Advert
Advert
Advert

İLÇEMİZE HAYRAN KALDILAR…

İLÇEMİZE HAYRAN KALDILAR…
Bu içerik 854 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek ve Yatağan ADD Başkanı Turgay Mutlu, Araştırmacı-Yazar Nevzat Çağlar Tüfekçi ve tarih-kültür ve doğa tutkunu Şeyda Ölmez Radyo Gözlem ve Güney Ege'yi ziyaret etti…

Milas’ta mini kültür turu ziyaretleri kapsamında Radyo Gözlem - Gazete Güney Ege’ye de uğrayan Muğla’nın kültür-sanat elçisi Sadettin Özbek; “Ölüm yıldönümünde, 1 Mart’ta Ayhan Çıkın’ı anma etkinliği düzenledik. 21 Mart, Dünya Şiir Günü, Nevruz ve Aşık Veysel’in ölüm yıldönümüydü. Hem Aşık Veysel’i andık, hem bahara merhaba dedik, şiirlerle gecemizi süsledik. Her sene biz Dörttepe Mahallesi’nde Köy Şenliği düzenliyoruz. Oradaki kadınlarımızın yüzyıllar öncesindeki geleneklerini, yöresel kıyafetleriyle yaşatıyorlar. Şamanizm’in izlerini taşıyan, ayrıca Semah etkilerinin de görüldüğü dans gösterileri halk dilinde ileğen dediğimiz büyük leğen ritmiyle, ellerinde tahta kaşıklarla harika bir gösteri sunuyorlar. İleride 700 kişilik Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde daha geniş kitlelere ulaşmak adına etkinliğimizi orada düzenlemeyi düşünüyoruz. 2 Nisan 2018 Pazartesi günü Sabahattin Ali’yi anacağız. 17 Nisan 2018 Salı günü de Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Alt kültürü yaşayan ve yaşatan önemli bir kültür değeri olan Ali Rıza Zorlu’yu 7 Mayıs 2018 Pazartesi günü ön plana çıkaracağız. Ayda iki üç etkinlik yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Radyo Gözlem - Gazete Güney Ege’yi ziyaret eden konuklar daha sonra gazetemiz köşe yazarlarından Nevzat Çağlar Tüfekçi ile birlikte ilçemizde mini bir kültür turu gerçekleştirdi.

Baltalıkapı, Musevi Mezarlığını ziyaret eden konuklar daha sonra Saklıbahçe resim ve heykel atölyesinde, amatör ruhlu sanatçılar Bahattin Şeren ve Ahmet Bozkurt’la görüştü.

Turhan Selçuk Müzesi ve Milas Arastasını ziyaret eden konuklar, Milas’ın kültürel zenginliklerinden hayranlıkla söz ettiler ve gezi dolayısıyla memnuniyetlerini belirttiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2018-03-26 Güzel bir ziyaret oldu onlar için. Ben de onlar sayesinde Milas'tan söz etme, tanıtım yapma olanağına sahip oldum facebook'ta.