Advert
Advert
Advert

HEDEF; MUĞLA’YI UÇAK BAKIM ÜSSÜ YAPMAK…

HEDEF; MUĞLA’YI UÇAK BAKIM ÜSSÜ YAPMAK…
Bu içerik 2277 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İsviçreli AMAC Aerospace yeni hangarını, Milas Bodrum Havalimanı’nda 15 milyon doların üzerinde yatırımla açtı…

AMAC Aerospace, Milas – Bodrum Havalimanı’ndaki yeni hangarında aynı anda 20 özel jete hizmet verebilecek. Yaz aylarında ayda ortalama 2 bin uçağın iniş gerçekleştirdiği Milas – Bodrum Havalimanı’nda hizmet vermeye başlayan hangar, yaz aylarında ise Boeing 777 gibi büyük gövdeli uçaklara bakım hizmeti vererek havayolu şirketlerinin ilgisinin kış aylarında da Muğla’ya çekilmesine katkı sağlayacak.

Dünyanın en büyük uçak bakım ve modifikasyon firmalarından AMAC Aerospace, Türkiye’deki ikinci hangarının açılışını Milas – Bodrum Havalimanı’nda gerçekleştirdi. Açılışa; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas Garnizon Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas-Bodrum Havalimanı Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas DHMİ yetkilileri, Milas-Bodrum Havalimanı Türk Hava Yolları Satış Müdürü Turan Yardımcı, AMAC Aerospace yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Sivil Havacılık Sektörü’nün önemli isimleri katıldı.

Milas - Bodrum Havalimanı’nda hizmete başlayan hangarda aynı anda 20 adet özel jete hizmet verilebilirken, 6.600 metrekarelik kapalı alanıyla Boeing 777 gibi büyük gövdeli uçaklara da bakım ve teknik servis desteği sağlanabilecek. 15 milyon doların üzerinde bir yatırımla tamamlanan hangar, yaz aylarında ağırlıklı olarak tatil için Bodrum ve çevre bölgeleri tercih edenlerin özel jetlerine hizmet verirken, kış aylarında ise havayolu şirketlerinin orta ve büyük gövdeli uçaklarına bakım ve teknik servis imkanı sunacak. Muğla’yı uçak bakımında Ortadoğu, Afrika ve Avrupa arasında merkez haline getirmeyi hedefleyen AMAC Aerospace, havacılık sektöründeki İsviçre mükemmeliyetçiliğiyle Milas - Bodrum Havalimanı’na  kış aylarında da hareketlilik katmayı hedefliyor.

Yeni hangar yatırımı müjdesi verdi…

Açılış konuşmasında AMAC Aerospace’in yakın gelecekteki hedeflerinden bahseden AMAC Aerospace Grup CEO’su Kadri Muhiddin; “Türkiye’nin hızlı büyüyen ekonomisi, özel havacılık sektöründe de olumlu gelişmelere neden oldu. Birkaç yıl önce özel mülkiyette 150 özel uçağın bulunduğu Türkiye pazarının kısa sürede 600 uçağa ulaşacağını öngörüyoruz. Bu rakam Almanya’nın özel mülkiyetteki uçak sayısına eşit. Beklenen 4 kat artış sonrasında oluşacak talebin yanı sıra çevre ülkelerden tatil için Türkiye’yi tercih eden özel jetlerin oluşturduğu hacim Bodrum’un özel jetler konusundaki potansiyelinin en büyük göstergesi. Her yıl yaz aylarında iki binin üzerinde özel jet Bodrum’a geliyor. Bu rakam önümüzdeki yıllarda daha da artacak. AMAC Aerospace Turkey sayesinde özellikle Orta Doğu bölgesindeki özel jet sahiplerinin uçaklarının bakımı için Avrupa’ya gitmesine gerek kalmayacak. Yeni hangarımızda büyük gövdeli uçaklardan özel jetlere kadar tüm uçakların bakımını gerçekleştirebileceğiz. Türkiye ve Muğla’nın uçak bakımında bölgede merkez üs olmasını hedefliyoruz” dedi. 

3. havalimanı sektörü daha da hareketlendirecek…

AMAC Aerospace’in Milas – Bodrum Havalimanı’nda yaz aylarında iş jetlerinin kış aylarında ise ticari havayollarının bakımlarını gerçekleştirmeyi hedeflediğini anlatan Muhiddin; “Türkiye sektörümüz için umut ve istikrar vadettiği için bu yatırımı yaptık. İlerleyen yıllarda sektörün çok daha fazla gelişeceğini ön görüyoruz. Bu nedenle de hangar yatırımlarımızın sayısını da artırmayı ve ilerleyen yıllarda kapasitemizi büyütmeyi hedefliyoruz. Özellikle 3. havalimanının da devreye girmesi Türkiye için büyük önem taşıyor. Londra, New York, Moskova ve Paris gibi birçok büyük şehirde birden fazla havalimanı var. Türkiye havacılıkta gelişmeye devam ederken biz de yatırımlarımızla buna destek olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

AMAC Aerospace Grup CEO’su Kadri Muhiddin’in konuşmasının ardından Milas-Bodrum Havalimanı DHMİ Başmüdür Vekili Hasan Tosun, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Kaymakamı ve Milas-Bodrum Havalimanı Mülki Amiri Eren Arslan, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal’da birer konuşma yaparak hangarın bölgemize ve Türkiye’ye hayırlı olması dileklerini ilettiler. Açılış töreni yapılan konuşmalarının ardından canlı müzik eşliğinde verilen kokteyl ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500