Advert
Advert
Advert

NEVRUZ KUTLAMALARI ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ…

NEVRUZ KUTLAMALARI ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ…
Bu içerik 2672 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Nevruz Bayramı ilçemizde de düzenlenen etkinliklerle kutlandı… Atapark’tan Bayrak Yürüyüşü ile başlayan program Milas Mesleki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerle devam etti… Etkinlikte konuşma yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Nevruz, binlerce yıllık kültürümüzde, yalnızca doğanın canlanışı, rahmet pınarlarının çağlaması, toprağın uyanıp nimetlerini sunması değil; aynı zamanda Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek Türk’ün varlığını sürdürmesini sağlayan ateştir” dedi…

Nevruz Bayramı, Milas’ta etkinliklerle kutlandı. Atapark’ta toplanan öğrenciler ve okul yöneticileri Türk Bayrakları eşliğinde Emek Mahallesi’nde bulunan Milas Mesleki Eğitim Merkezi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirmesiyle başlayan program daha sonra okul bahçesinde devam etti.

Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından istiklal marşımız seslendirildi. Daha sonra programın açılış konuşması Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından yapıldı. Bal’ın ardından ise Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Faik Karagöz kısa bir konuşma yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Milas Kaymakamı Eren Arslan ise şunları söyledi:

“Binlerce yıllık tarihe sahip büyük Türk milletinin çağlar öncesinden taşıyıp getirdiği kültürümüzün önemli bir öğesi olan; Türklerin Ergenekon'dan çıkışı, baharın gelişi ve yeni yılın başlangıcını simgeleyen Nevruz Bayramı’na bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Doğayı koruma ve yaşatmayı kutsal bir vazife olarak gören Türk Milletinin düşünce ve yaşam felsefesinde baharın gelmesi anlamına gelen Nevruz, bizler için büyük önem taşımaktadır.

Toprağın önce yağmur sularıyla sulanması, ardından da karın beyaz örtüsü altında kısa bir ölüm uykusuna yatıp ilkyaz ile yeniden doğmasının ardından; kışın solgunluğunu ve cansızlığını üzerimizden atarız. Böylece güneş ve renk cümbüşü ile gelen bahara sevinçle ve heyecanla kucak açarız.

Nevruz, binlerce yıllık kültürümüzde, yalnızca doğanın canlanışı, rahmet pınarlarının çağlaması, toprağın uyanıp nimetlerini sunması değil; aynı zamanda Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek Türk’ün varlığını sürdürmesini sağlayan ateştir. Bu ateş hiç sönmeden binlerce yıldır yanıyor ve binlerce yıl daha yanmaya devam edecektir.

Nevruz bir başka ifade ile uyanış demektir. Anadolu gibi bir cennette yaşayan Türk Milletinin uyumaya hiç hakkı yoktur. Çünkü uyuduğun anda bu cenneti, kaybedersin. 18 Mart’ta Çanakkale’de ve Afrin’de nasıl yeniden bir uyanış ve diriliş gösterdiysek uyumak bir yana dursun her yıl Nevruz coşkusuyla daha da güçlenerek Türk varlığını ilelebet yaşatalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, 21 Mart Nevruz Bayramını kutluyor, Cenabı-ı Allah’tan milletimize huzuru, mutluluğu, refahı ve kardeşçe yaşamayı nasip etmesini diliyorum.”

Yapılan konuşmalardan sonra öğrenciler tarafından şiirler seslendirilip, halk oyunları gösterisi sunuldu. Çeşitli yarışmalarla renklenen program kapsamında demirler dövüldü. Etkinlik yemek ikramıyla son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500