Advert
Advert
Advert

TAŞINMAZ TİCARETİ YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ…

TAŞINMAZ TİCARETİ YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ…
Bu içerik 748 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Uzun zamandan beri beklenen, Emlak Danışmanlığı mesleğini disiplin altına almaya çalışan ve korsan emlakçılığı, ayakçı emlakçıları ortadan kaldıracak olan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 5 Haziran 2018 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Sert konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bu müjdeyi, sektör olarak sevinçle bekliyorduk. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızla ve diğer mesleki kuruluşlar ile yürütmüş olduğumuz çalışma nihayet gerçekleşti. Uzun yıllardır beklenen ve tüm meslektaşlarımız adına güzel bir gelişme. Biz yönetmeliğin hep çıkacağı inancıyla hareket ederek, çalışmalarımızı devam ettirdik. Devletimizin yetkili kurumlarıyla devamlı koordinasyonumuzu sağladık. Ümitsizliğe kapılan meslektaşlarımız, hatta bu mesleğin temsilcileri bile toplantılarda bu düzenlemenin çıkmayacağı kanaatine vardılar. Ama inancımızı asla yitirmedik ve bizi yolumuzdan alıkoymadı. Ankara, İstanbul ve Türkiye'nin değişik yerlerinde yapmış olduğumuz toplantılar ve en son Ankara'da geniş katılımlı gerçekleşen çalıştayda, seçimlerden önce bunun yürürlüğe gireceğini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerimiz belirtmişti. Artık bu düzenlemeyle lise mezunu altında öğrenim gören vatandaşlarımız ‘bu mesleği mevcut resmi olarak yapanlar hariç’ yapamayacaklar. Kurslarımızda artık lise mezunu şartı arayacağız ve bundan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından lisans alınarak ancak bu meslek icra edilebilecek. Aynı iş yerinde farklı bir iş yapılamayacak. Sözleşme imzalamadan işlem yapılamayacak ve sözleşmeyi iyice okutup açıklayacak. Sektöre yeni girecek olan lise mezunları yine açacak olduğumuz kurslarda eğitimlerini alarak, Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavlarına girecekler ve İl Ticaret Müdürlüklerine lisans başvurusunda bulunacaklar.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinde başta devlet ve hükümet yetkililerimizle, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi, Müsteşar Yardımcımız Sayın İsmail Yücel, İç Ticaret Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yalkın, İç Ticaret Genel Müdürümüz Sayın Adem Başar, Perakende ve E Ticaret Daire Başkanımız Sayın Soner Kaya ile Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanımız Sayın Rıza Kaymakçı ile tüm federasyon, oda, dernek başkan ve yönetimlerine  ve meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500