Advert
Advert
Advert

ATATÜRKÇÜLER YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ…

ATATÜRKÇÜLER YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ…
Bu içerik 1042 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi tarafından 20 Haziran akşamı Havuzbaşı Restoran’da birlik, beraberlik ve dayanışma yemeği düzenlendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi tarafından düzenlenen yemeğe; ADD Genel Sekreter Yardımcısı Lütfü Kırayoğlu, eski ADD Genel Başkanı Prof. Dr. Özer Ozankaya, ADD Yatağan İlçe Başkanı Turgay Mutlu, çok sayıda dernek üyesi, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü yöneticileri katıldı.

ADD Milas İlçe Başkanı Gülçin Erşen etkinliğin açılış konuşmasını yaparak; “Aslında yemeğimizi Amasya Genelgesi’nin 99’uncu yıldönümü olan 21 – 22 Haziran’a denk getirmek istedik... Ulusal Kurtuluş Savaşımızda 19 Mayıs’tan sonra, Erzurum ve Sivas kongrelerinden önce en önemli olay ve tarih, Amasya Genelgesi’dir. Mustafa Kemal Paşa tarafından hazırlanan genelge, onun daha önce komutanlara ve mülki amirlere gönderdiği açıklama ve genelgelerin, halka açıkladığı hususların bir program ve karar şeklinde açıklanmasıdır. Rauf Bey, Ali Fuat Paşa, Refet Bey ve Mustafa Kemal Paşa’nın yanında bulunanlar tarafından imzalanan kararlar, Ali Fuat Cebesoy tarafından ‘Kutsal İttifak’ diye adlandırılmıştır. (Önümüzdeki seçimlere de ittifaklarla gidiyoruz.)

 ‘Yurdun bütünlüğü, milletin istiklali tehlikededir’ denilmekte; genelgenin ikinci noktası, birinciyi tamamlayarak; İstanbul Hükümeti’nin aczini ortaya koymaktadır. Bu durumun da milletimizi (yani halkı) yok olarak tanıttığı açıklanarak, genelgenin en önemli hükmü; ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ sözü de parola sayılmıştır. Ulusal egemenliğe ve bağımsızlığa yer veren bu ilke, Türk Devrimi’nin temel dayanağı olacaktır. Bu bağlamda, Kurtuluş Savaşı bir ‘halk ihtilali’dir. Son derece haklı gerekçelere dayanmaktadır. Mustafa Kemal Paşa, dehasını, ileri görüşlülüğünü, sağduyu ve aklı öne çıkararak, yurdun genelini temsil eden delegelerden oluşan ulusal bir meclisi Ankara’da toplayarak, Kurtuluş Savaşı’nı, hukuksal zemine oturtmuştur. Bunu Amasya Genelgesi’nde, ‘Milletin durumunu ve davranışını gözönünde tutmak ve haklarını dile getirip bütün dünyaya duyurmak için her türlü etkiden ve denetimden kurtulmuş milli bir kurulun varlığı gereklidir’ sözleriyle anlatmıştır. Daha o aşamalarda en yakın arkadaşlarıyla (Örneğin, Kazım Karabekir Paşa ile) düşünce ayrılığı yaşayan Mustafa Kemal, vatanı bir ‘kül’ olarak değerlendiriyordu. Ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti o küllerden bir Anka Kuşu gibi yeniden doğacaktı...

Amacım, sizlere tarih dersi vermek değil; ancak bu tarihsel süreç ile günümüz arasında paralellik kurmak, benzerliklerin altını çizmek. Dolayısıyla; bu dayanışma yemeğimizde, bir yandan geçmiş Şeker Bayramı’nı kutlarken; 24 Haziran gecesi - 25 Haziran sabahı itibariyle, ülkemizin yine ‘milletin azim ve kararı’ ile, millet egemenliğinin ve bağımsızlığın esas olduğu, demokratik, laik, çağdaş, hukuk devleti konumuna geçişinin ön sevincini yaşamak... Hepimize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

ADD Milas İlçe Başkanı Gülçin Erşen’nin açılış konuşmasının ardından ADD Genel Sekreter Yardımcısı Lütfü Kırayoğlu ve ADD eski Genel Başkanlarından Prof. Dr. Özer Ozankaya kısa birer konuşma gerçekleştirdiler.

Canlı müzik eşliğinde devam eden yemekte davetliler, halk oyunları gösterisi ve çekilen halaylarla gecenin tadını çıkardılar. Yemek, katılımcıların hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı ve İzmir Marşı’nın söylemesiyle sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500