Advert
Advert
Advert

“YAŞASIN 1 MAYIS, YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ…”

“YAŞASIN 1 MAYIS, YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ…”
Bu içerik 1197 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı, TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaparak; “Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, bağımsız, demokratik bir Türkiye için, insanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşulları için, örgütlenme ve mücadele hakkının önündeki engellerin kaldırılması için, grev yasaklarına ve özelleştirmelere hayır demek için, OHAL’e, hukuksuz KHK’lara hayır demek için, kıdem tazminatı hakkımız için, alanlardayız” dedi.

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı, TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik’in açıklaması şöyle; “Bundan 132 yıl önce 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerikan işçi sınıfı, sendikaların öncülüğünde başta günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi, ücretlerin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi amacıyla patronlara ve siyasi iktidara karşı genel grev başlattılar. Bunun üzerine siyasi iktidar ve patronlar, 3 Mayıs günü grev kırıcılarını ve provokatörlerini işçilerin üzerine silahlarla saldırtır. Polis olayları bastırmak bahanesiyle işçilere ateş eder. Fabrikalar bombalanır ve eylemler kanla bastırılır.

Bu saldırılarda 6 işçi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı, 8 sendikacı tutuklandı. 2’si cezaevinde öldürüldü, 2’si müebbet, 4 tanesi idam edildi.

1889 yılında Paris’te yapılan 2. Enternasyonal toplantısında öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 Mayıs gününü dünya işçilerinin birlik, dayanışma ve mücadele günü olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm dünyada işçi sınıfının olduğu her yerde 1 Mayıs işçi sınıfının “BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ” olarak kutlanmaya başlamıştır.

1 Mayıs, işçi sınıfının hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin içerisinde doğmuş ve işçi sınıfı mücadelesinin sembolü olarak gelenek halini almıştır. Her yıl 1 Mayıslarda dünyanın çeşitli yerlerinde işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin düzenledikleri etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutlamakta, güncel taleplerini dile getirmekte, insanca çalışma ve yaşama koşullarını talep etmektedirler.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ bu yıl 1 Mayıs miting ve yürüyüşünü, Hatay, Antakya İtfaiye Meydanı’nda gerçekleştirecektir.

TES-İŞ Sendikası ile MADEN-İŞ Sendikası Yatağan Şubeleri olarak 1 Mayıs İşçi Bayramını kitlesel ve bölgesel önemi bakımından İzmir Gündoğdu Meydanı’nda, TÜRK-İŞ’e bağlı Muğla Belediye-İş, Tez-Koop-İş, Harb-İş Sendikaları 1 Mayıs İşçi Bayramını Muğla’da kutlayacaklardır.

Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, bağımsız, demokratik bir Türkiye için,

insanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşulları için,

örgütlenme ve mücadele hakkının önündeki engellerin kaldırılması için,

grev yasaklarına ve özelleştirmelere hayır demek için,

OHAL’e, hukuksuz KHK’lara hayır demek için,

kıdem tazminatı hakkımız için, alanlardayız.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlar, saygılar sunarız.

Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın İşçilerin Birliği…”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500