Advert
Advert
Advert

PROJENİN 2’NCİ ETAP TESLİMİ YAPILDI…

PROJENİN 2’NCİ ETAP TESLİMİ YAPILDI…
Bu içerik 1875 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ve 2016-2018 yılları arasında devam ettirilecek olan ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında ilçemizde önceki gün 8 aileye toplam 48 büyükbaş hayvan kura ile teslim edilmişti… Projenin ikinci etabı Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın da katılımıyla yine 8 aileye 6’şar adet olmak üzere toplam 48 adet büyükbaş hayvan, teslim edildi…

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, Milas Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Raci Usta, Milli Emlak Müdürü Mustafa Karakoç ve proje kapsamında hibe desteğinden yararlanacak olan çiftçiler katıldığı teslim töreninde kısa bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, projeden yararlanan çiftçilerin, aldıkları hayvanları 3 yıl boyunca satamayacaklarına vurgu yaptı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise, insanların doğduğu yerde doyması gerektiğini belirterek; “Böylece genç nüfusun doğduğu yerde kalmasını sağlamak, kırsaldan büyük kentlere göçün önünü kesmek, en önemlisi de bir tarım ülkesi olan Türkiye’deki hayvancılığın geliştirilmesi adına devletimizin sağladığı bu imkânları kullanmak gerek. Sizler zaten bu işi şimdiye kadar yapmış insanlarsınız. Yani ilk kez karşılaştığınız bir konu değil. Sizlerden beklentimiz, bugün sahip olacağınız bu hayvanlara iyi bakmanız, dolayısıyla hem aile bütçenize, hem de ülke ekonomisine katkı da bulunmanızdır” diyerek, proje sahiplerine hayırlı olması dileğinde bulundu.

Yapılan bu kısa açıklamaların ardından hak sahibi 8 genç çiftçinin isimleri okunarak, kura çekmesi istendi. Çekilen kura sonucunda 6’şar adet ‘Simental’ cinsi büyükbaş hayvan hak sahiplerine teslim edildi.

Konuya ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Bakanlığımız tarafından 2016-2018 yılları arasında 3 yıl süreyle devam edecek olan Genç Çiftçi Projesi hayata geçirilmiştir. Bu projenin amacı; tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesidir. Bu projeler kapsamında genç çiftçilere 30.000 TL hibe desteği sağlanacaktır. 2016 yılında 894 adet başvuru yapılmış olup toplam 31 adet genç çiftçimiz bu projeden faydalanmıştır. 2016 yılında ilçemiz genelinde desteklenen genç çiftçi projeleri; Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği 23 adet, Küçükbaş Hayvancılık projesi 3 adet ve Arıcılık projesi de 5 adettir. Genç Çiftçi Projelerinin desteklenmesi programı kapsamında 2017 yılı için faydalanacak başvuru sahiplerinin projeleri, İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilmiş ve 29 Mayıs 2017 tarihi itibariyle sona ermiştir. Hibe almaya hak kazanan genç çiftçiler 6-12 Haziran 2017 tarihleri arasında İlçe Müdürlüğümüz ile hibe sözleşmesi imzalamışlardır. Toplamda 26 adet projeye karşılık 780.000 TL hibe desteği sağlanmıştır. 2017 yılı ilçemiz genelinde desteklenen Genç Çiftçi projeleri; Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği 18 adet, Küçükbaş Hayvancılık projesi 3 adet ve Arıcılık projesi de 5 adettir. 23 Mayıs 2018 tarihinde ilçemize 8 adet Büyükbaş (sığır) Hayvancılık Projesi sahiplerine 48 adet büyükbaş sığır dağıtımı gerçekleştirilecektir. Dağıtım, İlçe Müdürlüğümüz Proje Yürütme birimindeki teknik personeller tarafından çiftçilere kura çekilerek dağıtılacaktır. Kalan 10 adet proje için toplam 60 adet büyükbaş sığır dağıtımı ilerleyen zamanda tamamlanacaktır. 2018 yılında 187 adet başvuru yapılmış olup, toplam 26 adet genç çiftçimiz bu projeden faydalanmıştır. 2018 yılı için ilçemiz genelinde desteklenen genç çiftçi projeleri; Büyükbaş Sığır Yetiştiriciliği 18 adet, Küçükbaş Hayvancılık projesi 4 adet ve Arıcılık projesi 2 adet, Kanatlı Projesi 1 adet ve Bitkisel Üretim Projesi de 1 adettir. Hayvancılığın geleceği ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli bir proje olan Genç Çiftçi Projesi sayesinde kurulan bu işletmeler hem mevcut hayvan sayılarımızın artmasına, hem de ilçemizde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır” diyerek, hak sahiplerine hayırlı-uğurlu olsun dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500