Advert
Advert
Advert

YÖNETİP YÖNETEMEYECEĞİMİZE ÜYELERİMİZ KARAR VERECEK…

YÖNETİP YÖNETEMEYECEĞİMİZE ÜYELERİMİZ KARAR VERECEK…
Bu içerik 1080 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer bugün saat 13’te Radyo Gözlem’de yayınlanan programa konuk oldu. MİTSO Başkanı Reşit Özer programda, diğer aday Halil İbrahim Gülen’in; “Kusura bakmasın. Sen bu Odayı yönetemeyeceksin. Zaten bugüne kadar da yönetemedin” açıklamasını sert dille eleştirerek; “Buna kendisi karar veremez. Odayı yönetip yönetemeyeceğimize üyelerimiz karar verecek. Biz üyelerimizden aldığımız güçle çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2014'ten 2017'nin sonuna kadar Meclisimizde aldığımız 179 kararın sadece 5'i oy çokluğu ile alınırken 175 karar oybirliği ile alındı... Yine 2014'ten 2017 yılının sonuna kadar olan dönemde Odamızın yönetim kurulunda almış olduğumuz toplam 1080 kararın tümü de oybirliği ile alındı. Kendisine sormak istiyorum. Odamıza ilettiği bir tane soru önergesi var mıdır? Aldığımız tüm kararlara ortak olan bu arkadaşımız şimdi neden böyle bir açıklama yapmıştır, anlamak mümkün değil” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer 4 Nisan 2018 Çarşamba günü saat 13’te Radyo Gözlem’in konuğu oldu ve Mayıs 2013 tarihinden bugüne kadar MİTSO olarak yaptıkları çalışmaları ve seçilmesi durumunda neler yapacaklarını anlattı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer programa bugüne kadar yaptığı, başardığı çalışmanın Milas zeytinyağına coğrafi işaret almak olduğunu söyleyerek; “Zeytinyağımıza AB'den de coğrafi işaret almak için başvuruda bulunduk. Şimdi sırada Milas Yağlı Zeytini ile Milas Tepsi Böreği var. Milas el halılarının coğrafi işaretini Sümer Holding'ten devralıyoruz. İşlemler sürüyor” dedi.

Milas OSB'nin altyapısının bitmek üzere olduğuna vurgu yapan MİTSO Başkanı Reşit Özer;

OSB'de altyapı ihalesi koşullarına göre altyapı yapımı işi 31.10.2017 tarihinde bitmesi gerekiyordu. Ancak eğimli arazi yapısı nedeniyle yapılmak zorunda kalınan plan revizyonu sonucunda T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, altyapı yapım işinin bitim tarihini 30.11.2018 tarihine kadar uzattı. En geç 30 Kasım'da OSB'nin altyapı yapım işi bitmiş olacak” dedi.

MİTSO olarak üyeleri için neler yaptıklarını anlatan Özer; “Üyelerimize 1 Milyon 500 bin TL nefes kredisi sağladık... Zeytinyağına coğrafi işaret alarak Milas ekonomisine artı  120 milyon - 200 milyon TL'lik ek bir girdi sağladık... Milas ekonomisinin can damarı olacak Milas OSB'yi yapıyoruz” dedi.

MİTSO'nun hizmet kalitesinde sınıf atladıklarını söyleyen Reşit Özer; “Hizmet kalitesinde AB ülkelerinin odalarıyla aynı seviyede olduğumuzu belgeleyen "akreditasyon sistemi"nde C sınıfından B sınıfına yükseldik. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu diyor ki; "MİTSO artık Londra, Paris, Berlin Odalarıyla aynı standartlarda hizmet veriyor. Akreditasyon'da C'den B'ye yükselmeyi başardık, şimdiki hedefimiz A" dedi.

TOBB ile MİTSO arasındaki yakın ilişkiler ile ilgili olarak da MİTSO Başkanı Reşit Özer; MİTSO istedi, TOBB Milas'a okul binası yaptıracak. MİTSO istedi, TOBB büyük mağazaların raflarının yerel ürünlere tahsisini destekledi. MİTSO istedi TOBB Milas Halılarının coğrafi işaretinin Sümer Holdingden devralınmasına destek veriyor. MİTSO istedi TOBB Hekatomnos'un çalınan tacının Milas'a getirilmesine destek veriyor” dedi.

