Advert
Advert
Advert

SEYDİKEMER’DEN SONRA MİLAS’TA DENENECEK…

SEYDİKEMER’DEN SONRA MİLAS’TA DENENECEK…
Bu içerik 1990 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İlçemize bağlı Menteş Mahallesi yer alan bir arazide İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘Lavanta Bitkisi’ yetiştirme çalışması başlatıldı… Muğla’da ilk olarak Seydikemer’de denenen ve yüksek oranda verim alınan çalışma, bu kez Milas’ta denenecek…

Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Menteş Mahallesi’nde yer alan Ahmetçavuş-Hayıtlı Mahallesi Muhtarı Ayhan Demirçivi’ye ait bir dönümlük arazide tarım gelirlerini ve ürün çeşitliğini artırmak amacıyla ‘Lavanta Bitkisi’ yetiştirme çalışması başlatıldı.

Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan ve Ziraat Mühendisi Melike Kaya’nın katkılarıyla 1060 kök Lavantayı Milas’a kazandırmaya çalışan Ahmetçavuş-Hayıtlı Mahallesi Muhtarı Ayhan Demirçivi, ilçede ilk kez denenen çalışma, gelecekte en önemli geçim kaynaklarından biri olacağını söyledi.

Bahçesine yapılan dikim faaliyeti ile Milas’ta bir ilki gerçekleştirmede öncü rol oynamış olmasının önemli olduğunu belirten Demirçivi; “Fransa bu konuda Avrupa’nın en önemli Lavanta üreticisi konumunda ve dünyanın da ilk 3 tarım ihracatçısı arasında yer alıyor. Yine komşumuz Bulgaristan’ın bu ürünü çok iyi değerlendirdiğini Avrupa pazarında söz sahibi olduğunu biliyoruz” derken, Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan da “Halkımızın klasik ürünlerinin yanında böyle alternatif sanayi ürünleri ekimine de ilgi duyması, hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Alternatif sanayi ürünlerinin en önemlilerinden biri olan Lavanta, dünyanın her yerinde yetişiyor. Anavatanı Provence olarak bilinen Lavanta Türkiye’de en fazla Isparta da yetiştiriliyor. Ancak bölgemizde henüz yeterince değerlendirilemiyor. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin, Milas’ta tarım sektörüne alternatif bir ürün olarak katkı yapabilecektir. Lavanta üretiminin ucuz olması ve fazla gelir getirmesi ilçemiz üreticileri için alternatif ürün olma özelliğindedir. Lavanta gibi bitkilerin Milas’ta yetiştirilerek bölgeye görsellik kazandırması turizm açısından da önemli bir kazanım sağlayabilmektedir. İlçemizin hem tarım hem de turizm bölgesi olması bakımından Lavanta gibi aromatik ve peyzaja uyumlu bitkilerin yetiştirilmesi ilçemize pozitif katkı yapabileceğini düşünmekteyiz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500