Advert
Advert
Advert

DÜZENLEME ÇALIŞMALARINA RAĞMEN… KURBAĞA…

DÜZENLEME ÇALIŞMALARINA RAĞMEN… KURBAĞA…
Bu içerik 2547 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde bulunan ve birçok noktadan geçerek Sarıçay’a kadar uzanan Balavca Deresi’nde yapılan son düzenlemelere rağmen çevre sakinleri pis kokudan kurtulamadı… Atık suların biriktiği dere yatağında kurbağalar başta olmak üzeri birçok canlı, hayat bulmaya başladı…

Geçtiğimiz yıllarda yapılan yağmur suyu ve kanalizasyon sisteminin ayrılması çalışmalarının ardından kısmen rahatlayan Balavca Deresi’nde daha sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ekiplerince, yaşattığı sorunların çözümü için ıslah çalışmaları yapmıştı.

Yapılan tüm çalışmalara rağmen bölgede ikamet edenlerin sorunları çözüme kavuşturulamadı. Dere yatağına nereden geldiği belli olmayan ve ‘kanalizasyon atığı’ olduğu iddia edilen atıklar nedeniyle, havaların da ısınmasıyla birlikte dereden yine kötü kokular hissedilmeye başladı.

Giderek artan pis koku sebebiyle bölgede ikamet eden vatandaşlar rahatsız olduklarını ifade ederek, durumun önümüzdeki süreçte salgın hastalıklara da neden olabileceğini belirterek, önlem alınması gerektiğini söylediler.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bölgesindeki alanda dereye akan kanalizasyon suyunun belirli bir bölgede toplanarak, kokunun yoğun bir şekilde yayılmasına neden olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Bu dere yatağının zemini daha yeni düzenlendi. Suyun bu kadar birikmemesi gerekiyordu. Artan pis kokular nedeniyle evlerimizin kapı ve pencerelerini açamıyoruz. Balavca Deresi’nde kurbağalar başta olmak üzere sivrisineklerin oluşması için zemin oluşuyor ve bu bizi tedirgin ediyor” diyerek yaşanan sıkıntının bir an önce çözüme kavuşmasını istiyorlar.

“Temiz Bir Çevre İçin Çalışıyoruz” denilmişti…

Öte yandan Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Balavca Deresi’nde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aktarmak için yayınlanan basın bülteninde ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Bilindiği üzere Muğla Türkiye’nin en fazla yağış alan ikinci ili. Bu nedenle derelerin ıslah çalışmalarını bir an önce tamamlayarak, derelerde yoğun yağışın sebep olabileceği olumsuzluklardan vatandaşlarımızın etkilenmemesi için gerekli önlemler ekiplerimiz tarafından alınıyor. Bunun yanı sıra şehrimizin görselliğinin bozulmaması ve kötü kokuların yayılmaması adına Balavca deresinde ıslah çalışmaları da yürütülüyor. Ayrıca dere tabanının betonla kaplanması ile birlikte derede su birikintisi oluşması ve yabani otların çıkması engellenecek. Temiz bir çevre için tüm ilimizdeki derelerin ıslahını kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Murat Şimşek     2018-05-23 Keşke betonu dökerken bir fayans ustasına danışsalardı.
Murat Şimşek     2018-05-23 Keşke betonu dökerken bir fayans ustasına danışsalardı.
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2018-05-21 Balavca Deresi, Kurbağalı Dere veya pis kokular yayan dere oldu!
Abc     0000-00-00 Dun gectim ordan gercekten igrenc bir koku orada yasayanlar nasil yasiyor o kokuyla
Nevzat Çağlar Tüfekçi     0000-00-00 Bu konusa MUSKI'ye sorunu dile getiren fotoğraflı mailler attım ama bir gelişme yok. Yazın ne oralarda durulur ne de oradan geçilir. Acilen çözüm bulunmalı.