TOBB, Muğla Milletvekilleri ve Bakanlıklara sundukları raporlara da değinen Başkan Özer; “10 ve üzerinde işçi çalıştıran veya 30 Hp gücün üstünde kurulum gücüne sahip zeytinyağı fabrikalarının bir ziraat veya bir gıda ya da kimya mühendisi çalıştırma zorunluluğunun kaldırılmasını veya esnetilmesini istedik. Zeytinyağında prim sisteminin değişmesini, düşük asitli zeytinyağına daha yüksek, yüksek asitli zeytinyağına daha az prim verilmesini önerdik. Kültür balıkçıları için lojistik destek iskelesi yapılmasını talep ettik. Zeytinyağı fabrikalarıyla toprak havuz balıkçılarının kullandığı elektriğe indirimli tarife uygulanmasını istedik. Toprak havuz balıkçılarına da ÖTV'siz mazot verilmesini istedik. Toprak havuz balıkçılarının kullandığı yeraltı sularından kaynak suyu harcı alınmamasını ve balıkta KDV'nin % 1'e indirilmesini önerdik. Milas'a ve özellikle OSB'ye doğalgaz getirilmesini talep ettik ve önümüzdeki dönemde de bu konuları yakından takip edeceğiz” dedi.

İlçemizin gündeminden düşmeyen doğalgaz konusu hakkında da açıklama yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer; “MİTSO'nun TOBB'a ve ilgili Bakanlıklara yaptığı doğalgaz başvurusundan sonra talebimiz Bakanlar Kurulu'na kadar ulaştı. Sonuçta Bakanlar Kurulu bir ilke karar aldı; dedi ki, bir OSB'de faaliyete geçen tesis sayısı % 70'e ulaşırsa o OSB'ye doğalgaz bağlanır, denildi. Milas OSB'de, özellikle MİTSO'nun gayretleri sonucunda bu yıl içinde sanayi parselleri dağıtılacak. Zaten parsel sayısından daha çok başvuru olduğuna göre, iki yıl içinde Milas OSB tamamen ürete geçen fabrikalarla dolacak. Bu durumda bizim de iki yıl içinde OSB için doğalgaz talep etme hakkımız doğacak ve bu hakkı MİTSO olarak kullandığımızda Milas'a doğalgaz gelecek. Yani, Milas'a doğalgaz gelecekse bunu biz OSB sayesinde sağlayacağız. Bunda da en büyük pay MİTSO'nun olacak” dedi.

Seçimlerden sonra yeni dönem hedefleri hakkında ise Reşit Özer şunları söyledi: “Yeni dönemde hedefimiz: Birlik, beraberlik içinde her zaman çok, daha çok çalışmak ve başarmak... Birlik ve beraberlik içinde olursak her işi başarabiliriz. Yeni çalışma dönemindeki hedeflerimizi kısa başlıklar halinde özetlemek gerekirse; Milas OSB'de altyapı bitmek üzere. Altyapı ihalesi koşullarına göre altyapı çalışmaları 30 Kasım'da bitecek ve sanayi parselleri hak sahiplerine teslim edilecek... Bundan sonraki hedefimiz, OSB arazisini daha da genişletmek olacak. İki yıl içinde yapılan fabrikaların sayısı % 70'e ulaştığında hemen OSB arazisinin genişletilmesi için başvurumuzu yapacağız. Milas'a yeni fabrikalar yapılmasının, iş alanları yaratılmasının önünü açacağız. Milas'ta yeni fabrika bacaları tütecek, insanlarımız iş bulacak, Milas daha da gelişerek kalkınacak. Milas kazanacak, Üyelerimiz kazanacak...

OSB'de sanayi parsellerinin hak sahiplerine teslimi ile birlikte burada ihtiyaç duyulacak doğalgazın Milas'a getirilmesi için resmen talepte bulunacağız. Bugünden başvuramıyoruz, çünkü Bakanlar Kurulu'nun aldığı ilke karar gereği, OSB'lere doğalgaz getirilebilmesi için OSB arazisindeki kurulu fabrika sayısının yüzde 70'e ulaşması gerekiyor. Milas OSB'ye gelecek doğalgaz elbette Milas'a da bağlanacaktır.

Doğalgaz için başvurmakla birlikte Milas OSB'nin kendi elektrik enerjisini kendisinin üretebilmesi amacıyla güneş veya rüzgar enerjisi üretim tesisi kurmak için çalışma başlatacağız. Zaten bunun ön adımını daha önce atmıştık; Milas'taki 83 zeytinyağı fabrikası ile 237 balık üretim tesisinin ortaklaşa bir şekilde kendi elektrik enerjilerini üretebilmeleri için GEKA'dan hibe desteği sağlayarak ABİGEM'e güneş ve rüzgar enerjisi üretebilmek üzere fizibilite hazırlattık. Fizibilite sonuçlarına göre; Güneş Enerjisi Santrali ile 1kw elektrik enerjisi 4 cente mal olacak. Ekonomik ömrü 25 yıl olarak hesaplanan Güneş Enerjisi Santrali veya Rüzgar Enerjisi Santrali, kurulum maliyetini 6 - 7 yıl içinde karşılayabilecek... Bu işi başarmak için girişimde bulunacağız.

