Advert
Advert
Advert

ÖZGE KOLEJİ’NDEN BİLİM ŞENLİĞİ…

ÖZGE KOLEJİ’NDEN BİLİM ŞENLİĞİ…
Bu içerik 1324 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizdeki özel okullardan Özge Koleji, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı sonlarına yaklaşılırken, Atapark’ta bilim şenliği düzenledi.

Atapark’ta düzenlenen şenliğine; Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, okulun kurucusu Melda Haktanır, Okul Müdürü Kasım Özkan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ortaokul Müdür Yardımcısı ve Bilgi Teknolojileri Öğretmeni Dinçer Kayalı tarafından yapılan günün anlam ve önemine ilişkin açıklamada, Ünlü bilim tarihçisi Alexandre Koyre’nin bir sözüne vurgu yapıldı. “Bilimin düşünce tarihi olduğu, insanlığın var olduğu her dönemde olduğu gibi günümüzde de doğaya ilişkin gerçekleri arama çabası, bu nedenle de bilim, bilimsel teorilerin, bilimsel düşüncelerin gelişmesidir denildi.

 Kayalı tarafından yapılan açıklama şöyle: “Gerçek bilim tarihi, aklın gerçeğe ulaşması sürecidir’’ derken bilim tarihinin bu temel özelliğine dikkat çekiyordu.

Atatürk’ün de dediği gibi;

Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.

Öğrencilerin gözünün içindeki ışıktan yola çıkarak buluş yapmalarına imkân tanımak biz öğretmenlerin 21. Yüzyıl becerileri de göz önüne alındığında önemli bir yere gelmektedir. Bilim ruhunu onlara aşılamak ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmek özelden genele ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Bilimsel düşünme becerileri ile tasarımcı ruha sahip bireylerin yetişmesi ülkemizi 1 adım ileriye taşıyacaktır. Bu doğrultuda Özge Koleji olarak yaptığımız her çalışma bilim ışığında ilerlemektedir. Bilimsel platformlarda akademik danışmanımız Prof. Dr. Bilal DUMAN eşliğinde yaptığımız çalışmalar bunun en somut örneğidir. Ülke çapında yapılan kongre ve sempozyumlara öğrencilerimizin doğrudan içinde bulunduğu çalışmalar ile akademik literatüre katkıda bulunmaktan onur duyuyoruz.

Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilirler.

Unutmamalıyız ki karanlıkları aydınlığa çıkarmak için bilimin mum ışığından yararlanmak hiç şüphesiz öğretmenlerin en önemli görevleri arasındadır. Ülkemiz ve milletimizin geleceği için bu durum temel zorunluluktur.”

Yapılan konuşmanın ardından bilim şenliğinin açılış kurdelası kesilerek, öğrenciler tarafından hazırlanan bilimsel ürünlerin yer aldığı standlar gezilerek, öğrenci ve öğretmenlerden bilgi alındı.

Etkinliğin sonunda ise öğrenciler tarafından oluşturulan Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi sunuldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500