Advert
Advert
Advert

MİTSO YÖNETİCİLERİ, BASINLA BİR ARAYA GELDİ…

MİTSO YÖNETİCİLERİ, BASINLA BİR ARAYA GELDİ…
Bu içerik 788 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetimi, bu yıl 9’ncu kez kapılarını ziyaretçilerine açan Uluslararası Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açıldığı gün akşam, basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yemekte Oda’nın çalışmaları hakkında ve fuar ile ilgili açıklamalarda bulunurken yemeğe; Milas’ta görev yapan basın mensupları, Muğla’daki bazı basın mensupları, Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan ve MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yemekte yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın Milas’a çok şey kattığını ve fuarın tarımsal faaliyetler, sektör temsilcileri, üretici ve tüketiciyi buluşturduğunu söyledi.

Milas’ın değerlerinden en önemlisi, tarımdır. Zeytinimiz ve zeytinyağımız, çam balımız, balığımız, son yıllarda büyük bir ivme kazanan hayvancılık ve buna bağlı olarak gelişen süt üreticiliği. Bunların her biri başlı başına bir kentin temel geçim kaynağını oluşturur. Biz ise bunların hepsine birden sahibiz. Dolayısıyla bütün bu zenginliklerimizin farkına vararak, ilk adımda zeytinyağımıza coğrafi işaret almak için girişimde bulunduk ve uzun bir çabanın ardından başardık. Bugün, ilçemizden marka değeri almış 40’ın üzerinde zeytinyağı firması var bunlardan birçoğu da bizim açtığımız yoldan yürüyor. Her geçen gün markanın, kalitenin, soğuk sıkımın önemini kavrayan üreticilerimiz, Avrupa’daki rakipleriyle rekabet edebilecek boyuta geldiler. Biz de MİTSO olarak AB’ne başvuruda bulunduk. Türkiye de sadece 2 tane ürün için müracaat var. Biz ilk zeytinyağı müracaatını yapmış olduk. Sahip olduğumuz ürünlerimizi, çok daha iyi şartlarla üretmeli ve pazarlamalıyız. Bu yolla üreticilerimizin daha çok kazanmasının yolunu açmalıyız” dedi.

Milas’a yakışır bir fuar alnına ihtiyacımız olduğunu söyleyen Özer; “Fuarımızın açılışına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız bize müjdeyi verdi. İnşallah en kısa zamanda yer tahsis işlemi sonuçlanır ve hızlı bir şekilde inşasını tamamlarız. Yeni fuar alanımızla birlikte çok istediğimiz bir projeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bu kentin yöresel ürünlerini sergileyebileceğimiz birçok noktada açacağımız satış noktalarıyla, hem ürünlerimizi tanıtacağız, hem de ilçemizin ekonomisini güçlendireceğiz” dedi.  

Açıklamasına, Oda’nın çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek devam eden Özer, “İlçemiz aynı zamanda bir tarih ve kültür kenti… 100 Yılın Arkeolojik Buluşu olarak adlandırılan Hekatomnos Anıt Mezar ve Kutsal Alanı’nın ve dünyaca ünlü Milas Halılarının sergileneceği Halı Müzesinin kapılarını ziyaretçilerine açmasıyla, ilçemiz bütün dünyaya kendini daha kısa yoldan tanıtacaktır. Bununla birlikte, toprak havuzlarda balık üretiminin sorunları aşıldığında ve sektörün önünün açılmasıyla, son yıllarda büyük bir ivme kazanan hayvan besiciliği ve buna bağlı olarak gelişen süt üretiminin artmasıyla, Milas tarımı hedeflediği noktaya ulaşacaktır. Gelişen hayvancılık ve Milas Süt Üreticileri Birliği’nin başarılı çalışmalarıyla, sektörün öncüsü konumuna gelen süt üreticiliği, halkımızın en önemli geçim kaynağını oluşturacaktır. Milas, bunları başarabilecek potansiyele fazlasıyla sahip bir ilçedir. Sadece biraz daha bu konularda gayret etmemiz, güç birliği yapmamız gerekiyor. MİTSO olarak, gerek yurt içinde ve gerekse yurtdışında birçok uluslararası fuara katılarak bilgimizi, tecrübemizi geliştiriyoruz. Kopya çekmek amacıyla gitmiyoruz. Edindiğimiz bilgiyle onlardan çok daha iyi organizasyonlar yapmak için katılıyoruz. Bir de buradan Organize Sanayi Bölgesi için müjdeyi vermek istiyorum. Organize sanayi bölgemiz 30 Kasım 2018 tarihinde tamamlanacak” dedi.

Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan’da ilçemize kazandırılacak yeni fuar alanına bir çok yabancı firmanın da katılabileceği, bir an önce Milas’a modern bir fuar alanının kurulması gerektiğini söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500