Konu güneş ve rüzgar enerjisi üretiminden açılmışken; bu konudaki bir başka projemiz de, UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Beçin Kalesi ve Ortaçağ Kenti Kalıntılarının Güney Enerjisi panelleri ile aydınlatılmasını sağlayacağız. Böylelikle gece de görülecek Beçin Kalesi, yöremize gelecek turist sayısının artışına da katkı sağlayacaktır.

Bir diğer büyük projemiz; Milas'ı bir üniversite şehri haline getirmek olacaktır. Bu konuda en büyük güvencemiz ve en büyük destekçimiz, çok iyi ilişkiler içinde olduğumuz TOBB ve TOBB'un çok değerli başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olacak. Kendisiyle iyi ilişkilerimiz sonucunda Sayın TOBB Başkanı 365 Oda ve Borsa içinde sadece bize, yani MİTSO'ya bir okul binası yaptırma sözü verdi. TOBB ilk kez bir ilçeye okul binası yaptıracak ve o ilçe de Milas olacak. Bu Milas için çok güzel bir fırsat. Bu fırsatı, Milas'ı bir üniversite şehri yapmak için değerlendireceğiz. Yapılacak okul binasının bir fakülte binası olmasını arzu ediyoruz. Veteriner Fakültesi'nin ardından açılacak ikinci fakülte ile birlikte Milas Üniversitesi'ni kurabileceğiz. Milas Üniversitesi'nin kurulması için çalışmalarımız sürerken artacak öğrenci sayısı nedeniyle doğacak barınma sorunun çözümü için şimdiden bir öğrenci yurdu yapımı için girişimde bulunacağız” dedi.

Ben Değil, Biz sloganını seçmelerinin sebebi hakkında ise Başkan Özer; “5 yıl önce yapılan seçimlere iki ayrı gurup halinde girmiştik. Meclisimiz de bu iki farklı guruptan seçilen arkadaşlarımızdan oluştu. Fakat biz kısa sürede iki gurup arasındaki ayrımı ortadan kaldırdık. Bir olduk, birlik olduk. 2014'ten 2017'nin sonuna kadar Meclisimizde aldığımız 179 kararın sadece 5'i oy çokluğu ile alınırken 175 karar oybirliği ile alındı...

Yine 2014'ten 2017 yılının sonuna kadar olan dönemde Odamızın yönetim kurulunda almış olduğumuz toplam 1080 kararın tümü de oybirliği ile alındı.

Bizim başarımızın sırrı, birlik olmaktır. Bu nedenle "BEN DEĞİL BİZ" diyoruz... Üyelerimizin, Odamız MİTSO'nun ve Milas'ın çıkarları için her zaman birlik olduk, bundan sonra da birlikte olacağız.

MİTSO'nun kendi içindeki birlik olma ruhu dışarıya da yansıdı. Milas'ta diğer ilçelerin, illerin imrendiği Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, MİTSO ve diğer kardeş Odalarla diğer kurum ve kuruluşların bir ve birlik olmasında MİTSO'nun rolü ve etkisi büyüktür. MİTSO bundan sonra da yine Milas'taki kurumlar arası diyalog ve işbirliğinin devamı için üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

Kazanan üyelerimiz olacak, MİTSO olacak, Milas olacak...

Milas halkı ve üyelerine seslenen MİTSO Başkanı Reşit Özer; “Ufkumuz açık, rotamız belli. Üyelerimize, Odamıza ve Milas'a hizmet için her zaman çok, daha çok ve daha da çok çalışacağız... Kazanan hep üyelerimiz olacak, MİTSO olacak ve Milas olacak...

Biz, kimseyi incitmeden, gönülleri kırmadan, her zaman ve herkese saygıyla, dostlukla yaklaştık. Herkese, her zaman dost elimizi uzattık. Uzattığımız dost elimizi tutanın elini iki elimizle tuttuk ve bundan sonra da tutmaya devam edeceğiz.

Hiç kimseyi suçlamadık, hiç kimseye karşı kırıcı olmadık, hiç kimseye haksızlık etmedik. Sadece kendi yaptıklarımızı anlattık, sadece kendi yapacaklarımızı söyledik. Yolumuza da böyle devam edeceğiz.

