Advert
Advert
Advert

MİLAS, YİNE REKORLARA ADAY OLDU…

MİLAS, YİNE REKORLARA ADAY OLDU…
Bu içerik 3340 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemizde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği başladı… 13 Mayıs 2018 Pazar gününe kadar 3 gün boyunca devam edecek festival ve çocuk oyunları şenliğinin ilk günü Milas, iki ayrı dalda yine rekor kırarak Guinness rekorlar kitabına girmeye aday oldu…

Bu yıl 11 - 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2. Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği, üç ayrı noktadan başlayarak, Cumhuriyet Caddesi’nde birleşen kortej yürüyüşü ile başladı.

Başta Milas Kaymakamı Eren Arslan ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat olmak üzere; 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlere İYİ Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı Sibel Metin, AKP Muğla Milletvekili Aday Adayı Mehmet İnpınar,  ilçemizdeki tüm resmi kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, yurt dışından festivale ve şenliklere katılmak üzere ilçemize gelen yabancı ülkelerin öğrencileriyle kalabalık bir yurttaş topluluğunun katıldığı kortej yürüyüşü, Atapark’ta Guinness rekoru için bekleyen öğrencilerle buluştu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şenlik ve festival, iki ayrı rekor denemesiyle devam etti. 5.786 öğrencinin katıldığı ‘Dokuz Taş Çocuk Oyunu’ dalında ilk rekor kırılırken, ikinci rekor ise ‘Ahşap Tabakta Balık Salatası’ rekoru denendi. Hedef, 500 kilogram salata yapmak olan denemde, 5 öğretmen ve 46 öğrenci tarafından 561 kilogram balık salatası yapıldı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ve diğer protokol üyeleri tarafından verilen startla kırılan rekorlar, alkışlarla ve coşkulu bir şekilde karşılanırken, belediye meclisi toplantısı nedeniyle alandan erken ayrılmak zorunda kalan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, alanda kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı.

Başkan Tokat; “Milas her yönüyle sahip olduğu değerlerin farkında olan ve bu farkındalığı yaratma adına her türlü adımı atan bir kent konumunda. Bu anlamda bir yerel yönetici olarak kendimi ve birlikte bu kentte yaşayan tüm hemşehrilerimi çok şanslı olarak görüyorum. Bizler bir arada olduğumuzda, ortak akıl ile birlikte hareket ettiğimizde her sorunu kolaylıkla aşacak güçteyiz. Bu sene ikincisini düzenlediğimiz uluslararası balık festivali ve çocuk şenliğimizin coşkulu ve güzel geçmesi dileklerimle, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın yaptığı konuşmanın ardından Milas Folklor Araştırma Derneği Halk Oyunları ekibinden, özellikle yabancı ülkelerden gelen konukların büyük bir hayranlıkla izlediği yöresel zeybek oyunu sergilendi.

Öte yandan Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi için çeşitli okullardan oluşan gruplar, bir anda Milas’ın cadde ve sokaklarına dağıldılar. Öğrenci grupları, öğretmenlerinin nezaretinde ve davul zurna eşliğinde saatlerce eğlenirken, onları izleyen vatandaşlar ise ellerindeki cep telefonlarıyla bu coşkuyu kaydetmeye çalıştılar.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ragıp Aslan     0000-00-00 Ne balık festivali çocukları sıcağın bağrında tutup aç susuz beletiyorlar birde festival yaptık diyorlar yazık o geleceğimiz Okan yavrularımız yazık.