Advert
Advert
Advert

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ’NÜZ KUTLU OLSUN…

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ’NÜZ KUTLU OLSUN…
Bu içerik 548 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu (MİŞTİ) 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle bir basın bildirisi yayımladı.

MİŞTİ tarafından yayımlanan bildiri şöyle;

Bugün, “Dünya Tiyatro Günü”… Bugün, sahnede olma günü… Bugün, birbirimize sarılma, destekleme ve özgürlüğü dillendirme günü… Bugün bayramlaşma günü…  Tiyatro, insanları bir arada tutmanın en içten, en yalın ve en EVRENSEL ARACI… İnandığımız ve savunduğumuz değerlerin en ETKİLİ KONUŞMACISI… İnsanlık tarihinin yaklaşık 2500 yıllık HİKAYE ANLATICISI…

Aydınlığı tercih eden sanatseverlerin karanlığa sanatla direnen Tiyatro emekçilerini yalnız bırakmayacağını varlıklarıyla, alkışlarıyla destek olacaklarını umarak buruk bir şekilde 27 Mart “Dünya Tiyatro Günü’nüz Kutlu Olsun!”

İnsanların bir arada yaşadıkları ortamlarda, ortak yaşama kodlarının belirleyicisidir. Bunların nesilden nesile aktarılmasına yardımcı olur. İşte kolektif bilincin kaynağını aldığı sanatlardan birisi de, gücünü hikayelerden alan Tiyatro’dur. Bazen acı, bazen tatlı; bazen hüzünlü, bazen sevinçli; bazen eleştiren bazen birleştiren hikayelerdir bunlar. Ama hep insana ait, insanca hikayeler…

Alacakaranlığın eşiğinde duruyoruz. Oysa tiyatro, bizi o eşikten geçip aydınlık günlere ulaştırmak için gerekli en önemli araç.

Akademisyenlerin toplumsal barış için girişimlerinden dolayı üniversiteden uzaklaştırıldığı, bu nedenle ülkedeki en köklü tiyatro bölümlerinden birinin neredeyse kapanma noktasına geldiği, yine yüzlerce genci tiyatroya kazandırmış özel parasız eğitim veren bir kurumun kundaklandığı, özel tiyatroların ayakta kalmalarını sağlayacak destekten yoksun bırakıldığı, çevrenin korunması amacıyla haklı protestolara katılan sanatçıların ait oldukları sanat kurumlarından ihraç edildiği bir ortamda bırakınız Tiyatro Günü kutlamayı, tiyatro sanatının nasıl icra edilebildiği bile şaşırtıcı ama umut verici.

Önündeki bütün engellere rağmen tiyatro sanatı; tam da üstlendiği misyonu yerine getirmek üzere toplumu uyarmaya, eleştirel düşünmeye sevk etmeye, özgür düşünceyi ve temel insan haklarını savunmaya, hakikati kavramaya ve kavratmaya devam edecek.

Tiyatro ümitsizliğin reddidir. "Çünkü oyun daima başlar. Şimdi ve burada, yeniden, oyun başlamak üzere. Başlayalım öyleyse; hayatın gözden geçirilmiş yeni yorumlarına her zaman ihtiyacımız oldu. Bu ihtiyaç olmasaydı tiyatro ne işe yarardı ki?" 

Sözümüz bitmeyecek, perdemiz kapanmayacak, sahne ışığımız sönmeyecek, bu kubbedeki ‘hoş sadamız’ karanlığa teslim olmayacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500