yapılıyor. Biz tüm vatandaşlarımızı Birliğim Gıda Kasap ve Şarküteri’ye davet ediyoruz. Gelsinler hem ürünlerimizi hem fiyatlarımızı görsünler” ifadelerini kullandı.

Süt tüketimine dikkat çekmek için ilçemizde yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Ali İhsan Gezgin; “Süt tüketimini arttırmak için 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nde çocuklarımızı alıp bir çiftliğe götürerek, sütün nasıl üretildiğini, nasıl soframıza geldiğini gösterdik. Köydeki çocuklarımızı da ulusal bir firmanın fabrikasına götürerek, sütün diğer mamullerine nasıl döndüğünü, üreticiye nasıl sunulduğunu gösterdik. Milas Kaymakamımız, Milas Belediye Başkanımız ve İlçe Emniyet Müdürümüz ile beraber karayolu üzerinde bir uygulama yaparak, bölgemize gelen konuklarımıza içinde süt, süt mamulleri, zeytin ve zeytinyağı bulunan küçük bir hediye paketini vatandaşlarımıza hediye ettik. Paneller, sempozyumlar düzenleyerek farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Milas Tarım Fuarı’nda her yıl en güzel buzağı yarışması düzenleyerek çocuklarımıza, vatandaşlarımıza sütün faydalarına dikkat çekiyoruz” dedi.

Önümüzdeki yıllardaki en büyük hedeflerinin Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde yapacakları süt işleme tesisi olduğunu söyleyen Başkan Gezgin; “Burada oluşturacağımız süt işleme tesisinde üreticilerimden aldığımız ürünleri Milas markasıyla üretmek istiyoruz. Kendi markamızı yaratmak istiyoruz. Süt, yoğurt, peynirimizi Milas markasıyla, Birliğimiz markasıyla tüketiciye ulaştırmak istiyoruz. Üyelerimizle birlikte bunu da başaracağımıza inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Akif yaman     0000-00-00 Bahsedilen yer adres neresi halkımız bilmiyor