Advert
Advert
Advert

‘MİLLET İTTİFAKI’ MİLAS’TA EL ELE…

‘MİLLET İTTİFAKI’ MİLAS’TA EL ELE…
Bu içerik 3903 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27’nci dönem Milletvekili genel seçimleri için; CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi tarafından oluşturulan ‘Millet İttifakı’ adı verilen oluşumun Milas’taki temsilcileri, MİTSO’da bir araya geldi… 24 Haziran’a kadar yapılacak çalışma ve seçim günü alınacak tedbirleri açıkladılar… Toplantının sonunda ise Millet İttifakı’nın 3 Cumhurbaşkanı adayından hangisi 2’nci tura kalırsa, bütün güçleriyle o adaya destek olacaklarının sözünü verdiler…

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı ve Demokrat Parti Milas İlçe Başkanı A. Barış Kisirlioğlu ve siyasi partilerin yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra CHP Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur ve kısa bir süre önce İYİ Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı olan Sibel Metin katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu, bir hafta öncesinden başlayarak Millet İttifakı’nda yer alan siyasi partilerin Milas ilçe başkanlarıyla görüştüğünü ancak Saadet Partisi’nin ilçede bir teşkilatı olmaması nedeniyle bugünkü toplantıya katılamadığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Aslında kişisel olarak cepheleşmeye son derece karşı olmama rağmen Cumhur İttifakı’na karşı birçok nedenden dolayı Millet İttifakı’nın oluşturulması zorunlu hale gelmiştir. Genel merkezler düzeyinde sağlanmış olan bu ittifak aslında tek adam rejimine karşı bir duruştur. Tek adam bugüne kadar tek başına sergilediği politikalarla sadece kendisinin ve yandaşlarının zenginleşmesini sağladığından dolayı ve bunu da daha fazla götüremeyeceğini düşünerek, erken seçimi 26 Ağustos’tan 24 Haziran’a almıştır. Burada tek hedef vardır; İYİ Parti’yi seçime sokmayarak bu seçimden çok rahat bir şekilde galip çıkmaktır. Ancak bu oyunu gerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gerekse İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ülkeyi düşünen, demokrasiyi yaşatacak bir kararla kurdukları ikili diyalog sonrası CHP’den 15 Milletvekili istifa ederek İYİ Parti sıralarına geçmesiyle bugünlere geldik. İyi ki geldik… Muhtemelen bu ittifak çok önemli bir görevi üstlenmekte, bu ittifakın görevi yeniden demokrasiyi yaşatmaktır. Bu ittifak Atatürk İlke ve İnkılâpları’na dönüştür. Bu ittifak, yeniden Cumhuriyetin kuruluş değerlerine dönüştür. Bu nedenle bu ittifakın Milas’taki temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bugün aramızda olmayan ancak çalışmalarını sahada sürdüren Saadet Partisi’ndeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Onların burada teşkilatının olmaması, oyların olmaması anlamına gelmiyor. Tek adamlığın İslam Dini’ne verdiği zararın onlarda farkındalar. İnanıyorum ki 24 Haziran’daki seçimlerde onlardan kopacak oyların sebebi de dine verdikleri zarardır. Bugün bir araya gelmemizin bir başka nedeni de, Milas’taki seçim güvenliği konusunda Millet İttifakı olarak ortak hareket edeceğimizi beyan etmektir. Bunun için de gerekli görüşleri yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Önemli olan sadece seçim çalışmaları değil, sandıktaki oylara da sahip çıkmaktır. Çünkü vatandaşımızın kafasında, ‘Nasıl olsa bunlar bir hile ile sandıktaki oyları değiştirir ve yine iktidar olurlar’ düşüncesi var. Biz de böyle bir düşüncenin mümkün olmayacağını vatandaşımıza anlatmakla birlikte elbette gereken tedbirleri de alacağımızı iletiyoruz. Milas’ta toplam 357 sandık var. Bunlardan biri gezer sandık, diğeri de cezaevine konulacak sandıktır. Bu sandıklara bizim tarafımızdan görevlendirmeler yapıldı. Diğer siyasi partilerimiz de yapmıştır. Eğer diğer siyasi partilerde sandık görevlisi konusunda sayıca bir eksik varsa biz onu da tamamlayarak, sandık güvenliğini tam anlamıyla sağlayacağız.”

