Advert
Advert
Advert

GELENEKSEL TEMSİLİ YÖRÜK GÖÇÜ…

GELENEKSEL TEMSİLİ YÖRÜK GÖÇÜ…
Bu içerik 2232 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de temsili Yörük göçü etkinliğiyle, toplumda Yörük- kültür geleneği için farkındalık yaratmaya çalıştılar.

Başkanlığını Mevlüt Kiriş’in yaptığı Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği, geleneksel hale dönüştürdükleri ‘Yörük Göçü’ etkinliklerine bir yenisini daha eklediler.

Dernek binası önünden başlayan temsili Yörük göçü için ilçe merkezinin bazı cadde ve sokaklarında, davul-zurna eşliğinde develerle birlikte yürüyen korteje, yol boyunca vatandaşlar da alkışlarıyla sevgi gösterisinde bulundular.

Dernek binası önünde başlayan kortej yürüyüşü Atapark’ta son bulurken, Atatürk Anıtı önünde Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Halk Oyunları Ekibi gösterileri, büyük ilgi ile izlendi.

Öğrencilerin halk oyunları gösterilerine cep telefonlarıyla kaydetmeye çalışan bazı yurttaşlar, ilginç kareler oluşturdular. Özellikle develeri ve Midilli Atı’nı görüntülemek, hatta onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen vatandaşlar, sıcak havaya aldırış etmeden caddelerde ve Atapark’ta birkaç saatlik zamana aldırış etmeden beklediler.

Halk oyunları gösterilerinin ardından etkinliğe katılan protokol üyeleri, halk oyunları ekibini oluşturan öğrencilere, birer teşekkür plaketi verdiler.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Dernek Başkanı Mevlüt Kiriş, akşam saat: 20.00’de, Atatürk Kültür Merkezi’nde (Amfi Tiyatro) etkinliğin ikinci bölümüne tüm Milas halkının davetli olduğunu belirtti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500