Advert
Advert
Advert

LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI…

LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI…
Bu içerik 1983 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

TEOG’un kaldırılmasıyla birlikte yeni sınav sistemi olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2 Haziran’da gerçekleştirilmişti… Binlerce öğrencinin merakla beklediği LGS sonuçları 26 Haziran’da açıklandı… İlçemizde 7 okulda, 1360 öğrenci sınava girdi…

LGS’nin birinci bölümü sözel, ikinci bölümü ise sayısal alandan yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınav sonuçlarını açıklayarak öğrencilerin meraklı bekleyişini sona erdirdi. LGS sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://sonuc.meb.gov.tr/ adresi üzerinden erişime açıldı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih işlemlerini yapacak adayları ve ailelerini de heyecan sardı.

Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal sınavlarla ilgili açıklama yaparak, akademik olarak bakıldığında Milas’ta bir başarı olduğunu söyledi. Bal; “Özge Koleji öğrencimiz Tura Hekimoğlu 446 puanla ilçe birincisi olurken, en başarılı okulumuz da Ören oldu. Ben göreve başlamadan önce Milas eğitimde 13 ilçede 13’ncü sıradaydı. Geçen sene 8’inci sıraya yükseldi. Eğitimde ilçemiz ivmesinin artarak devam etmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Eğitim özveri gerektiriyor. Muğla’ya eğitim alanında yapılan 21 projeden 7’si ilçemize yapılıyor. Sportif faaliyetlerde de çok başarılıyız” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), adrese dayalı ve Liselere Geçiş Sınavı’yla (LGS) öğrenci alacak okullara tercih tarihini 2-13 Temmuz olarak açıkladı. Pansiyonlu okullar tercihi de bu dönemde yapılacak. Öğrenciler, aynı anda üçü için de tercihte bulunabilecek. MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, liselere yerleştirmeler için adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları’na göre olacak. Kayıt alanları, ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, öğrencilerin evlerine en yakın liseler çerçevesinde belirlenecek. Kayıt alanında bütün lise türleri (Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) yer alacak.

Tercih ekranı üç bölümden oluşacak. Öğrenciler, sınavla ve yerel yerleştirmeyle girilecek liseler ile pansiyonlu okullar için aynı anda tercih yapabilecek. Adrese dayalı yerleştirmede devamsızlık da etkili olacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Eğitimci     0000-00-00 Yalan yazan yalan söyleyen tarih utansın!!!