“Derdimiz, parlamenter sistemin devam etmesidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu’nun ardından söz alan İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı ise şunları söyledi:

“Partilerimizin yukarıda sağladığı güç birliğinin bir ayağının da Milas’ta sağlandığını göstermek üzere bugün buradayız. İttifakın neden kurulduğunu öncelikle özümsemek ve halkımıza da iyi anlatmak gerekiyor. Bize göre bu ittifakın tek kurulma sebebi bir şahıs değil… Derdimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın gitmesi değil. Derdimiz, sistemdir. Derdimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet etmiş olduğu cumhuriyetin devamını sağlamaktır. Derdimiz, parlamenter sistemin devam etmesidir. Geçen yıl yapılan referandumda yüzde 50.1 ile seçilecek cumhurbaşkanına büyük yetkiler verilmektedir. Bu yetkilerle bugün Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yarın bir başkası eğer art niyetli ise bir diktatörlük kuracaktır. İşte biz buna karşıyız. Bugün Suriye, İran, Mısır, Irak’ta da cumhuriyet var ancak oradaki cumhurbaşkanlarının diktatörlüğü ile halkın neler yaşadığını hepimiz görüyoruz. İstiyoruz ki Türkiye’de böyle bir duruma düşmesin. Bu ülkede güçler ayrılığı dediğimiz; yasama-yürütme ve yargı erkinin mevcut durumunu kaybetmemesi gerekiyor. Bu ülkede adalet duygusunun zedelenmemesi, yok olmaması gerekiyor. İnsanların her türlü güvencesi Anayasa ile güvence altına alınıp, uygulamada da bunun insanlara yansıması gerekiyor. Bunları ancak mevcut parlamenter sistem ile sağlayabilirsiniz. Tek adam rejiminde insanlarımızın böyle bir güvencesi olmayacaktır. Her şey bir kişinin iki dudağı arasından çıkacaklara bağlıdır. Milletimizin böyle bir sistemi kabul edeceğini sanmıyorum. İşte 23 Haziran’a kadar halkımıza bunları anlatacağız.”

“Bu ittifakın oluşmasında asli karar milletimizindir”

Toplantıda son konuşmayı Demokrat Parti Milas İlçe Başkanı A. Barış Kisirlioğlu yaptı. Başkan Kisirlioğlu; “Demokrat Parti olarak bu seçimlerde İYİ parti listelerinden giriyoruz. Yani bizim tek başımıza oy pusulasında parti amblemimiz yok. Bu Millet İttifakı neden kuruldu, amacı nedir? Bunu biz öyle açıklıyoruz… Ülkemizin son 16 yılında tek partinin iktidarı bir tek kişinin şahsında yeniden şekillenmiş, tek kişinin iktidarına evrilmiş, ülkenin bekası, hükümet edenlerin bekalarıyla tutulmuş, iktidar mücadelesi, millet ve vatan mücadelesinin önüne geçmiştir. Bilinmelidir ki milletsiz bir taht, bir parça kadife ile örtülmüş dört tahta parçasından başka bir şey değildir. Büyüyen ve gelişen bir Türkiye idealinin gerçekleşmesi, adalet ve hoşgörü, dayanışma temelinde milletin tüm paydaşlarının uyum ve birliği sağlanarak mümkün olacaktır. Adı cumhur olan ancak cumhurun yani halkın büyük bir bölümünün iradesine, bu milli birlikteliğe hakaret derecesine varacak şekilde saldıranlar bilmelidir ki bu birliktelik, bu ittifak; ne baraj hesabı, ne oy hesabı, ne de şahsi kaygılarla oluşmuştur. Bu ittifakın tek hesabı milletimizin kazancı, demokrasi ve adaletin kazancıdır. Bu ittifak yeniden ‘Söz milletin’ demek için milletimizin tüm paydaşlarının temsil edilmesini sağlamak, temsilde adaleti bir nebze olsun sağlayabilmek için oluşmuştur. Bu ittifak, cumhuriyetin kurucu değer ve ilkelerini canlandırmak, ülkemizi demokrasi ve adaletle buluşturmak, milletimizin refahını arttırmak ve milletimize iyi bir gelecek inşa etmek için teşekkül etmiştir. Bilinmesi gerekir ki bu ittifakın oluşmasında asli karar milletimizindir.”

Yapılan bu açıklamaların ardından basın mensuplarının soruları da yanıtlanırken, toplantı günün anısına çekilen fotoğrafla son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500