Advert
Advert
Advert

MİLAS FUARLAR ŞEHRİ OLACAK…

MİLAS FUARLAR ŞEHRİ OLACAK…
Bu içerik 1160 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Milas Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış töreni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleştirildi… Açılış töreninde konuşma yapan Bakan Fakıbaba, “Fuar alanı için Milas’ta 20 dönümlük bir arazi varmış ve benim imzamı bekliyormuş. Bu kadar güzel bir bölgeye ve etkinliğe tabiki daha iyi şartlar sunulmalı. Ben de buradan bunun sözünü veriyorum. Gereken imzayı atacağım” dedi…

Expolink Fuarcılık tarafından düzenlenen Milas Güney Ege 9. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış töreni gerçekleştirildi. TARİŞ 152 No’lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi’ne ait Çırçır Fabrikası’ndaki Fuar Alanında düzenlenen açılış törenine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Erdoğan, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fuar %20 büyüdü…

Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının seslendirilmesinin ardından programın açılış konuşmasını Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan yaparak, fuarın tarım sektörüne, bölgeye ve üreticiye büyük katkılar sağladığını ifade ederek, “Bu yıl fuar alanında sergi alanları yüzde 20 artışla 7 bin 300 metrekareye çıkarılırken, katılacak firma sayısında da geçen yıllara göre yaklaşık yüzde 25 bir artış yaşandı” dedi.

Fuarın 2009 yılından beri başarı ile gerçekleştirildiğini fakat kullanışlı bir fuar alanını ilçeye kazandıramadıklarını belirten Erdoğan, Bakan Fakıbaba ve siyasi parti temsilcilerinden fuar alanı için destek talep etti.

Kadın çiftçilere sigorta pirimi desteği verilsin…

Erdoğan’ın ardından kürsüye davet edilen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınların günü kutlayarak, Bakan Fakıbaba ve milletvekillerine tarım sektöründe çalışan kadınlar için daha önce gündeme getirdikleri sigorta pirim desteğini hatırlattı.

Milas’ın fuar alanına ihtiyacı var…

Sırasıyla konuşma yapmak üzere kürsüye gelen MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, konuşmasında Türkiye’deki tarım alanında çalışan kadın sayısının en fazla olduğu ilin Muğla olduğuna dikkat çekerken, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Bakan Fakıbaba’nın çalışmalarını başarılı bulduğunu belirterek, “Eksikliklerimiz var. Mesela bu kadar güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapan Milas’ın bir fuar alanı yok. Milas sizlerden bir fuar alanı istiyor sayın bakanım” dedi.

Şeker fabrikaları vatandır… Satılamaz…

Bakanlığın tarım alanındaki desteklemelerini artırması gerektiğini de dile getiren Demir, şeker fabrikalarının özelleştirmelerine de değinerek, “Şeker fabrikaları vatandır. Vatan satılamaz. Bu konuyu bir kez daha düşünün. Tarihe fabrika kapatan bir bakan olarak geçmeyin. Tarım stratejidir, millidir, vatandır. Şeker de bunların içerisinde yer alır. Biz cumhuriyet değerlerinin satılmasını değil, korunmasını istiyoruz” dedi.

Kürsüye gelerek kısa bir konuşma yapan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise, iktidar olarak yapıcı eleştirilere her zaman açık olduklarını belirterek, ellerinden geldiğince tarıma destek verdiklerini, yapamayacakları çalışmalar için söz vermediklerini ifade etti.

Muğla Valisi Esengül Civelek’in vekillerin ardından yaptığı konuşmada, Muğla’nın tarımı hakkında bilgi aktarmasının ardından son konuşmacı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba söz aldı.

Eğitimler önemli…

“Üreten insan, insanlığa faydalı olan insandır” diyerek konuşmasına başlayan Bakan Fakıbaba, “Üretim aşamasındaki en büyük eksikliklerimizden birisi eğitim. İlaçlama, sulama, tohum gibi konularda bilgi eksikliklerimiz var. Gerek Bakanlığımız gerek sivil toplum örgütlerimiz, kurum ve kuruluşlarımızca yapılan eğitim çalışmalarıyla şuanda tarımda iyi noktalara geldik” dedi.

