Advert
Advert
Advert

ÇEVRE VE DENİZ TEMİZLİĞİ YAPILDI…

ÇEVRE VE DENİZ TEMİZLİĞİ YAPILDI…
Bu içerik 1027 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Kent Konseyi Güllük Mahalle Meclisi ile Güllük Turizmini Geliştirme ve Çevre Koruma Derneği tarafından Güllük’te kumsal ve deniz dibi temizliği yapıldı. Etkinliğe, Muğla Kültür Balıkçıları Derneği de dalgıç desteği verdi.

 Milas Kent Konseyi Güllük Mahalle Meclisi ile Güllük Turizmini Geliştirme ve Çevre Koruma Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen temizlik etkinliği, Güllük Mahalle Meclisi Başkanı Mukaddes Çetinkol tarafından doğa-çevre-Güllük üzerine yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Çetinkol’un ardından Milas Kaymakamı Eren Arslan’da kısa bir konuşma yaparak, doğanın korunması ve temizliğine vurgu yaptı ve konuşmaların son bölümünde Güllük Mahalle Meclisi’nin hazırlamış olduğu basın bildirisi okundu.

Güllük Mahalle Meclisi’nin hazırlamış olduğu basın bildirisi şöyle;

“Sevgili Güllüklüler ve sayın basın mensupları…

Güllük Körfezi, girişinde Tuzla ve sonunda da Dalyan’ın bulunduğu, sualtı ve üstünde zengin bir hayvan ve bitki çeşitliliğine sahip kapalı bir alandır. Halkı turizm ve balıkçılıkla geçinen ve sakinliği dolayısıyla emeklilerin tercih ettiği şirin Güllük beldesi de bu körfezde yer almaktadır. Ancak son yıllarda bu şirin ülke parçası hızla kirlenmekte ve bir doğa faciasına doğru yol almaktadır. Bu konudaki saptamalarımız ve önerilerimiz şunlardır:

1. Ülke kalkınmasına katkıda bulunan ticari girişimler elbette olmalıdır, ancak bunların yeri güzel doğa parçaları olmamalıdır. Zaten bir şekilde yapılmasına göz yumulmuş yapılaşmaların üstüne inşa edilecek yeni yapılaşmaları Güllük beldesi ve körfezi kaldıramaz.

2. Binbir çeşit kuş, balık ve bitkiye sahip Dalyan, balık işletme fabrikalarının pis atıklarıyla her geçen gün bataklığa dönmektedir. Dalyan’ın ağzını kapatan liman, hem maden tozları hem de gemi yoğunluğu, Meksika Körfezi’nden buraya yumurtlamaya gelen yılan balıklarını ve buradaki flora ve faunayı tehdit etmektedir. Dalyan’ın ve körfezimizin yok olup bir bataklığa dönmesinin bir an önce önüne geçilmelidir.

3. Maden taşıyan tırların trafik üzerindeki baskısının yanında, gerek yol üzerinde gerekse liman yükleme bölgesindeki tozlaşmaya yol açan açık taşıma ve yükleme, yöre insanlarının hızla akciğer kanserine yakalanmalarına yol açmaktadır.

4. Bugün 6 marina projesi bu küçük körfezde projelendirilmiştir. Güllük’ün içine kurulması planlanan marina ise Güllük’ü yaşanmaz hale getirecek, balıkçı esnafı ise güç durumda kalacaktır. Asıl önemlisi bu kadar baskıyı körfezin kaldırabilmesinin olanaksızlığıdır. Varolanların da planlanan marinaların da yerleri bir an önce gözden geçirilmelidir.

5. Güllük’ün temiz su ve atık su sorununa bir an önce sağlıklı bir çözüm bulunmalıdır.

6. Güllük’te giderek sayıları azalan ve kirlilikten dolayı denizine girilemez olan Halk Plajlarının temizliği ve korunması için yerel yönetim gerekli önlemleri almalıdır.

7. Güllük’ün havaalanı girişinden başlayarak yol bölümlenmesinin Güllük’ün adına yakışır şekilde güllerle donatılması ve Güllük’ün simgesi olan Hermias anıt yazıtının plastikten yapılmış ve Türkçesi bozuk yazısının kaldırılıp doğal kaya üzerindeki yazısının korunması uygun olacaktır.

8. Gerek Güllüklülerin gerekse ziyaretçilerin denize çöp atmaması için sahile uyarı levhalarının asılması, bu konuda bilinç sağlayacak el ilanı vb ile eğitimlerin yapılması sağlanmalıdır. Şişe, kağıt vb atık ayrıştırma ve toplama depolarının yenilenmesi ve artırılması, ama en önemlisi de halkın bu konuda bilinçlendirilmesi çalışmaları yapılmalıdır.

Güllük sadece Güllüklülerin değil, tüm ülke insanlarımızın ve hatta yurtdışından gelip burada yaşayan ve turistik amaçlı gelen yabancılarıyla tüm dünyanın güzel bir parçasıdır. Burayı yaşanmaz hale getirecek her türlü girişim, ne Güllüklülere ne ülkemize ne de dünyaya yarayacaktır. Doğası katledilmiş bir Güllük’te insanların yaşaması da olanaksızdır.

Temiz ve yaşanabilir sakin bir Güllük için, kişisel çıkarlarımızı bir yana koyup hep birlikte el ele vermeliyiz. Doğayı, Güllük’ü koruyalım. Başka Güllük yok!

Doğayı, Güllük’ü koruyalım. Başka Güllük yok!”

Basın bildirisinin okunmasının ardından Güllük İlköğretim Okulu'nun düzenlediği çevre konulu resim yarışmasında ödüle layık görülen üç öğrenciye Milas Kaymakamı ve Güllük Mahalle Meclis Başkanı tarafından ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Muğla Kültür Balıkçıları Derneği dalgıçları halk plajı ve Özkan Beach’in bulunduğu yerlerde deniz dibi temizliğini yaparken, Güllük Ortaokulu öğrencileri ve Güllük halkı da kıyı boyunca ambalaj atıklarını topladı. Yapılan temizlik sırasında, deniz altından başta pet ve cam şişe ve teneke içecek kutuları olmak üzere türlü çeşitli ambalaj atıkları toplandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500