Advert
Advert
Advert

MADENDE, YENİ DEKAPAJ SEZONU AÇILDI!

MADENDE, YENİ DEKAPAJ SEZONU AÇILDI!
Bu içerik 3504 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye Kömür İşletmelerinde(TKİ) bünyesindeki tüm maden işletmelerinde 1984 yılından bu yana, Kıştan çıkıp Nisan-Mayıs aylarında dekapaj(hafriyat) sezonuna girerken sürdürülen kurban kesme geleneği, özelleştime sonrası aynı işyerlerinde devam ettiriliyor.

Bereket Enerji grubuna ait Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ bünyesinde faaliyet gösteren Maden Direktörlüğünde kurban kesme töreni Eskihisar açıkocak yenipark sahasında gerçekleştirildi. Geleneksel törene Maden Direktörü Yüksel Akın, MADEN - İŞ Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, TES – İŞ Yatağan Şube yönetim kurulu üyesi Kemal Özcan ile santral ve maden çalışanları katıldı.

Kurbanlık dananın kesildiği törende konuşan açıkocak başmühendisi Suat Gedik; santralın kömür ihtiyacını karşılamak için üretim faaliyetlerine planlı bir şekilde devam ettiklerini, çalışmalar sırasında işçi sağlığı ve iş güvenliğine gerekli önemin verildiğini söyledi.

Maden işyerlerinde örgütlü Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, “Geleneksel sezon açılışımızı yapacağız ama iş güvenliği önlemlerinin de eksiksiz uygulanmasından ödün vermemeliyiz” diyerek şunları söyledi: “Madencilik sektörü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok tehlikeli bir iş kolu ve kaza riskinin çok yüksek olduğu sektör. Yönetim tarafından, işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun çalışmalar için gerekli önlemlerin alındığını memnuniyetle gözlemekteyiz. Bizler kömür ve enerji üretimi için üzerimize düşeni yapıyoruz. Üyelerimiz, çalışırken vücut bütünlüğünü ve ruh sağlıklarını korumalıdırlar.”

Son konuşmayı Maden Direktörü Yüksel Akın yaptı. Dekapaj sezonuna girerken Nisan-Mayıs aylarında kurban kesilmesinin bir gelenek olduğunu belirten Maden Direktörü Akın şöyle konuştu: “Bu, maden işyerleri için bir gelenektir. Kurban kesmekteki amaç, ocaklarımızdan kömür çıkarırken, iş kazalarının yaşanmaması, sağlık ve güvenlik içinde çalışmaların sürdürülmesi isteğidir. Bizim kültürümüzde, kazaların olmaması için kurban kesilmesi adettir. Biz kültürel anlamda bu tür adetlerimizi yerine getirirken diğer yandan işyerlerimizde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almaktan da geri durmuyoruz. Bizim için önemli olan çalışanlarımızın güvenliği ve çevreye olan duyarlılığımızdır. Tüm işçilerimize, gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, talimatlara ve İSG kurallarına uygun davranmalarını istiyorum.”

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500