Çakıl taşımızda bile gözü olanın gözünü çıkarırız…

Ege bölgesinin güzelliğini “Allah bu coğrafyaya her şeyi vermiş. Dağlarından yağ, ovalarından bal akıyor. Tabi iyi insanlarda vermiş” diyerek tanımlayan Bakan Fakıbaba, “Bizim çok güzel bir ülkemiz var. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Ama şu da iyi bilinsin ki bizim tek bir çakıl taşımızda gözü olanın da gözünü çıkarırız. Afrin’de çok önemli bir operasyon yapılıyor. Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bizim bir tek ülkemiz var. Başka da bir şeyimiz yok. Onun için birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Elele verdiğimizde tüm sorunları çözeriz” dedi.

Kadının elinin değdiği yerde bereket vardır…

Konuşması sırasında Kadınların Günü kutlayan Bakan Fakıbaba, “Muğla’daki 60 bin çiftçinin 25 bini kadınlardan oluşuyormuş. Bu çok güzel bir rakam. Kadının elinin değdiği her yerde başarı vardır, bereket vardır. Kadına şiddet uygulayanın da her zaman karşısındayız” dedi.

Ülkemizin et ihtiyacını kendimiz yetiştireceğiz…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevinin kolay olmadığını belirten Bakan Fakıbaba, “İnanın ki hiç de kolay olmayan bir çalışma alanı. Benden önceki arkadaşlar da çok güzel çalışma yapmışlar. Bizler de şimdi arkadaşlarımızla daha fazla ne yapabiliriz diyerek projeler üretmeye çalışıyoruz. Anası olmazsa ülkemizin et açığını kapatamayız. Bunun için 300 Koyun Projemizi hayata geçirdik. Proje ile şu anda 46 milyon olan küçükbaş hayvan sayımızı 80 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bizler hayvan varlığımızın azlığından dolayı şuanda et ithal ediyoruz. İnşallah ülkemizin ihtiyacı olan eti kısa sürede kendimiz yetiştireceğiz” dedi.

Özelleştirmeye karşı değilim…

Törene katılan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in özelleştirilme çalışmaları devam eden Şeker Fabrikaları ile ilgili ifade ettiklerine karşılık konuya değinen Bakan Fakıbaba, özelleştirmeye karşı olmadığını belirterek, “ülke olarak bizlerin bazı stratejik ürünleri var. Daha önce benzer çalışmaları üzüm ve fındıkta yaptık. Ve ürün fiyatlarının üretici açısından değiştiğini gördük. Biz hep üreticinin yanında olduk ve üreticimizi kara geçirdik. Devletimizi zarar ettirmedik. İnşallah şekerde de böyle olacak” dedi.

Karşı çıkarım ancak…

Ülkemizde devlete ait 25, özel sektöre ait ise 8 fabrika bulunduğunu da dile getiren Bakan Fakıbaba, “Bizim 25 fabrikamızda 10 özel sektör fabrikasına eş değer üretim yapılıyor. Ben de sizin gibi karşı çıkarım ancak eğer fabrika kapanıyor yeri imara açılıyorsa ve çalışanları mağdur ediliyorsa. Biz bunlara karşıyız. Bu özelleştirme ile ülkemiz Avrupa ile rekabet edebilecek. Üreticimiz kazanacaksa bizler özelleştirmenin yanındayız” dedi. Bakan, 25 yıldır çayında şeker kullanmadığını da konuşması sırasında belirtti.

Fuar alanı için söz verdi…

Milas’ın fuar alanı eksikliği ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Bakan Fakıbaba, “Fuar alanı için Milas’ta 20 dönümlük bir arazi varmış. Ve benim imzamı bekliyormuş. Bu kadar güzel bir bölgeye ve etkinliğe tabiki daha iyi şartlar sunulmalı. Ben de buradan bunun sözünü veriyorum. Gereken imzayı atacağım” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Fakıbaba ve protokolün katılımıyla fuarın açılış kurdelesi kesildi. Fuarda yer alan stantları tek tek ziyaret eden Bakan Fakıbaba hem üreticiler hem de firma temsilcileriyle kısa süreli sohbetlerde bulundu.

Fuar etkinlikleri kapsamında bugün saat 14’te ‘Kadın Çiftçiler Bilgilensin, Buzağılar Ölmesin’, 10 Mart 2018 Cumartesi günü saat 11’de ‘Muğlalı Kadın Çiftçiler Tiyatro Grubu’ gösterisi ve aynı gün saat 11.30’da ‘Dişi Buzağı Güzellik Yarışması’ düzenlenecek.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500