Dostça yapılan önerilere her zaman kulak verdik. Dostça yapılan eleştirileri her zaman saygıyla dinledik. Eleştirilerden dersler çıkarmayı hep bildik. Bize haksız suçlamalar yöneltenler de oldu ve olabilir, bilmeden, sormadan, dinlemeden eleştirenler de oldu ve bundan sonra da olabilir. Bu tür haksız eleştirilere ve suçlamalara karşı söylediğimiz tek söz oldu; "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz /  Şahsın görünüz rütbe-i aklı eserinde..." Ziya Paşa'nın bu sözü hep kılavuzumuz oldu; boş lafla övünmedik, boş lafla hiçbir şekilde başkalarını suçlamadık. Sadece ve sadece kendi yaptıklarımızı, kendi eserlerimizi anlattık. Bizim de rütbemiz boş laflar değil bizzat yapmayı başardıklarımızdır.

Bu yüzden hep yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattık.

Akreditasyon'da MİTSO'yu  C sınıfından B sınıfına yükselmeyi başardığımızı anlattık.

OSB'yi yeniden canlandırdığımızı anlattık. Milas zeytinyağına coğrafi işaret alarak ilçe ekonomisine 120 - 200 milyon TL ek girdi sağladığımızı anlattık..

Üyelerimize kendi olanaklarımızla 1 milyon 500 bin TL nefes kredisi verdiğimizi anlattık.

 "Kem söz sahibine aittir" dedik, hep yolumuza baktık...

Bundan sonra da aynı yolda yürümeye devam edeceğiz.

Uyarılara, eleştirilere ve önerilere her zaman açık olacağız.

Eleştirilerden her zaman dersler çıkarmaya devam edeceğiz.

Herkesin önerisini dikkate alıp değerlendirmeye devam edeceğiz.

Hiçbir zaman kötüyle kötü olmayacağız.

Her zaman iyilerle iyi olmaya devam edeceğiz.

Her zaman çalışan, çok çalışan, hep çalışan biz olacağız,

Birlik, beraberlik içinde her zaman çok, daha çok çalışmak ve başarmak... Birlik ve beraberlik içinde olursak her işi başarabiliriz. Her zaman kazanan, daha çok kazanacak olan üyelerimiz olacak, MİTSO olacak, Milas olacak” dedi.

“Odayı yönetip yönetemeyeceğimize üyelerimiz karar verecek…”

Diğer aday Halil İbrahim Gülen’in; “Ben ilçemizde zeytinyağı fabrikası göremiyorum. Bu nedenle bu işletmelere fabrika denilmesini de istemiyorum. Çünkü fabrika dediğin zaman gıda mühendisi bulundurulacak” açıklamasını sert dille eleştiren Başkan Özer; “Bu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. İlçemizdeki zeytinyağı işletmecilerine büyük hakarettir. Tariş şuan bölgemizin en büyük işletmesi acaba bunun farkında değil mi? Bir diğer açıklamasında OSB’de 72 fabrikanın kurulacağını söyledi bu bilgi de kesinlikle yanlıştır. OSB Müteşebbis heyetine yer alan bir arkadaşımızın böyle yanlış bilgiler vermesini de doğru bulmuyorum. OSB’de 53 fabrika var. Bir diğer açıklamasında ‘bu Odayı yönetemedin, yönetemeyeceksin de’ açıklamasında bulunmuş. Buna kendisi karar veremez. Odayı yönetip yönetemeyeceğimize üyelerimiz karar verecek. Biz üyelerimizden aldığımız güçle çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2014'ten 2017'nin sonuna kadar Meclisimizde aldığımız 179 kararın sadece 5'i oy çokluğu ile alınırken 175 karar oybirliği ile alındı... Yine 2014'ten 2017 yılının sonuna kadar olan dönemde Odamızın yönetim kurulunda almış olduğumuz toplam 1080 kararın tümü de oybirliği ile alındı. Kendisine sormak istiyorum. Odamıza ilettiği bir tane soru önergesi var mıdır? Aldığımız tüm kararlara ortak olan bu arkadaşımız şimdi neden böyle bir açıklama yapmıştır, anlamak mümkün değil” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yarın saat 10’da başlayıp, saat 17’ye kadar sürecek olan MİTSO seçimlerine tüm üyelerini davet eden Başkan Özer, “kırmızı liste ile yine Oda yönetimine talibiz. "BEN DEĞİL BİZ" diyoruz... Üyelerimizin, Odamız MİTSO'nun ve Milas'ın çıkarları için her zaman birlik olduk, bundan sonra da olacağız” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer programın ardından Radyo Gözlem Haber Müdürü Gizem Kapusuz’a Milas’ın tanıtımı adına MİTSO olarak hazırlattıkları, üzerinde Hekatomnos Anıt Mezarı’nın resmi bulunan tabak hediye etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500