Advert
Advert
Advert

YAZ AYLARINDA GÖZLERİNİZE DİKKAT!..

YAZ AYLARINDA GÖZLERİNİZE DİKKAT!..
Bu içerik 1686 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Levent Optik sahibi Levent Akyer, yaz aylarında güneş gözlüğü kullanımının önemine değindi…

Levent Optik sahibi Levent Akyer, güneş ışınlarının çok etkili olduğu yaz aylarında gözlük kullanımının önemine değinerek, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Ultraviyole ışınlarının göz üzerindeki olumsuz etkilerinden söz eden Akyer, “Ultraviyole ışınlarının göz üzerindeki olumsuz etkileri kısa dönemde ve uzun dönemde oluşmalarına göre iki gruba ayrılabilir. Güneşli bir günde, gün boyunca uzun süre ultraviyole ışınlarının etkisinde kalınması nedeniyle, kısa dönem olumsuz etkilere örnek olarak, gözlerde derideki güneş yanığı benzeri zedelenmeler oluşabilmektedir. Güneşe maruz kalınma derecesini artıran çeşitli faktörler ultraviyole ışınlarının göze verebileceği hasarı artırabilmektedir” diye konuştu.

Neden güneş gözlüğü takılmalı?

Levent Akyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzun süre güneşe maruz kalanlarda, güneş göz merceğimizin içindeki proteinlerin yapısını bozarak katarakt oluşumuna yol açabilir. Ayrıca sarı nokta hastalığı adıyla hastalığının direkt UV ye maruz kalma sıklığı artmaktadır. Güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değil, zararlı ultraviyole ışınlarını önlemek için kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından yararlanmayı tabii ki ihmal etmemeliyiz, ancak direkt olarak güneş ışığına bakılmamalıdır. Güneşe direkt bakıldığında, güneş gözlüklerinin de yeterince koruyucu olmayacağı unutulmamalıdır. Gözlerimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla güneşli havalarda, ışıktan rahatsız olmasak dahi, güneş gözlüğü kullanmalıyız. Güneş gözlüklerini seçerken özellikle kaliteli camları seçmeliyiz ve ultraviyoleden koruyup korumadığına dikkat etmeliyiz. Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür. Böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri sızar. Eğer yüzde 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camları takarsak karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerimiz genişleyecektir. Koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları gözümüze zarar verecektir. Bu sebeple ultraviyole geçiren bozuk camları takmak göze zarar verecektir. Bu gözlükleri takmaktansa hiç güneş gözlüğü takmamak gözü daha çok koruyacaktır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında mutlaka kaliteli güneş gözlüğü takılarak gözlerimiz korunmalı” ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Özcan     0000-00-00 Güzel bir yaklaşım... Tavsiye ederim.