Advert
Advert
Advert

AMAÇ, MATEMATİĞİ SEVDİRMEK VE DİKKAT ÇEKMEK…

AMAÇ, MATEMATİĞİ SEVDİRMEK VE DİKKAT ÇEKMEK…
Bu içerik 1190 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ünlü matematik sabiti ‘Pi Sayısı’ anısına özel olarak kabul edilen Dünya Pi Günü, ilçemizde Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde etkinliklerle kutlandı…

İrrasyonel sayı olduğu için virgülden sonra sonsuza kadar uzanan Pi Sayısı’na özel 3,14 sayısından yola çıkılarak kutlanan Dünya Pi Günü nedeniyle Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi. Okulun matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan programa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Akın Coşkun da katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş, “Çemberin çevresinin çapına bölünmesi ile ortaya çıkan, 3,141592… şeklinde başlayıp devam eden ‘Pİ’ sayısı Amerikan tarih formatına göre ilk üç hanesi ele alındığında 3’üncü ayın 14’ü yani 14 Mart olarak karşımıza çıkmakta. İşte bu tarih ülkemizde ve dünyada ‘Dünya Pİ Günü’ olarak kullanmakta. Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi olarak bizde bu günün önemine binaen matematiği sevdirmek, öğrencilerin dikkatini bu yöne çekmek, güzel ve eğlenceli vakit geçirmek adına bir takım etkinlikler düzenledik” dedi.

Aktaş’ın yaptığı konuşmanın ardından etkinlikte matematik bilgi yarışması ve Pi basamaklarını ezbere okuma yarışması da yapılırken, program öğrencilerin hazırladığı sokak röportajlarının sunumu, bahçe duvarlarının matematik formülleriyle renklendirilmesiyle devam etti. Program sonunda yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edilirken, katılımcılara 12. sınıf öğrencilerinin hazırlamış oldukları Pi kurabiyeleri ikram edildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500