Advert
Advert
Advert

‘HAKSIZLIĞA BARİKAT, HAKKI SAVUNUP HAKİKAT OLALIM’…

‘HAKSIZLIĞA BARİKAT, HAKKI SAVUNUP HAKİKAT OLALIM’…
Bu içerik 638 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle ilçemizde bir etkinlik düzenledi…

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle 5 Nisan Perşembe günü saat 10’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Muğla Barosu Milas İlçe Temsilcisi Avukat Fatma Nur Selam ve Baro üyesi avukatlar tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla sürdü.

Daha sonra alanda bulunan avukatların gününü kutlayan Muğla Barosu Milas İlçe Temsilcisi Avukat Fatma Nur Selam; “5 Nisan Avukatlar Günümüzün tarihsel dayanağı, 5 Nisan 1878 yılında İstanbul Barosu’nun ilk Hayat-i Umumiyesinin yapılması ile bu olaydan 70 yıl sonra 5 Nisan 1958 yılında tüm baroların başkanlarının İzmir’de Barolar Birliği’nin temelini oluşturan ilk toplantıyı yapmalarıdır.

Mesleğimizin çok büyük sorunları var, sayımız 100 binleri geçmiş, ilçemizde bile neredeyse 150 meslektaş olacağız. Birçoğumuz maddi sıkıntı çekiyor, bizi en çok maliye ve vergi teşkilatı arıyor. Bizlere daha etkin ve işlevsel çalışma alanları yaratılması gerekiyor. Özlük haklarımızın iyileştirilmesi gerekiyor ve böylece bütün gün sıralayabilirim bunları başka platformlara bırakarak, bu kısa konuşmada sorunlarımıza değil, değerimize odaklanmak istiyorum.

Avukat cübbesinin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ceza davalarını temsil eder. Avukatlık kamu hizmeti olduğundan cüppenin cepleri yoktur. Avukatlık bağımsız bir meslek olduğundan cüppenin düğmeleri de yoktur, avukatlar kimsenin önünde eğilmezler.

Cüppenin siyah rengi yasaların otoritesini ve adaleti, sarı rengi ise adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil eder.

Biz avukatlar mesleğimize “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim” diyerek başlarız.

Biliriz ki, sadece hukuk bilen hukukçular, adalete zarar verir.

Suçluyu kazıyıp, insanı bulan, suçu değil insanı savunan.

Bunun için kapıları çalınan, bu uğurda kapıları kırılan.

Ama yılmayan, korkmayan ve susmayan, halkı ve hakkı savunan avukatlar olmaya çalışırız.

Demokrasinin adaletteki teminatı olan avukatlar olarak hedefimiz daima adaleti yüceltmektir. Çünkü adaletin küçüldüğü ülkelerde büyük olan artık suçlulardır. Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde kuvvetlinin hukuku geçerli olur. Varlığımız bağımsız yargının ve savunma hakkının doğal tabiatı sonucudur. Bu nedenle kuvvetlinin hukuku ele geçirmemesinin teminatıyız.

Avukatlık bazen nefes almamızı güçleştiren bir cenderenin içinde hak aramaktır. Avukatın olmadığı, bir şekilde sistemden dışlandığı durumda, hukuk devleti ve demokrasiden bahsedilemez, hakim ve savcılar cüppe giymiş bürokratlara dönüşür. Bu nedenle hukuk devleti ve demokrasinin de teminatıyız.

Üstadların dediği gibi; “Bırakın Adalet Yerini Bulsun İsterse Kıyamet Kopsun”

Haksızlığa barikat, Hakkı savunup hakikat olalım. Günümüz tekrar kutlu olsun” dedi.

Muğla Barosu Milas İlçe Temsilcisi Avukat Fatma Nur Selam konuşmasının ardından geçen sene kaybettiğimiz Merhum Av. Doğan Kaynak’ın eşine plaket vereceklerini ancak Kaynak’ın eşinin programa katılamadığı için plaketi elden ulaştıracaklarını söyledi. Etkinliğin ardından Adliye’de yer alan Baro Temsilciliğinde çeşitli ikramların yapılacağını söyleyen Av. Selam, burada mesleki sorunları konuşma fırsatı bulacaklarını belirterek, tüm meslektaşlarını Milas Baro Temsilciliğine davet etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500