Advert
Advert
Advert

ATEŞ SAVAŞÇILARI YENİDEN GÖREV BAŞINDA…

ATEŞ SAVAŞÇILARI YENİDEN GÖREV BAŞINDA…
Bu içerik 1880 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas ve Bodrum başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde çıkabilecek orman yangınlarına havadan müdahalede bulunulabilmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelindeki kiralanan 24 helikopterden biri olan MI-8MTV-1 model yangın söndürme helikopteri, 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait Denizcik Orman Deposu’nda konuşlandı… 2 yangın söndürme uçağından biri Hava Garnizon Komutanlığı’na ait piste konuşlanırken, diğer uçak ise 1 Temmuz’da ilçemize gelecek…

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışından kiralanan 24 yangın söndürme helikopterinden bir olan MI-8MTV-1 model yangın söndürme helikopteri 6 personeli ile 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle göreve başladı.

Milas ve Bodrum başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde çıkabilecek orman yangınlarına havadan müdahale edecek olan Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralanan helikopterde; Türk Pilot Hulusi Çelik, Kaptan Nurlanbek Zakhov, Yardımcı Pilot Talaibek Akylbekov, Uçuş Mühendisi Melis Zhakpov, Elektrik Teknisyeni Marat Kyzaev ve Milas Orman İşletme Müdürlüğü Personeli Erdinç Eser görev hazır vaziyette, sabahın ilk ışıklarından akşam güneş batıncaya kadar bekliyor.

Denizcik Orman Deposu’nda konuşlanan helikopter, olası bir orman yangını için alınan ihbarın ardından en geç 12 dakika içerisinde havalanarak, mümkün olan en kısa sürede yangın mahalline ulaşıyor. Türk Pilot Hulusi Çelik, helikopterin 20 günde toplam 20 saat uçtuğunu belirterek; “Şu ana kadar bölgemizde çok ciddi bir yangın ile karşılaşmadık. Umarız bundan sonra da karşılaşmayız, dolayısıyla da bizlere bu anlamda hiç iş düşmez. Çünkü yanan sadece ormanlarımız değil, yanıp kül olan, yok olan geleceğimizdir. Görevimiz Milas başta olmak üzere, Muğla’nın diğer ilçeleri, İzmir, Aydın, Denizli gibi yerlerde çıkabilecek orman yangınlarına havadan müdahalede bulunmaktır. 1 Haziran tarihinden itibaren 5 ay boyunca görev yapacağız” dedi.

Toplum bu konuda duyarlı olmalı…

Çıkan orman yangınlarının büyük bir bölümünün insan kaynaklı olduğunu belirten Çelik; “Örneğin piknik alanlarında söndürülmeden bırakılan piknik ateşi, yine söndürülmeden atılan bir sigara izmariti ile başlayan ve bir anda büyüyerek, ağaçları, içerisindeki canlıları, doğayı yok eden yangınlar, geleceğimizi de alıp götürüyor. Bakanlığımız, genel müdürlüğümüz, il ve ilçe müdürlüğümüz olarak bizler ne kadar da tedbir alsak boş… Önemli olan toplumun bu konuda duyarlı olmasıdır. Teşkilat olarak bizler yoğun bir çaba harcıyoruz, emek veriyoruz, önleyici tüm tedbirleri alıyoruz, hiç değilse vatandaşımız da biraz daha dikkatli olursa, en azından doğal yollardan çıkabilecek yangınların dışındaki orman yangınlarını önlemiş oluruz” dedi.

Kara ekibi de 7/24 göreve hazır…

Olası orman yangınlarına havadan müdahale edecek ekibin yanı sıra, karadan da müdahale edecek olan Denizcik Yangın İlk Müdahale Ekibi de, tüm hazırlıklarını tamamlayarak 7/24 göreve hazır halde bekliyorlar. Yangın söndürme arazözü ve diğer araç-gereçlerle olası bir yangın için hazır halde beklenildiğini belirten Milas Orman İşletme Müdürü Çetin Akkaya; “Havadan ve karadan müdahale için bütün hazırlıklarımız tamamladık. Elbette gönlümüz hiç yangının çıkmamasını istiyor ancak işimizi şansa bırakamayız. Dolayısıyla yaz ayları başlamadan bütün hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bölge halkından da bizlere bu konuda yardımcı olmalarını, yangınlara karşı daha duyarlı olmalarını bekliyoruz” diyerek, özellikle çıkan yangınlarda köylülerin gösterdiği çaba için de teşekkür etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500