Advert
Advert
Advert

YÖRÜK-TÜRKMENLER’DEN RENKLİ GECE…

YÖRÜK-TÜRKMENLER’DEN RENKLİ GECE…
Bu içerik 978 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, her yıl olduğu gibi bu sene de yaz aylarının başladığı Mayıs ayının ilk haftasında ‘Temsili Yörük Göçü’ etkinliğini iki ayrı bölümde gerçekleştirdi. Gündüz bölümünde kortej yürüyüşü ile kentin cadde ve sokaklarında dolaşan Yörükler, akşam ise Amfi Tiyatro’da izleyenlere, görsel açıdan son derece renkli bir gece yaşattılar.

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği tarafından Amfi Tiyatro’da düzenlenen Halk Oyunları ve Kültür Gecesi’ne; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, CHP İlçe Başkan Vekili Hüseyin Çöllüoğlu, MHP İlçe Başkanı Sinan Yılmaz, çok sayıda belediye meclis üyesi, mahalle muhtarı, resmi daire amirleri, çevre ilçelerden gelen Yörük-Türkmen derneklerinin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, Amfi Tiyatro’yu hınca hınç dolduran Milaslı yurttaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan gecenin açılış konuşması, Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş tarafından yapıldı. Başkan Kiriş, tüm konuklara ‘hoş geldiniz’ dedikten sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz dernek yöneticileri, koromuz, orkestramız ve halk oyunları ekibimiz olarak üzerimizde çok emekleri olan hocalarımızla beraber 7 aydır aralıksız bu gecenin ve temsili Yörük göçümüz üzerinde durduk. Bazılarımızın ailelerinde rahatsız olanlar var, bazılarımız evde çocuklarını bırakarak çalışmalara katıldılar. Bazılarımız da akşama kadar kendi işlerinin yoğun temposuna rağmen üşenmeden, bıkmadan, hiçbir maddi karşılık beklemeden emek verdiler. Ayrıca gecenin hazırlanmasında maddi destek veren kıymetli sponsorlarımız var, hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Bizim amacımız, Büyük ve Güçlü Türkiye için, Türk Milletinin özünü-hamurunu oluşturan Yörükleri bir arada tutup, dış mihraklardan, şer odaklarından gelebilecek bütün olaylara karşı vatanımızı-bayrağımızı ve milletimizi en iyi şekilde savunmak ve geleceğimize, gençlerimize daha yaşanabilir, daha huzurlu, refah, ilerlemiş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden bir ülke ve bu ülkeye sahip çıkabilecek nesiller yetiştirmektir.

Dün haberlere konu olan bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yeni ürettiği zıhlı araca ‘Yörük’ isminin verilmesi, biz Yörükleri çok duygulandırmış, ayrıca Yörüklerin ne kadar sağlam ve ülkesini-ordusunu seven, koruyan insanlar olduğunu, bu ülkenin gerçek sahiplerinin ‘Yürüyen Türkler’ biz Yörükler olduğunu göstermiştir.”

Dernek başkanı Mevlüt Kiriş, konuşmasını kendisinin yazdığı bir şiirle sonlandırırken gece, halk oyunları gösteriyle başladı.

Milas Folklor Araştırma Derneği (MİFAD) üyesi iki eğitmenin gösterisinin ardından dernek üyelerinden oluşan halk oyunları ekibin gösterileri sergilendi.

Şef-Müzik Öğretmeni Ali Çakır’ın yönettiği Türk Halk Müziği Korosu eşliğinde, özellikle çevre ilçelerden katılan Yörük-Türkmen derneklerinin halk oyunları gösterileri beğeniyle izlendi.

Koro ve solo söylenen türkülerin ardından gece, sponsorlara gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket verilmesiyle son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500