Advert
Advert
Advert

ÖZEL BİREYLER İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ…

ÖZEL BİREYLER İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ…
Bu içerik 503 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Günü ve Engelliler Haftası dolayısıyla Özel Milas Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından Havuzbaşı Restaurant’ta bir etkinlik düzenledi…

Hafta kutlamalarının Kutsal Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle erken bir tarihe alındığını belirten merkezin kurucusu Murat Yorulmaz, düzenlenen etkinlikle merkezde eğitim gören çocukların ve ailelerin bir araya getirilmesi, öte yandan da toplumda az da olsa sağlanan duyarlılığın arttırılmasının amaçlandığını söyledi.

Havuzbaşı Restaurant’ta gerçekleşen etkinliğe; İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İYİ Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı Sibel Metin, İYİ Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Özel Milas Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocuklar, çocukların velileri ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinliğin sunumunu, aynı zamanda merkezde psikolog olarak görev yapan Ezgi Çam yaptı.

Özel bireyler tarafından İstiklal Marşı’nın seslendirildiği video gösterimi ile devam eden etkinliğin açılış konuşmasını ise, kurum müdürü Havva Demirtaş tarafından yapıldı.

Kurum Müdürü Demirtaş şunları söyledi:

“10-16 Mayıs tarihleri her yıl dünyada ve ülkemizde Engelliler Haftası olarak kabul görmüştür. Bu haftada özel bireylerin sorunları tartışılır, çeşitli etkinlik ve programlar düzenlenir. Bugün, Özel Milas Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Engelliler Haftası münasebetiyle farkındalık yaratmak amacıyla buradayız.

Engele sebep olan birçok etken vardır. Unutulmamalıdır ki, ‘Her birey engelli adayıdır.’ Bu nedenle engelli bireylere karşı duyarlı, anlayışlı olmak, sevgi ve saygı göstermek bizim insanlık görevimizdir.

Günümüzde toplumumuzun bakış açısı değişmiş; gerek eğitim ve gerekse sağlık ve sosyal yardımlar gibi birçok alanda özel bireylerimize ve ailelerimize sahip çıkılmaktadır. Ancak zaman zaman fiziki mekânlarda erişim açısından, sosyal çevrelerinde, sağlık ve iş yaşamında zorluklar yaşayabilmektedirler.

Dileğimiz, dünyada ve ülkemizde özel bireylerin sorunlarına çözüm bulacak yeniliklerin ve gelişmelerin yaşanmasıdır.

Büyük Tasavvuf ve Halk Şairi Yunus Emre’nin benim için çok anlamlı bir sözüyle konuşmamı bitirmek istiyorum; ‘Yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü…’

Yapılan konuşmanın ardından öğrenci-öğretmen ve bazı bölümlerine velilerinde katıldığı etkinliklere geçildi.

Özel bireylerin şiir okumasıyla başlayan etkinliklerde, aynı zamanda ilçemize bağlı Bafa’da sosyal bilgiler dersi öğretmeni olan engelli Mevlüt Uyanık tarafından okunan ‘Ben Anadoluyum’ adlı şiir, tüm davetlileri duygulandırırken, şiirin sonunda Öğretmen Mevlüt Uyanık ayakta alkışlandı.

Öğrencilerden ve velilerden oluşan koro, Hacivat ve Karagöz gösterisi de ilgiyle izlenirken, etkinliğin sonunda bütün davetliler, hiçbir ücret almadan geceye renk katan müzisyenler; Mustafa Demir, Ahmet Şimşek ve Hasan Balat’ın çalıp söylediği canlı müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500