Advert
Advert
Advert

KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE KADIN HAKLARI…

KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE KADIN HAKLARI…
Bu içerik 831 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatma Nur Selam, Temsilci Yardımcısı Av. Naime Fırat Tokmak, Av. Zehra Yakabaşı 12 Mart 2018 Pazartesi günü Radyo Gözlem’in konuğu oldu… Kadına yönelik şiddet ve kadın hakları konusunun konuşulduğu programı ADD Milas Şube Başkanı Gülçin Erşen sundu…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatma Nur Selam, Temsilci Yardımcısı Av. Naime Fırat Tokmak, Av. Zehra Yakabaşı Radyo Gözlem’de yayınlanan programa konuk oldular ve tüm Radyo Gözlem dinleyenlerini ve kadınları hakları konusunda bilgilendirip, bilinçlendirdiler.

Programda ilk söz alan Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatma Nur Selam; “Birçok dinleyiciye ulaşmamızı sağladığınız için Radyo Gözlem’e çok teşekkür ediyorum. Biz gerek Milas’ta çalışan avukatlar olarak, gerekse Muğla’da çalışan avukatlar olarak özellikle kadın hakları ve çocuk hakları konusunda çok hassasız ve sürekli yanlarında olduğumuzu, her şekilde onlara yardım etmek için çalıştığımızı belirtmek isterim. Bizim ülkemizde yasalar çoğunlukla iyi hazırlanıyor. Ancak uygulamaya geldiğimizde sıkıntılar yaşıyoruz. Biz Milas avukatları olarak Milas’ta kurulacak bir kadın danışma merkezinde bizzat görev almaya hazırız. Her şekilde avukata olarak üzerimize düşen tüm görevleri yerine getiririz. Geçen hafta Salı Pazarı’nda kadınlarımıza yönelik yapmış olduğumuz çalışmada minik hediyelerimizin arasına koymuş olduğumuz broşürümüzde Milas Barosu’nun telefon numarasını da verdik. Şiddete uğradığını düşünen, yardıma ihtiyacı olduğunu düşünen, kendini çaresiz hisseden şiddet mağduru kadın ve çocuklar bize ulaştıkları zaman biz Milas’ta bu işe gönül vermiş avukatlar olarak ellerinden tutup yardım ediyoruz. Maddi durumu yeterli olmayanlara Baro bir avukat temin ediyor. Baro Milas Temsilciliğimizin telefon numarası da 512 35 72. Hukuki yardıma ihtiyacı olan tüm kadınlarımız ve çocuklarımız 512 35 72 No’lu telefondan bizlere ulaşabilirler” dedi.

Muğla Barosu Milas Temsilci Yardımcısı Av. Naime Fırat Tokmak ise; “Ailenin Korunması Yasamız 8 Mart 2012 yılında kabul edildi. Bu yasada amaç şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi olan kadın, çocuk ve aile bireylerinin korunmasına yönelik bir yasaydı. Yasaya bakacak olursanız gayet kapsamlı bir yasa. Düzenlemeleri gayet güzel bir yasa. Tabii ki kağıt üzerinde güzel bir yasa. 6284 Sayılı yasa çıkartılırken orada belirtilen hususların il, ilçelerde uygulanabilirliği düşünülmemiş maalesef. Bu kanunda kadınlarımızı koruma yolları, birçok koruma kalemi var. Fakat bu koruma yollarının faaliyete geçebilmesi için bazı birimlere de ihtiyaç var. Sığınma evleri, şönim, şiddet önleme merkezleri gibi. Bunlar henüz yeterli sayıya ulaşmış değil. Hatta bu hususta Kadın Hakları Komisyonumuzun birçok çalışması var. Türkiye genelinde 137 tane sığınma evi, 49 adet şönim bulunmakta. Kadınlar korunma talep edecekleri zaman zannediyorlar ki sadece eşlerinden şiddet gördüklerinde korunacaklar. Oysa kanun sadece resmi nikahlı eşten bahsetmiyor. Boşandığınız eşiniz, babanız, kardeşiniz, kayınpederiniz, çocuğunuz bunlardan da fiziksel şiddet görüyorsanız derhal koruma tedbirlerini talep edebilirsiniz. Bir kadın emniyete, karakola ya da jandarmaya gittiğinde mutlaka bir avukat talep etmeli. Kanunlarımızda birçok koruma tedbirinin bulunduğu birçok kanun var. Bir kişinin bu kadar koruma tedbirini bilmesini beklemiyoruz. Eğer bir meslektaşımızdan yardım istenir ise bir saat içinde CMK Servisinden bir avukat ataması gerçekleştirilir.

Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu Temsilcisi Zehra Yakabaşı da; “Yaklaşık 4 yıldır Muğla Barosu Kadın hakları Komisyon üyesiyim. Bizim son 1 yıldır çalışmalarımız hep kadın sığınma evleri hususunda oldu. Milas’ta, Muğla’da, Bodrum’da bir sığınma evi yok.  Sadece Fethiye’de bir sığınma evi var ve maalesef çok yetersiz. Bizler de Baro Başkanımızla bir sığınma evi kazandırılması için dilekçelerimizi Belediye Başkanlarımıza gönderdik. Muğla, Milas Belediye Başkanlarıyla görüşmeler yaptık. Belediye kanunu diyor ki; “Nüfusu 100 bini aşan il ve ilçelerde kadın ve çocuk sığınma evleri kurulur.” Aslında kurulması gerekiyor ama bütçe yüzünden bugüne kadar kurulamadığını düşünüyorum. Biz adımımızı attık ve görüşmelerimiz Milas Belediyesi’yle devam ediyor. İlk önce bir kadın danışma merkezi ile başlayacağız. Bu konuda bize naçizane sözleri var. 8 Mart’ta yetişecekti ancak olmadı. En azından bir yerden başladık ve bunun öneminin farkındalar. Bizim belediye başkanımız da bir hukukçu ve hukukçu olan bir belediye başkanıyla bu konuları konuşmak tabii ki daha kolay oluyor.

Kadın sığınma evi, şönimin görevini kolaylaştırabilir. Umarız Şönim tüm ilçelerde olur. Şönim, şiddet önleme ve izleme merkezledir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından illerde kurulur. Amacı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 sayılı yasanın uygulamasını kolaylaştırmaktır. Şiddet mağdurlarına psikolojik ve ekonomik destek sağlamak ve bu yapılan desteği izlemek, gerektiği zaman hakim talep ettiğinde rapor sunmak gibi bir çok önemi var. Şönim mağdurunu da şiddeti uygulayanı da izler” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500