Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

EMLAK DANIŞMANLARINA BİLİRKİŞİLİK MÜJDESİ…

EMLAK DANIŞMANLARINA BİLİRKİŞİLİK MÜJDESİ…
Bu içerik 1033 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Emlak Danışmanları Federasyonu EMFED Başkanlığı’nın öncülüğünde meslektaşların tekrar bilirkişilik listelerine alınmaları için yapmış oldukları çalışmalar ve Bilirkişilik Daire Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Emlak Danışmanlarının tekrar listeye alınmaları ve bilirkişilik yapmalarının önü açıldı.

Emlak Danışmanları 2018 yılından önce mahkemelerde ve kamu kurum ve kuruluşlarında Emlak Bilirkişiliği alanında görev yapıyorlardı. 2017 yılında yeni yayınlanan Bilirkişilik genelgesine göre ve 2018 yılında yayınlanan Bilirkişilik listelerinde ise Emlak Danışmanlarına yer verilmemişti. Emlak Danışmanları Federasyonu EMFED Başkanlığı’nın öncülüğünde meslektaşların tekrar bilirkişilik listelerine alınmaları için yapmış oldukları çalışmalar ve Bilirkişilik Daire Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Emlak Danışmanlarının tekrar listeye alınmaları ve bilirkişilik yapmalarının önü açıldı.

Türksiad Başkanvekili ve Emlak Müşavirleri Federasyonu EMFED Danışma Kurulu Üyesi İbrahim Köksal yapmış olduğu yazılı açıklama ile, Bilirkişilik yapacak olan ve şartları taşıyan tüm meslektaşların Temel Bilirkişilik eğitimini almış olması gerekli olduğunu, 2. dönem Bilirkişilik başvurularına ilişkin çağrıları Bilirkişilik Daire Başkanlığı web portalından takip etmelerini ve tekrar müracaatta bulunmaları gerektiğini beyan etti.

Türksiad Başkanvekili ve Emlak Müşavirleri Federasyonu EMFED Danışma Kurulu Üyesi İbrahim Köksal; “Daire Başkanlığımıza gelen görüş ve öneriler ile resen yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda bilirkişilik uygulamalarında tespit edilen ihtiyaçların karşılanması amacıyla 29/11/2017 tarihli Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyuru ekinde yer alan temel ve alt uzmanlık alanları ile uzmanlık alanlarına göre bilirkişilerde aranacak niteliklerde, bir kısım güncellemeler ve değişiklikler yapılmıştır.

Bu kapsamda; uygulamada kolaylık sağlanması bakımından kodlama sistemi ve isimlendirme basamakları değiştirilerek bazı alt uzmanlık alanları temel uzmanlık alanına dönüştürülmüş; ayrıca yeni temel ve alt uzmanlık alanları ihdas edilmiştir.

Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanları (EK-1) ile bilirkişilerde aranacak niteliklerde (EK-2) yapılan güncellemeler ve değişiklikler doğrultusunda ilk kez bilirkişilik başvurusunda bulunacaklar için bilirkişilik temel eğitimi ile nitelikli hesaplamalar, uzmanlık alanında başvuru şartı olarak getirilen hesaplama eğitimleri için ihtiyaç duyulan süre de gözetilerek, 2018 yılı 2. dönem bilirkişilik başvuru takvimi ile başvuru usul ve esasları ilerleyen günlerde ayrıca duyurulacaktır” diyerek,  yer alan açıklamalarda bulunan tüm ayrıntıları incelemelerini önererek bu alanda emeği geçen başta Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Rıza Kaymakçı, Emfed Başkan Yardımcısı Mehmet Sert, kurulum aşamasında olan Bodrum Emlak Danışmanları Kurucusu ve Emfed Bodrum Temsilcisi Metin Sığırtmaç'a teşekkürlerini ifade ederek, emlak danışmanları meslektaşları için hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500