Advert
Advert
Advert

MİFAD KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN 7’NCİSİ DÜZENLENDİ…

MİFAD KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN 7’NCİSİ DÜZENLENDİ…
Bu içerik 981 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD), bu sene düzenlediği kültür festivalinin 7’ncisi ile yine Milaslıların gönüllerini fethetti.  Geçmiş yıllardan farklı bir içerikli Milaslıların karşısına çıkan MİFAD, ‘7 Bölge, 7 Oyun’ ve içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle ilk kez sahnelediği ‘Aşık-Maşuk’ ile Amfi Tiyatro’yu dolduran Milaslıları büyüledi.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan kültür festivalinin ikinci günü, kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölene dönüştü. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emekli, festivalin açılış konuşmasında; “Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaşığımız şu günlerde, tüm ibadetlerin kabul olmasını, başta Milaslı dostlarımız olmak üzere tüm İslâm âleminin Kadir Gecesi’ni ve haftaya kutlayacağımız Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyoruz. Sevgili dostlar; Milas Folklor Araştırma Derneğimizin düzenlediği ve artık geleneksel hale dönüşen, bu sene 7’ncisi ile karşınızda olduğumuz kültür festivaline verdiğiniz desteklerden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Asıl alkışlanması gereken sizlersiniz. Çocuklarınızı sanal ortamdan uzaklaştırıp, gerçek oyun ve oyuncaklara yönlendiren sizleri kutlamak gerek.

Kendimizi unutmaya başladığımız günlerde, geleneğini öğrensin diyen sizleri alkışlamak gerek. Parmakla bile zor hesap yaparken, satranç gibi bir oyunu bilsin diyen sizleri tebrik etmek gerek. Gerek dans, gerek resim ve gerekse bir enstrüman öğrensin diyen sizleri kutlamak gerek. Bizler, biraz sonra sahne alacak gençlerimizle öğreticilerimizin arasında sadece bir köprüyüz. Asıl işi başaranlar, onlar. Sanat hayatlarının ilk adımlarını atan gençlerimizi, avuçlarımızı patlatıncaya kadar alkışlayacağız.

Gençler içeride heyecanla sıralarını bekliyorlar. Onları daha fazla bekletmemek için sizlerin de daha fazla heyecan yaşamamanız için sözlerimi uzatmak istemiyorum. Son olarak kulübümüz bu sene halk oyunlarında yarışmaya katılmadı fakat satranç takımımız, katıldığı çeşitli yarışmalarda ödüller, kupalar, madalyalar kazandı. Hocamız Elif Vildan Altunbozar ile birlikte satranç takımımızı sahneye davet ediyorum” dedi ve minik satranççıları ve hocaları Elif Vildan Altunbozar’ı anons ederek, birer teşekkür belgesi sundu.

Öte yandan Dernek Başkanı Emekli, konuşmasının son bölümünde; “Bugün çocuklarımız, gençlerimiz sahneye çıkarıyorlarsa, şu anda slaytlarda adı geçen sponsorlarımıza teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Çünkü bu etkinlikler biraz da onların sayesindedir” diyerek festivale sponsor olan firmaların isimlerini saydı.

Yapılan konuşmanın ardından MİFAD yönetim kurulu anons edilerek Milaslılara tanıtılırken, yönetim kurulu üyeleri de ellerindeki çiçekleri eğitmenlere takdim etti.

7’nci kültür festivali, MİFAD üyeleri ve eğitmenlerinden oluşan bir ekip, İç Anadolu Bölgesi’ne ait ‘kaşık’ oyunuyla izleyenleri selamladı ve ardından miniklerden oluşan bale gösterisi, jimnastik gösterisi ve halk oyunları gösterileri, modern dans gösterisi ardı ardına sergilendi.

Gecenin en renkli gösterisi ise kuşkusuz, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle, MİFAD tarafından ilçemizde ilk sergilenen ‘Aşık-Maşuk’ gösterisi oldu. Amfi Tiyatro’yu hıncahınç dolduran Milaslılardan yoğun bir alkış alan Aşık ile Maşuk gösterisinin ardından gece miniklerinin gösterileriyle devam etti.

