Advert
Advert
Advert

GENÇ MUCİTLERE TAM NOT…

GENÇ MUCİTLERE TAM NOT…
Bu içerik 969 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı etkinliği bu kez, Milas Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sergilendi… Projede yer alan icatları büyük bir gurur ve heyecanla davetlilere anlatan gençler, etkinliğe katılan davetlilerden tam not aldılar…

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında proje yer alan Milas Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, proje kapsamında hazırlanan icatları sergilediler. Okul bahçesinde düzenlenen sergi açılışına; Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milli Eğitim Şube Müdürleri; Akın Coşkun, Şaban Karakoç ve Coşkun Demir, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, birçok okulun müdürleri, Milas Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Raci Usta, Milas Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Özer, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü İsmail Özer; “TÜBİTAK desteğiyle bu yıl ilkini düzenlediğimiz bilim fuarını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları, öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metodlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda bilişim teknolojileri alanında 7 proje, biyoloji alanında 5 proje, kimya alanında 5 proje, muhasebe finansman alanında 3 proje, fizik alanında 2 proje, edebiyat alanında 1 proje, tarih alanında 1 proje, matematik alanında 1 proje, İngilizce alanında 1 proje, din kültürü ve ahlak bilgisi alanında 1 proje, felsefe alanında 1 proje, coğrafya alanında 1 proje olmak üzere toplam 29 projeyi 53 öğrencimiz, 19 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen gençlerimiz, ileri ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilirler. Sevgili öğrencilerimiz biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri de ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır. Değerli konuklar, proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlara ve öğrencilere teşekkürlerimiz sunarken, gelecek yıllarda daha çok projeyle fuarımızın geleneksel hale gelmesini temenni ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Dr. Mete Ersoy Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi, sergiledikleri performans ile büyük alkış aldı. Halk oyunları gösterisinin ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek, sergide yer alan çalışmalar hakkında bilgi alındı.

Özel bireyden hayran bırakan resim sergisi…

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı sergi açılışının ardından engelli genç Ayhan Zeybek’in kişisel resim sergisinin açılışı yapıldı. Karakalem çalışması olarak yapılan ve birbirinden güzel resimleri gören davetliler, tek tek Ayhan Zeybek’i tebrik ederken, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal da, sergideki bazı resimleri ilginç buldu ve resimler hakkında Zeybek’ten bilgi aldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500