Advert
Advert
Advert

SES YARIŞMASI, MÜZİK ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜ…

SES YARIŞMASI, MÜZİK ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜ…
Bu içerik 1959 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Merhum Nazmi Yükselen anısına Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi tarafından organize edilen,  Milas Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Liselerarası Türk Halk Müziği finali dün akşam yapıldı. Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nu hınca hınç dolduran müzikseverlere, sahne performanslarıyla adeta Türkü şöleni sunan yarışmacılar, birincilik için kıyasıya yarıştılar.

Gecenin onur konuğu ve aynı zamanda jüri üyeliği yapan Türk Halk Müziği Sanatçısı Makbule Kaya ile birlikte Filiz Kaya, Mustafa İnan, Demet Ayhan ve Ali Ersin Polat’ın jüri üyeliği yaptığı Liselerarası Türk Halk Müziği Ses Yarışması, türkü şöleni havasında gerçekleşti.

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukçuoğlu, İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, İlçe Garnizon Komutan Vekili Yarbay Emel Demirkıran, Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş ve okul öğretmenleri, merhum Nazmi Yükselen’in eşi ve çocukları ve kalabalık bir izleyici grubunun katıldığı gece, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Yarışma öncesi kısa bir konuşma yapan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş; “Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi olarak, büyük üstad Devlet Sanatçısı Nazmi Yükselen anısına düzenlemiş olduğumuz Türk Halk Müziği Ses Yarışması finaline teşriflerinizden dolayı hepinize şükranlarımı sunar, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu güzel, özel ve anlamlı gecemize hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Geçtiğimiz yıllarda da gençlerimizin gerek iyi bir müzik dinleyicisi olmalarıyla birlikte, gerek tiyatro, gerek spor dallarında, gerekse akademik alanlarda kendilerini geliştirmek ve keşfetmelerini amaçladığımız çeşitli etkinliklerimiz hep oldu.

Her geçen yıl yaptığımız işlerle heyecanımız daha da artıyor. Bu yıl da Nazmi Yükselen anısına düzenlediğimiz Türk Halk Müziği Ses Yarışması organizasyonunu gerçekleştirmekten mutlu olduğumu, onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Aramızdan 3 yıl önce ayrılan Nazmi Yükselen’i rahmet ve saygıyla anıyorum. Mekanı cennet olsun. Eşi Leman Teyzeye, çocuklarına ve torunlarına uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Bu önemli değeri hatırlamamıza vesile olan Nazmi Yükselen’in kızı değerli okul aile birliği başkanımız Zuhal Avcılar’a teşekkür etmek istiyorum. Davetimize icabet ederek bizleri onurlandıran onur konuğumuz, jüri başkanımız ve TRT Sanatçısı Sayın Makbule Kaya’ya da teşriflerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Bu güzel ve anamlı organizasyonu icra etmemize destek olan Kaymakamımız Sayın Eren Arslan’a, Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat’a, her zaman yanımızda olan İlçe Milli eğitim Müdürümüz Sayın İsa Bal’a, Yükselen Ailesine şükranlarımı arz ederim.

Değerli misafirler; Türk Halk Müziğinin genç yetenekleri amatör olmalarına rağmen bu akşam bize muhteşem bir türkü gecesi yaşatacaklar.

Amacımız; öğrencilerimizde özgüven ve sorumluluk duygusunu geliştirmek, milli manevi ve kültürel değerleri yaşatmak, yaygınlaştırmak ve bu değerlerin yeni nesillere aktarımını sağlamak. İlçemizdeki Türk Halk Müziği alanındaki genç yetenekleri keşfetmek, onları müziğe kazandırmak, genç nesillerin Türk Halk Müziğine ve kendi kültürümüze olan ilgisini arttırmak, okullar arasında etkileşimi sağlamak, gençlerin sahne heyecanı yaşamalarına ortam hazırlamak ve Türk Halk Müziğinin önemli isimlerini anmak ve yaşatmaktır. Sözü fazla uzatmadan asıl sahiplerine, gecenin yıldızlarına bırakmak istiyorum. Yarışmaya katılma cesaretini gösteren bütün öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Hepsine başarılar diliyorum. Gecenin yıldızlarına eşlik edecek değerli orkestramıza ve Şef Ahmet Algur’a ve gecenin yıldızlarını belirleyecek olan değerli jürimize teşekkür ediyor ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

Merhum Nazmi Yükselen’in kendi sesinden hayatının anlatıldığı video gösteriminin ardından Şef Ahmet Algur ve saz heyetinin sahnedeki yerini almasının ardından, finale kalan 13 aday sırasıyla sahneye geldi ve seçtikleri türküyü seslendirdiler.

Geçtiğimiz günlerde Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde ilk elemelerin yapıldığı ve 30 adayın katıldığı yarışmaların ardından seçilen 13 yarışmacı; Öznur İnce (Magusa Limanı), Pınar Okay (Ah bir ataş ver), Ahmet Kenkeş (Tabip sen elleme benim yaramı), Erhan Şahin (Allı turnam), Ezgi Tan (Ayrılık), Zehra Durmaz (Şad olup gülmedim – Yeşilbaşlı gövel ördek), Alicia Arzu Arslan (Mihriban), Mehtap Danışman (Suya gider allı gelin has gelin), Demircan Karakoç (Ahirim sensin), Efsane Çetin (Şu karşıki dağda kar var duman yok), Gökselin Sezgin (İki keklik), Alper Kaan Kiriş (Uzun ince bir yoldayım) ve Aybüke Korkmaz (Bahçada yeşil çınar) adlı türküleri seslendirdiler.

Makbule Kaya söyledi, Başkan Yardımcısı ve Muhtar zeybek oynadı…

Yarışmanın onur konuğu Türk Halk Müziği Sanatçısı Makbule Kaya, yarışmacı öğrencilerden sonra sahne alırken, geceye katılan Milas Başkan Yardımcısı Faik Karagöz ve Gazipaşa-Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Panay da Makbule Kaya’nın seslendirdiği birbirinden güzel Nazmi Yükselen şarkılarına eşlik ederek zeybek oynadılar.

5 kişilik jüri tarafından titiz bir çalışmanın ardından Liselerarası yarışmanın birincisi, (Ahirim Sensin) adlı türkü ile Demircan Karakoç olurken, ikinciliği (Mihriban) adlı türkü ile Alicia Arzu Arslan, üçüncülüğü (Allı Turnam) adlı türkü ile Erhan Şahin ve jüri özel ödülünü ise (Bahçada Yeşil Çınar) adlı türkü ile Aybüke Korkmaz kazandı.

Ödüllerin açıklanmasının ardından geceye katılan protokol üyeleri, dereceye girenlere ödüllerini verirken, Milas Fenerbahçeliler Derneği üyeleri ise yarışmada birinci olan Demircan Karakoç’a bağlama armağan ettiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500