ANA SPONSORA TEŞEKKÜR…

7’nci kez düzenlenen MİFAD Kültür Festivali’ne ana sponsor olan Kabaçam İnşaat’ın sahibi ve aynı zamanda derneğin kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olan Hidayet Kabaçam anons edildi. Dernek Başkanı Mustafa Emekli, Hidayet Kabaçam’a teşekkür ederken, Kabaçam da, kuruluşundan bu yana derneğin içinde olduğuna vurgu yaparak; “Geleceğimiz gençlerimiz diyoruz, dolayısıyla geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimizin de en güzel şekilde yetişmesi için MİFAD, gerçekten çok güzel işlere imza atıyor. Böyle bir ekibin içinde yer almaktan son derece mutluyum. Bugüne kadar derneğimizin faaliyetleri için elimizden geleni yaptık, bundan sonra da bu tür sorumlulukları almaya devam edeceğiz” diyerek, tüm katılımcılara verdikleri destek için teşekkür etti.

Festivalin 2’nci gününde görsel şov…

Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD) tarafından düzenlenen ve artık geleneksel hale dönüşen, bu sene 7’ncisi ile Milaslıların karşısına çıkan dernek yönetimi, eğitmenler ve festivalde görev alan öğrenciler, geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de unutulmaz bir gece yaşattılar.

Gecenin açılış konuşması bu kez, derneğin kurucu başkanı ve halen yönetim kurulu üyesi olan Emrah Mergen’den geldi. Mergen; “İçinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Bu anlamda tüm ibadetleriniz, duaların kabul olsun. Ayrıca bu gecenin ‘kadir Gecesi’ olması nedeniyle de tüm İslâm âleminin Kadir Gecesi’ni kutluyor, önümüzdeki hafta idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı’nızı da şimdiden kutluyorum.

Bu tür festivalleri yapmak zordur. İnanın günlerce, haftalarca, aylarca süren bir hazırlığın ardından çıkıyoruz sizlerin karşısına. Dolayısıyla büyük bir emek ve zaman harcanıyor. Daha da önemlisi sizler bu tür organizasyonlara katılmasanız, destek vermeseniz, gözbebeğiniz yavrularınızı kendi kültürlerini öğrenmeleri için teşvik etmeseniz zaten bizim bu tür organizasyonları düzenlememizin bir anlamı da yoktur. Bu anlamda her zaman söylediğimiz gibi en büyük alkışı sizler hak ediyorsunuz. Hepiniz iyi varsınız… Hoş geldiniz” dedi.

Küçükler, gençler ve büyükler kategorisindeki yöresel halk oyunları ekipleri, sergiledikleri performans ile izleyenlerden büyük alkış alırken, müzik eğitmenleri Güngör Tüzün ve Celil Şenyüz ile öğrencileri, geceye renk katan bir müzik ziyafeti sundular.

Kına gecesi, modern dans, Latin dans ve Türkiye’nin farklı bölgelerine ait halk oyunları ile devam eden gecenin sonunda MİFAD üyeleri ve eğitmenlerden oluşan ekip, festivalin açılışındaki gösteriyi bu kez kapanışında sergilediler. Tribündeki izleyenlerin de katıldığı İç Anadolu Bölgesi’ne ait oyun, Amfi Tiyatro’yu tam anlamıyla düğün yerine çevirdi.

M.E.M. ve Halk Eğitim Müdürüne özel teşekkür…

Festivalin ikinci gününe katılan Milas İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram anons edilerek, derneğin kurucu başkanı ve halen yönetim kurulu üyesi olan Emrah Mergen tarafından bir teşekkür belgesi takdim edildi.

Mergen; “Eğer kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın desteği olmasa, belki biz bu kadar güçlü olamaz, bu etkinlikle sizlerin karşısına çıkamazdık. Bu anlamda her anlamda katkıda bulunan, başta İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sayın Tunahan Bayram olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz” derken, Tunahan Bayram ise, asıl katkının İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın verdiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Geldiği günden bu yana birçok farklı projeye imza atan, eğitimde, sosyal ve kültürel projelerde imzası olan Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüze kocaman bir alkış istiyorum. Eminim ki bundan sonra da daha büyük katkıları olacaktır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500