Advert
Advert
Advert

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI…

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI…
Bu içerik 946 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün fikirleri, emekleri ve yetiştirdikleri insanlar ile dünyanın daha yaşanır olmasını sağlayan bütün emekçi kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Atatürk devrimleri ve ilkeleri sayesinde birçok Avrupa ülkesinden önce kadınların erkeklerle eşit haklara, seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ne yazık ki son yıllarda izlenen ayrıştırıcı politikalar, sözde aydınlar tarafından yapılan içi boş açıklamalar nedeni ile kadınların ötekileştirildiğini, şiddete maruz kaldığını ve şiddetin teşvik edildiğini belirtti.

“Daha Yaşanır Bir Dünya Yarattıkları İçin Bütün Kadınlarımıza Teşekkür Ediyorum”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Kadınlarımız, annelerimiz, eşlerimiz, abla, kardeşlerimiz ve toplumsal hayatta her alanda görev alan emekçilerimiz. İlk Türk devletlerinden Kurtuluş Savaşı’nda Kuvay-i Milliye ruhuyla cepheye silah taşıyan kadınlarımıza Türk kadını Atatürk’ün de dediği gibi “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Türk Kadını ailesinin, toplumun temel direği, eğitim hayatının güleryüzlü öğretmeni, sağlığımızın doktoru, hemşiresi, ordumuzun gözü kara subayı, pilotu, mülkün temeli olan adaletin hakimi, savcısı, yaşadığımız şehirleri, binaları planlayan mimarı, mühendisi,  üreten köylümüzün emekçi elleri, milletimizin belediye başkanı, vekili, evladının da merhametli, fedakar annesidir. Ülkemizde ne yazık ki kadına şiddetin sorumlusu, kadınlarımızı hurafelerle ötekileştirmeye çalışan, kendisi çağımızda zihni ortaçağ karanlığında kalmış sözde aydın ve siyasilerdir. Türk Kadını bu karanlık odaklara en güzel cevabı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlattığı yolda yaptıkları, başardıkları ve yapacaklarıyla yine kendisi verecektir. Bu duygu ve düşüncelerle bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, daha yaşanır bir dünya yarattıkları için hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesaj ise şöyle; “Kadınlar, fedakarlığın ve duyarlılığın sembolüdür. Hayatın her anında fedakarlığın ve duyarlılığın sembolü olarak nitelediği kadınların, yetiştirdikleri nesillerle de geleceğin şekillenmesinde önemli rol oynadığını belirterek, tüm kadınların kadınlar gününü kutladı. "Zengin medeniyetimizin inşasında en az erkekler kadar kadınlarımızın da rolü ve emeği çok büyüktür. İstiklal Savaşı'nda vatanımızın bağımsızlığı için erkeğiyle birlikte cepheden cepheye koşan Türk Kadını hakkında devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Dünyada hiçbir milletin kadını ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim' diyemez, şeklindeki sözleriyle kahraman kadınlarımıza verdiği değeri ve önemi vurgulamıştır. Ülkemizin gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında büyük emekleri bulunan kadınlarımız, toplumsal ve ekonomik yaşamdaki gelişmelerin en temel öğesidir. Türk kadını, toplumumuzun yapısını güçlendirip, şekillendirerek, aile birliğinin en önemli unsuru olarak daima özverinin ve sevginin kaynağı olmuştur. Bu vesile ile başta Milaslı kadınlarımız olmak üzere, bütün kadınlarımızın '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü içtenlikle kutlarım. Bizi biz yapma hedefinde yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiç bir karşılık beklemeden veren tüm annelerimizi ve kadınlarımızı en kalbi duygularla selamlıyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber; ya da hiç birimiz.'

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu’da şunları ifade etti;

“Yaşadığı eve, ortama hayat veren kadın; ülkemiz koşullarında, ne yazık ki layık olduğu seviyede değil.

'8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü', ama çoğu kadın bu günün farkında değil.

Tarlada, fabrikada, evde ve iş yerlerinde çalışan kadınlar, emeklerinin karşılığını alamayan emekçi kadınlarımız; eşit işe eşit ücret alamıyor, güvencesiz çalışıyor.

AKP Hükümeti tarafından; çalışan ve doğum yapan kadınlara, çocukları ilkokula başlayıncaya kadar, yarım gün çalışma izni verilmesi bir aldatmacadır.

Çünkü, hiç bir işveren, yarım gün çalışan kadını işyerinde istemez. Eğer çalışan, çocuklu kadınlara kolaylık sağlanacaksa işyerlerinde kreş açsınlar.

Amaç; kadını, çalışma hayatından koparıp, eve hapsetmek.

Kadın hakları yönünden de hep geriye gidiyoruz. 17 Şubat 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınlarımız; evlenme ve boşanmada eşitlik, miras, nafaka, çalışma hayatına katılma haklarını kazandılar ve modern ailenin temeli atıldı. Medeni Kanun ile 'Laik Hukuk' sistemi benimsendi.

Medeni Kanun'un 92. yıldönümünde maalesef kadın hakları yönünden, yüzyıllar gerisine hızla gidiyoruz.

Bugün, Diyanet'in yayımladığı fetvalarla kadınların, şeriat hükümlerine göre evlilik ve boşanmanın nasıl olacağı açıklanıyor; kız çocuklarının evlilik yaşı sürekli düşürülüyor.

İlkokul ders kitaplarında, türbanlı küçük kız çocuklarının, erkeklerin ayaklarını yıkadığının resmedilmesi; kız çocuklarının aciz, erkeğe muhtaç olduğu algısı yaratılıyor.

Kadına yönelik şiddet de sürekli artıyor: 2018 Şubat ayında 47 kadın cinayete kurban gitti; en az 30 çocuk da cinsel istismara uğradı.

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' verilerine göre: 2018 Ocak ayında 28 kadın öldürülmüştü. Verilen cezaların az olması, hafifletici sebeplerle suçların cezasız kalması kadına şiddetin artmasına neden olmaktadır.

Kadınlarımız bilinçli olur, haklarına sahip çıkarsa; emeğinin, haklarının, cinselliğinin sömürülmesine izin vermez.

Hitler Almanya'sında, Nazi zulmüne karşı yazılarıyla mücadele eden; şair, oyun yazarı Berthold Brecht'in sözü ile kadınlarımıza seslenmek istiyorum: 'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber; ya da hiç birimiz.'

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500