Advert
Advert
Advert

MİLAS’TA BAYRAM HEYECANI…

MİLAS’TA BAYRAM HEYECANI…
Bu içerik 1310 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ramazan ayı bugün tutulacak son oruçla sona ererken, İslam Âlemi bu akşam son kez iftar yapacak ve 15 Haziran sabahı Bayram Namazı ile birlikte üç günlük bayram tatiline başlayacaklar…

Milaslılar, Ramazan Bayramı için telaşlı fakat bir o kadar da sevinçli bir şekilde bayram alışverişi için koşuştururken, öte yandan işyerleri de bayram için tüm hazırlıklarını tamamladı ve alışveriş için Milaslıları beklemeye başladı. Bayram için tatlı bir telaş içerisinde hazırlıklarını sürdüren Milaslılar, özellikle giyim ve gıda alışverişi yaparak eksiklikleri tamamlamaya çalışıyor.

Bayramda hava sıcaklığı ise mevsim normallerinin üzerinde seyir edecek. Bu konuda uzmanlar bayramdaki yüksek hava sıcaklıkları için vatandaşlara uyarıyor. Uzmanlar, bayramda aşırı tatlı tüketilmemesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Tüm yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de yaklaşan bayram nedeniyle bir dizi tedbir alındı.

Başta Milas Kaymakamlığı ve Milas Belediyesi olmak üzere İlgili kurumlar bayram için hazırlıklarını tamamladılar. 14 Haziran 2018 Perşembe günü yani yarın resmi kurumlar yarım gün mesai yapacak ve öğleden sonra memurlar da bayram tatiline başlarken, 14 Haziran 2018 Perşembe günü tüm İslam âlemi son kez oruç tutacak ve akşam ezanı ile birlikte son iftarı yapacak. İlçemizde, 15 Haziran 2018 Cuma günü sabah saat: 05.31’de kılınacak Bayram Namazı ile birlikte 3 gün sürecek olan Ramazan Bayramı da başlamış olacak.

Hava, kara, deniz ve demiryolu trafiği için geniş çaplı önlemler…

Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi ve dönüş sırasında meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları, gündemi belirleyen en önemli konu olurken, bugüne kadar alınan tedbirlerin de kimi zaman da işe yaramadığı görülür. Bu nedenle İç İşleri Bakanlığı her bayram, bir öncekinden farklı tedbir alarak, bayram öncesinde ve sonrasındaki meydana gelecek trafik kazalarının önlenmesi, vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanması, kazaların en alt düzeye düşürülmesi amacıyla mevcut tedbirlere yenilerini ekledi.

15 Haziran’da başlayacak olan Ramazan Bayramı tatili süresince kazaların yoğun olarak meydana geldiği güzergâhlarda, belirli aralıklarla resmi ekipler görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği saatler de ise trafik denetimlerinin yoğunluğu arttırılarak ekiplerin görünür olması sağlanacak.

Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek ve yolcuların, olası bir trafik kazası sırasında devrilen otobüsten dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları konularında bilgilendirilecek. Varış noktası dikkate alınarak otobüslerde yedek şoför olup olmadığı kontrol edilecek.

Bayram süresince “Özel Yük Taşıma İzin Belgesi” ve “Özel İzin Belgesi” kapsamdaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek. Gerek görülmesi halinde trafik birim amirlerinin talimatı ile ağır tonajlı taşıtların, trafik yoğunluğu sona erinceye kadar uygun yerlerde beklemeleri sağlanacak.

Mezarlık, şehitlik ve alışveriş merkezleri gibi halkın yoğun olduğu yerlerde trafik tedbirleri artırılacak.

Bununla birlikte, bayram tatili boyunca radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. “Tuzak Radar” algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan ve tüm yurt genelinde uygulanacak bu tedbirler; hava, kara, deniz ve demiryolu trafiği için geçerli olurken otobüs terminalleri, tren garları, havalimanları ve tüm toplu taşımanın yapıldığı noktalarda geniş güvenlik önlemleri alınacak.

Milas’ta da benzer tedbirler alındı…

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de bayram tatili için ilave tedbirler aldı. Bayram tatili nedeniyle evlerinden ayrılacak vatandaşları, evlerinden çıkarken gerekli tedbirleri almaları için uyardı.

Emniyet yetkilileri, vatandaşların bayram tatili nedeniyle ev ve işyerlerinin uzun süre kapalı olacağını, bu nedenle evden ve işyerinden hırsızlık olaylarının artabileceğini değerlendirilerek bu tür olaylara karşı sık sık uygulamalar yapılacağını, alışveriş merkezleri, pazar yerleri gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde; kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı mevcut tedbirlere yenilerinin ilave edileceğini belirtti.

Milas Belediyesi ise bayram nedeniyle kendi sorumluluk alanlarında zabıta aracılığıyla işyeri denetimi başta olmak üzere diğer tedbirleri alacağını duyurdu.

Resmi bayramlaşma programı…

Her yıl olduğu gibi bu bayramda da Milas Kaymakamlığı’nca yapılacak bayramlaşma programı şöyle:

Bayramın birinci günü saat: 11.00-11.30 arası Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu(Migros üstü),

Saat: 11.30-11.50 arası Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü,

Saat: 12.00-12.15 arası M. Önol Karadeveci Özel Rehabilitasyon Merkezi,

12.15-12.30 arası Milas İlçe Jandarma Komutanlığı,

12.30-12.45 arası Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas İtfaiye Grup Amirliği’ndeki personel ile bayramlaşma,

12.45.13.00 arası 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi personeli ve yatan hastalarla bayramlaşma.

Radyo Gözlem, Gazete Güney Ege, Ajans Gözlem ve habermilas.com internet portalı olarak tüm Milaslıların Ramazan Bayramını kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini temenni ediyoruz...

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500