Advert
Advert
Advert

‘TÜRKÇENİN DÜZGÜN KULLANIMI’ ANLATILDI…

‘TÜRKÇENİN DÜZGÜN KULLANIMI’ ANLATILDI…
Bu içerik 852 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkçenin düzgün kullanımı adlı konferans yapıldı…

Milas Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve hafta içi Cuma günleri düzenlenen düşünce-akıl ve kültürlenme konferanslarından ‘Türkçenin Düzgün Kullanımı’ konulu konferansı Aşkıdil Akarca Salonu’nda emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Tomris Mergen tarafından yapıldı.

Konferansı Milas Kaymakamı Eren Arslan, Emniyet Müdürü Turgay Ava ve Belediye Başkan Yardımcısı/Milas Kent Konseyi Sekreteri Zeynep Mat, Milas MYO Müdür Yardımcısı Ahmet Trabzon, Emekli Öğretim üyeleri Prof. Dr. Adnan Erkuş ile Türkolog Prof Dr. Ali Şahinoğlu ve az sayıda vatandaş izledi.

Tomris Mergen katılımcılara güzel, anlamlı, aydınlatıcı ve bilgilendirici bir sunum yaptı. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde kısaltmaların Türkçemize zarar verdiğine vurgu yapan Mergen, Türkçenin zengin bir dil olduğunu ve Türkçenin kimliğimiz olduğunu ifade ederek Türkçemizin bizi bu günlere getirdiğini söyledi.

Türkçenin önemine ilişkin bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan da; “Türkçemize sahip çıkmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Çünkü dilimiz, milli birlik ve beraberliğimizi sağlayan en önemli unsurdur” dedi. Sunumun ardından Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Mergen’e teşekkür belgesi takdim etti. Etkinlik, salondakilerin sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

135 binlik ilçenin 120 kişilik salonunun yine dolmaması katılımcılar tarafından ; “Bu durum, kültürlerin harman olduğu ilçe halkının bir eksiği. Dileğimiz bundan sonraki toplantılarda salonun dolması... Kültürel toplantılarda, bu salonlar elbet bir gün dolacak!” diye nitelendirildiler.

Milas Kent Konseyi tarafından düzenlenen konferanslarlar; 16 Mart 2018 Cuma günü Aregala Başkanı Ahmet Çetin tarafından ‘Yemek Dünyası İçinde Yöresel Tatlar’, 23 Mart 2018 Cuma günü Bilgisayar Uzmanı Murat Gör tarafından ‘İnternet ve Siber Zorbalık’, 30 Mart 2018 Cuma günü Uzman Psikolog Şaduman Kaçan tarafından ‘Eşler Arası İletişim Çatışmaları ve Çözüm Yolları’, 06 Nisan 2018 Cuma günü İş Güvenliği Uzmanları Nevzat Çağlar Tüfekçi ve Metin Kaçan tarafından ‘İşyerlerinde ve Evlerde Alınacak Emniyet Tedbirleri’, 13 Nisan 2018 Cuma günü Arkeolog İsmail Ernur Öztekin tarafından ‘Milas’ın Kültürel Değerleri ve Koruma Projesi’, 20 Nisan 2018 Cuma günü Fotoğraf Sanatçısı Selahattin Çelik tarafından ‘Fotoğraf Çekimi Sanatı’ ve 27 Nisan 2018 Cuma günü Prof. Dr. Haluk Alagöl tarafından ‘Meme Hastalıklarında Erken Tanı ve Tedavi’ konulu konferansı ile sona erecek. Tüm konferanslar Aşkıdil Akarca Salonu'nda saat 20'de başlayacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500