Advert
Advert
Advert

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK, SAĞLIĞIN BAŞI AŞI…

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK, SAĞLIĞIN BAŞI AŞI…
Bu içerik 1686 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 24 - 30 Nisan Aşı haftası dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı…

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aşı Haftası dolayısıyla yapılan açıklama şöyle; “Mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir. Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur.

Aşılama ile Ulaşılan Başarılarımız: Çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamaları durdurulmuştur. Yine çocukluk çağı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) ülkemizde en son 26 Kasım 1998 de görülmüştür. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002’de “Poliodan Arındırılmış Bölge” sertifikası ile belgelendirmiştir. Ülkemizde Kızamık hastalığını yok etmeye yönelik bir program başlatılmış,2003–2005 döneminde 9 ay–14 yaş grubunda 18.216.897 çocuğumuz kızamık aşısı olmuştur. Ülke genelinde yılda 30.000 vaka görülürken 2009 ve 2010 yıllarında hiç yerli kızamık vakamız yoktur.

Ülkemizde halen uygulanan DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, Polio aşısı çocuk felcinden, Hep-B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden,Hepatit-A aşısı A tipi sarılıktan, suçiçeği aşısı suçiçeği  hastalığından, Hib aşısı H.influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık ) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, KPA aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur.

Tam aşılı çocuk; 1’er doz BCG ve KKK, 3’er doz DaBT-İPA-Hib,Polio, Hep-B, KPA,1’er doz Su Çiçeği, 2’er doz Hepatit-A aşılarının tamamını almış çocuk olarak tanımlanmaktadır. Aşılarını uygun sayıda ve uygun aralıklarla almamış çocuklar yeterince korunmuş olmaz. Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir. Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Bazı hastalıklar için risk grubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır.

Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.                             

Aşı konusunda daha fazla bilgi için Aile Hekiminize başvurabilirsiniz.

Unutmayın!.. “Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500