Advert
Advert
Advert

İYİ PARTİ, BASINLA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ…

İYİ PARTİ, BASINLA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ…
Bu içerik 1015 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İYİ Parti Milas İlçe Teşkilatı, basınla bir araya gelerek, içinde bulunduğumuz Mart ayında yapılacak siyasi çalışmalar başta olmak üzere, yerel ve genel gündeme ilişkin birçok konuda görüşlerini ortaya koydu.

Parti binasında gerçekleşen toplantıya İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, teşkilatın tanıtım ve medyadan sorumlu yönetim kurulu üyeleri, partinin basın sözcüleri, ilçedeki basın mensupları katıldı. 11 Mart 2018 Pazar günü yapılan il kongresine hazırlıkların sürdüğünü belirten İlçe Başkanı Çayırlı; “Bir yandan il kongresi hazırlıklarımız sürüyor, bir yandan ilçe teşkilatı olarak hazırlanan çalışma programı kapsamında tüm yönetim kurulu üyelerimiz sahaya inerek vatandaşlarımızla buluşuyor. Malumunuz ülkemizin de, ilçemizin de gündemi oldukça yoğun… Biz de bu gündemi takip etmek, içinde yer almak için büyük bir gayret sarfediyoruz.

Bütün bunlar bizim için henüz bir başlangıç… Her geçen gün tempoyu daha da arttırarak, siyasi çalışmalara devam edeceğiz. Çünkü siyaset, insana dokunma sanatıdır. Biz şu aşamada önceliği vatandaşımıza veriyor, onları dinliyoruz.

Mart ayının başlamasıyla arkadaşlarım da yoğun bir çalışmanın içine girdiler. Özellikle kadın üyelerimiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde farklı bir çalışmaya imza attılar. Kadınların yasal haklarının neler olduğunu, bu hakları nasıl kullanmaları gerektiğini detaylı bir şekilde anlatan bir broşür hazırladılar ve hafta başından itibaren yaklaşık 3 bin kadına ulaştılar. Başta Sibel Metin, Gönül Altınöz Fatma Aydın, olmak üzere yönetimdeki tüm kadın arkadaşlarımız bu ve buna benzer çalışmalara devam edecek.

Diğer yandan yine içinde bulunduğumuz haftanın jeoloji haftası olması sebebiyle, ilçemizin de bir deprem kuşağında olduğu gerçeğini bilerek, yönetim kurulu üyesi Tayfun Göktaş arkadaşımız, birçok uzmanla bu konu hakkında görüştü ve bir rapor hazırladı. Birazdan sizlerle bu konularda elde edilen verileri sizlerle paylaşacaklar” diyerek, toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür etti ve toplantıdan ayrıldı.

Mart ayında yapılacak etkinlikler…

Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ahmet Yanıkoğlu, ilçe teşkilatının içinde bulunduğumuz Mart ayında yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yanıkoğlu; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle arkadaşlarımızın başlattığı çalışmalar devam ederken diğer yandan; İstiklâl Marşımızın Kabulü, Tıp Bayramı, 18 Mart Şehitler Haftası ve Çanakkale Zaferi ve 21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle bazı etkinlikler yapacağız. Bu günler için yönetim kurulundaki arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar göstermelik yapılan etkinliklerden çok uzakta olup, anlamına uygun ve hakla iç içe olunurak yapılmasına özen gösterilecek. Biz samimi bir şekilde halkımızla bir ve beraber olacağız. Elbette siyaset yapacağız ancak bunu düzeyli bir şekilde, doğru ve ilkeli bir şekilde yapacağız.

Bu kentin sorunlarını doğru bir şekilde tespit edip, taraflarıyla birlikte soruna çözüm yolu önerecek, takipçisi olacak ve sorunun ortadan kalkması için çaba harcayacağız” dedi.

3 günde, 3 bin kadına ulaştık…

Basın Sözcüsü Ahmet Yanıkoğlu’nun ardından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırlanan programı koordine eden Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydın söz alarak;

“Başkan Yardımcımız Sibel Metin ve yönetim kurulu üyemiz Gönül Altınöz ile birlikte bu projede yer alan biri olarak, şunu gönül rahatlığıyla söylemem gerekirse, yüzlerce Milaslı kadın, hatta birçok erkekten çok önemli tepkiler aldık. Çünkü hazırlanan broşür, bir kadının bütün yasal haklarını ana başlıklarıyla, basit ve anlaşılabilir bir dille anlatan bir broşürdü ve bugüne kadar da yapılmamış bir çalışmaydı. Salı Pazarı’ndan başlayarak, ilçe merkezinin birçok noktasında bu broşürler tarafımızdan dağıtıldı. İlk üç günde yaklaşık 3 bin kadına ulaştık. Sadece bu broşürleri insanların eline tutuşturmadık, onlarla sohbet ederek, broşürün içeriği hakkında ve farklı konularda sohbet etme şansını bulduk” dedi.

“İçinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi taşıyan her insan başımızın tacıdır”

“Hiç kimseyi ötekileştirmiyoruz. Kimsenin; dili, dini, ırkı, mezhebi, cinsiyetine bakmaksızın sadece insan olması, bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyması, vatanını ve bayrağını her şeyin üzerinde tutması bizler için yeterlidir. Bu noktada hassas olduğumuz nokta ise yüreğinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini yaşaması olmazsa olmazımızdır. Bunu da yürekten isteyen herkes başımızın tacıdır. İçi boş, sadece dilde söylem olarak Atatürkçü, Cumhuriyetçi olduğunu söyleyen sahteliklere prim vermeyeceğiz.

Siyaseti, ‘oy avcılığına’ dönüştürmeden; ilkeli, kararlı, çözüm odaklı, merkezine insanı, insan sevgisini koyan bir anlayışla hareket edecek, takdiri de halkımıza bırakacağız” diyerek, nasıl bir siyaset tarzı sergileyeceklerini söyleyen İYİ parti Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Altınöz, yapılacak tüm çalışmalarda bireysellikten öte bir ekip ruhu ile hareket edeceklerini vurguladı.

“Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz”

İçinde bulunduğumuz haftanın, jeoloji haftası olması nedeniyle, konuyla ilgili uzun bir çalışma yapan İYİ Parti Milas İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Göktaş ise, birçok uzmanla görüşerek bilgi aldığını, Milas’ın nasıl bir deprem kuşağında bulunduğunu belirlemeye çalıştıklarını belirterek;

“Elbette bu konuda, böyle birkaç dakikada ve birkaç cümle ile anlatılacak bir konu değil. Uzun bir bilimsel çalışmayı gerektiren bir konu… Öncelikle bizler birer deprem uzmanı ya da jeoloji mühendisi değiliz. Biz, yalın bir dille deprem nedir, nasıl meydana gelir, insanlar deprem konusunda hangi hazırlıkları yapmalı, deprem anında yapılması gerekenler gibi basit ve anlaşılabilir bir dille anlamaya ve bunu da insanlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu konuyu incelerken ilçemizin bir deprem haritasının olmadığını biliyoruz ve bu konuda aceleci davranılması gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Milas Belediye Başkanı bir hazırlığın, görüşmenin olduğunu söyledi ancak son durumun ne olduğunu bilmiyoruz.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl yaz aylarında bölgemizde 6.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. İnsanlarımız günlerce, haftalarca bu konuyu konuştu. Hatta bu konuda paneller düzenlendi ancak sanırım duyurusu tam olarak yapılamadı ki, bu toplantılara halk, beklenilen ilgiyi göstermedi.

Bilinen şu ki, ilçemizde iki ayrı noktadan geçen bir deprem kuşağı var. 2000 yılından itibaren yapılan inşaatlar, yeni deprem yasasına göre yapıldığından olası bir depremde önemli bir sorun yaşanmayacak ancak daha önceki yıllarda yapılan binalar bir tehlike arz ediyor. Bu tür binalar tespit edilmeli, eğer güçlendirme yapılacak bir durum söz konusu ise bu yapılmalı, değilse yıkılarak yeni bina inşa edilmelidir. Çünkü kaybedecek bir canımız bile yok…

Bu konuda başladığımız çalışma devam ediyor, ileride daha detaylı bir açıklama yapacağız. Her şeye rağmen deprem gerçeğini kabul edecek, depremle yaşamayı öğreneceğiz. Önemli olan deprem öncesi alınması gereken tedbirleri almak, olası bir depremde nasıl davranılması gerektiğini önceden planlamaktır” dedi.

Her özel güne farklı bir çalışma…

Toplantının sonunda kısa bir değerlendirme yapan teşkilatın tanıtım ve medyadan sorumlu başkan yardımcısı Sibel Metin ise şunları söyledi:

“Anlattığımız sadece bu aya yapılacak çalışmalardan sadece bazılarıdır. Biz bu çalışmaları aylık olarak periyodik bir şekilde yapacağız. İYİ Parti Milas ilçe teşkilatı olarak farklı bir siyaset tarzıyla halkımızın karşına çıkacağız. Onların yanına sadece seçimden seçime giden siyasetçiler olmayacağız. Öncelikle insanlarımıza kendimizi, ilçemizi ve ülkemizi doğru bir şekilde anlatacak, doğru bir şekilde bilgilenmelerini sağlayacak ve bilinçlenmelerine katkı sunacağız.

8 Mart’ta kadınlara yönelik çalışma sadece bir örnektir. Bu çalışmaları her özel günde yapacağız. Örneğin 1 Mayıs’ta, işçilerimize, memurlarımıza ve emeklilerimize dönük farklı bir çalışmanın hazırlığını yapıyoruz.

Artık herkesin diline tesbih olan, akıllara yer eden sloganımızı gerçeğe dönüştürmenin gayreti içindeyiz. Diyoruz ki, Milas ‘iyi’ olacak, Muğla ‘iyi’ olacak, Türkiye ‘iyi’ olacak…“

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500