Advert
Advert
Advert

TÜBİTAK 4006, DR. METE ERSOY ORTAOKULU’NDA…

TÜBİTAK 4006, DR. METE ERSOY ORTAOKULU’NDA…
Bu içerik 1072 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Geçtiğimiz haftadan buyana ilçemizdeki birçok ortaokul ve lisede sergilenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı bu kez, Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’nda sergilendi… Düzenlenen etkinlikte bir gösteri yapan halk oyunları ekibi ise performanslarıyla büyük beğeni topladı…

Düzenlenen sergi açılışına; Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, Milas Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, ilçe merkezindeki birçok okulun müdürü, Dr. Mete Ersoy Ortaokulu Müdürü İbrahim Türker Yaşoğlu, okul öğretmenleri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Okulun spor salonunda düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü İ. Türker Yaşoğlu şunları söyledi:

“Sayın Protokol, değerli misafirler, kıymetli veliler, sevgili öğrenciler, okulumuz ile TÜBİTAK’ın ortaklaşa yaptığı 4006 Bilim Fuarına hoş geldiniz.

Okulumuz toplam 413 öğrencisiyle eğitim-öğretim yapmaktadır. Amacımız öğrencilerimizi bir üst öğrenim olan orta öğrenime çok yönlü, donanımlı bir şekilde hazırlamaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları, temel eğitimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak MEB’e bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir. Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarla, Ortaokul öğrencilerinin kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları bir yarışma etkinliği değildir. Bu fuarların amacı, öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını ürettiğini başkaları ile paylaşmasının coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır.

Bu nedenle öğretmenlerimizin danışmanlığında, velilerimizin destekleriyle, öğrencilerimizin Matematik alanında 3 Sosyal Bilgiler alanında, 6 Türkçe alanında, 2 Fen Bilimleri alanında, 6 Görsel Sanatlar alanında, 1 İngilizce alanında ve 1 Teknoloji Tasarım alanında olmak üzere toplamda 20 proje ile hazırlamış oldukları uygulamaları sizlerin beğenisine sunmak istiyoruz.

Yapmış olduğumuz bu etkinliğe bizleri kırmayarak katıldınız, bizleri onurlandırdınız, hepinize okulumuz adına teşekkür eder, saygılar sunarım.”

Okul Müdürü Yaşoğlu’nun ardından küsüye gelen proje sorumlusu Gizem Derelioğlu ise, projenin hazırlık safhasını ve sonrasını anlattı.

Derelioğlu; “4006 TÜBİTAK bilim fuarları destekleme programı kapsamında daha önce yapılmış olan bir bilim fuarımız yoktu. Öncelikle öğrencilerimizi bilime teşvik etmek içlerindeki bilgi paylaşımını açığa çıkarmak ve sonrasında da ürettiklerini sizlerle paylaşmak için bir bilim fuarı düzenlemeye karar verdik. Bu kapsamda öğrencilerimiz, danışman öğretmenlerimiz ve okul idaremiz büyük bir özveriyle çalıştık. Yaptığımız çalışmalarımızdaki temel amaç öğrencilerin soru ve problemlerini günlük hayatla bağdaştırarak, problemlerine eğlenceli ve etkin çözümler bulmalarını sağlamak ve öğrencilerde var olan proje hazırlamadaki zorluk, sıkıcılık ve buna benzer ön yargıları kırmaktır.

Okulumuz olarak bizler sebep ve sonuçları dünü ve bugünü, uygarlığı ve medeniyetleri analiz ederek teknoloji dünyasında geleceğin bilimine basamak olacak insanlığa hizmet edecek bireyler yetiştirmeye gayesiyle öğrencilerimizi bilim şenliklerine hazırlıyoruz.

Bu süreçte Projeleriyle katkıda bulunan değerli meslektaşlarıma, okul müdürümüze ve müdür yardımcımıza, katkıda bulunan herkese ve projede yer alan öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi güzel bir gösteri sunarken, etkinliğe katılan davetlilerin büyük beğenisini kazandılar.

Halk oyunları gösterisinin ardından ise açılış kurdelesi kesilerek, sergide yer alan ürünler gezildi ve öğrencilerden hazırladıkları projeler hakkında bilgi alındı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500