Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

“USTALARIMIZIN YANINDA OLDUĞUMUZU BİLDİRİRİZ…”

“USTALARIMIZIN YANINDA OLDUĞUMUZU BİLDİRİRİZ…”
Bu içerik 549 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi yönetimi yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) hükümet tarafından kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi Başkanı Akif Özbilge tarafından iletilen yazılı açıklama şöyle;

“Ülkemizin ve halkımızın her alanda darboğazı ve faşizmi yaşadığı bir dönemden geçtiği cümlenizin malumudur. AKP iktidarı elindeki olağanüstü hali ve KHK’ları bir silah gibi kullanarak, ülkenin emekçilerini ve ilericilerini hedef almaya devam etmekte; bu bağlamda da işten çıkarılmalarla, ihraçlarla, kayyumlarla ülkenin devrimcilerini ve emekçilerini tasfiye etmektedir. Kendisinin asla ilgisinin olmadığı ve anlam veremediği yerlere, yani bilim ve sanat kurumlarına da kendi davulunu çalanları gerek kayyumla, gerek yeni kurumlar açarak getirdiğini gizleme gereği bile duymamaktadır. 

AKP iktidarı üniversitelere, kendi zihniyetinden olan rektörleri atayarak ve kendinden olmayan akademisyenleri fişleyip ihraç ederek bilimi kendinden yana çevirmeye çalışırken; Müzik üniversitesi adı altında, kendi yandaş “sanatçılarının” sayısını arttırarak sanat camiasını da kendinin sözünden çıkmaz hale getirmeye çalışmaktadır. Orhan Gencebay’ın üstü kapalı olarak “MESAM’ı Aleviler yönetiyor” demesinin ardından Yavuz Bingöl adındaki kendi deyimiyle “sarayla uyumlu” kişiyle tartışmasından kısa bir süre sonra bir KHK ile MESAM’a kayyum atanmış, başkanlığına sarayla uyumlu ve her alanda ısrarla istedikleri gibi düşük profilli bir kişi getirilmiştir. Mezhepçi bir refleksle atanan kayyumla, MESAM üzerinden de rant sağlanmaya çalışılmaktadır.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak, sanatın ve adaletin saraylardan çıkmayacağı vurgusunu her alanda dile getirmeye devam edeceğiz. Sanatın gerçek sahipleri halkın ve haklının yanında olan aşıklar-sadıklardır. Saray ile uyumlu olanların sözleri de sazları da sarayın ipoteği altındadır. Sanatın ve sanatçının etiğinde, güçlünün borusunu öttürmek yoktur. Bu bağlamda hayatını onuruyla yaşayan ve sanatını da onuruyla icra eden başta Arif Sağ olmak üzere, MESAM’da kayyumla görevlerinden el çektirilen ustalarımızın yanında olduğumuzu bildiririz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500