Advert
Advert
Advert

SULAMADA YENİ BİR DÖNEM…

SULAMADA YENİ BİR DÖNEM…
Bu içerik 1264 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye de ilk defa DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından Bayır’ da uygulanacak olan Basınçlı Elektronik Su yönetim ve Denetim otomasyon sistemi projesi ile anlık bilgi akışı, denetim yeteneği ile de tarımsal sulamalarda anlık, sezonluk ve uzun vadeli planlamaların yapılmasına imkan sağlanacak.

Planlamalar doğrultusunda sistemin otonom olarak işletilmesi sağlandı ve her parsele 1 adet ultrasonik tarımsal sulama sayacı ile uzaktan kontrol ve otomasyona imkan tanıyan vana seti ile birlikte gerekli otomasyon (SCADA) sistemi takılarak tüm sulama şebekesi çiftçiler tarafından (parsel bazında takip edilerek) uzaktan kontrol ve kumanda ediliyor. Bu proje çerçevesinde kullanılan otomasyon sistemi dahilinde elektronik yönetim ve iletişim cihazları başta olmak üzere kullanılan tüm yazılımlar, ölçüm ve kontrol ekipmanları yerli ve milli imkanlarla üretilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta konuyla ilgili açıklama yaparak; “DSİ olarak 15 yıldır yaptığımız tüm yatırımlarda suyun her damlasının kıymetini bilerek ve vatandaşlarımızın en iyi ve en kaliteli hizmeti alabilmesi için hareket etmekteyiz. Çiftçilerimizin tarlasına gitmek zorunda kalmadan evinden mobil cihazlar ile rahatlıkla sulama yapabilme imkanı sağlayan bu sistem, sulama planlamasında da sisteme girişi gerçekleştirilerek çiftçilerin su alma dönemi ve kullanım hakları, mobil cihazlar üzerinden veya SMS ile çiftçilerimize ulaştırılacaktır. Yapılan bu modern sulama sistemi ile çiftçilerimiz daha az su kullanılarak daha fazla verim elde etmiş olacaktır.

Bu kapsamda gerçekleştirilen otomasyon projesinde desteklerini esirgemeyen ve tüm imkanları seferber eden başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve Sayın Genel Müdürümüz Murat Acu’ya şükranlarımı ifade ederim” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500